powrót

Jak wybrać szafę do pokoju?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W każdym domu szafa jest po prostu niezbędna. To w niej przechowuje się ubrania, pościel, rzadko używane sprzęty, ba… nawet walizki. Dzięki szafie nasz świat staje się uporządkowany, w którym wszystko ma swoje miejsce. Jednak sam wybór tak ważnego mebla nie jest prosty. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej szafy do pokoju?

Można spędzić wiele godzin, przeglądając katalogi z meblami. Można spędzić wiele dni, odwiedzając salony meblowe i oglądać szafy, które tam są wyeksponowane, a nijak nie przybliży nas to do podjęcia decyzji. Na początek warto więc zastanowić się, co tak naprawdę ma kluczowe znaczenie przy wyborze szafy. Z pewnością jednym z warunków, który ma wpływ na decyzję jest wielkość pomieszczenia i powierzchnia, którą chcemy lub możemy przeznaczyć na szafę. Dopiero potem trzeba zwrócić uwagę na styl i kolor mebla, tak aby jak najbardziej pasował do danego wnętrza.

Powierzchnia do zagospodarowania a wielkość szafy i jej drzwi

Na ogół dysponujemy pomieszczeniami, które nie są zbyt wielkie. Czasami nawet są małe, a szafę gdzieś trzeba postawić. W każdym wnętrzu trzeba więc znaleźć miejsce, gdzie szafa nie będzie przeszkadzać, a wręcz stanie się elementem, który wtopi się w tło. Do tego celu wykorzystuje się wszelkie wnęki, ściany, które nie znajdują się bezpośrednio w pobliżu ciągów komunikacyjnych. Unikać należy także ustawiania szaf w pobliżu okien, bo wówczas najczęściej blokują dopływ dziennego światła, co bardzo niekorzystnie wpływa na wygląd całego pomieszczenia.

Dziś wydaje się, że szafy z drzwi przesuwnymi zdecydowanie wyparły te otwierane w sposób tradycyjny. Nic dziwnego, bowiem taka szafa wymaga znacznie mniej miejsca niż ta tradycyjna. Śmiało można ją ustawiać w niewielkiej odległości chociażby od łóżka, bo wystarczy kilkudziesięciocentymetrowy odstęp między meblami, aby swobodnie korzystać z obu. Gdyby drzwi były otwierane w sposób tradycyjny, to potrzeba już przeznaczyć około metra wolnej przestrzeni, a to dziś zwykle problem nie do przejścia.

Długość szafy dobieramy oczywiście stosownie do wolnego miejsca. Zwykle w małych pomieszczeniach są to szafy o długości około 2 metrów. W dużych pomieszczeniach, gdzie na szafę można przeznaczyć całą ścianę, najczęściej pojawiają się meble o długości trzech, a nawet czterech metrów.

W jakim pomieszczeniu powinna być szafa?

Na to pytanie oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szafę można ustawić wszędzie. Najczęściej meble te pojawiają się w sypialniach, bo w tych pokojach głównie śpimy i duży mebel nie przeszkadza. Plusem jest także fakt, że garderoba znajduje się na wyciągnięcie ręki, więc rano nie potrzeba daleko chodzić, aby znaleźć potrzebne elementy garderoby. Do sypialni warto wybrać szafę z drzwiami, na których umieszczono lustra, bo to świetny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni.

Szafy pojawiają się również w salonach i o ile pozwalają na to warunki, warto wybierać duże meble, tak aby stanowiły wręcz zabudowę całej ściany. Doskonale wówczas wtapiają się w tę powierzchnię, a jeśli ich drzwi mają ciekawy deseń i kolor, mogą być świetną ozdobą całego pomieszczenia.

W pokojach młodzieżowych warto postawić na stosunkowo niewielkie meble, które będą przeznaczone tylko i wyłącznie na ubrania nastolatka. To bardzo ważne dla młodych ludzi. Uważają oni bowiem, że dorośli korzystający z ich szafy, odbierają im prywatność. Warto więc postawić na niewielką szafę i oddać ją w całości we władanie dziecka.