W celu dostosowania strony do Twoich preferencji oraz zainteresowań przechowujemy na urządzeniu, z którego korzystasz (komputerze, telefonie itp.) tzw. „pliki cookies” i im podobne, z możliwością ich odczytu. Korzystając dalej z naszej strony, bez zmian ustawień przeglądarki internetowej, wyrażasz na to dobrowolną zgodę.
Ponadto informujemy, że administratorem danych zawartych w tych plikach jest Agata S.A. Dane mogą być przetwarzane przez nas i naszych zaufanych partnerów w celach marketingowych, w szczególności poprzez wyświetlanie spersonalizowanych reklam, na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu. Szczegóły wraz z instrukcjami zmiany ustawień najpopularniejszych przeglądarek internetowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Rozumiem

Nasze salony są otwarte w standardowych godzinach. Dbamy o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Sprawdź »

Nasze salony są otwarte w standardowych godzinach. Dbamy o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Sprawdź »

powrót

Jak wybrać trwałe meble na lata do pokoju dziecięcego

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Większość rzeczy, w jakie zaopatrujemy dziecko w pierwszych latach jego życia, ma charakter przejściowy. Garderobę wymieniamy średnio każdego roku, a zabawki szybko się nudzą i niszczą. Inaczej jednak sprawy się mają, gdy w grę wchodzi aranżacja pokoju dziecięcego. Wówczas staramy się zainwestować w solidne sprzęty, które posłużą co najmniej dekadę. Co oznaczają trwałe meble w przypadku sypialni dziecięcej? Radzimy, jak odpowiednio dobrać wyposażenie, aby urządzenie pokoju odbyło się raz, a porządnie. W tym przypadku najważniejsza jest prostota i uniwersalność dziecięco-młodzieżowego zestawu meblowego.

Do wyboru, do koloru

Nie od dziś wiadomo, że pokój dla dziecka nie musi być usłany wszystkimi barwami tęczy ani bazować na kontrastach intensywnych ciepłych odcieni. Nowoczesny pokoik dziecięcy opiera się na dominacji bieli i szarości, łączonych często z pojedynczymi kolorami. Dlatego, chcąc zapewnić maluchom trwałe umeblowanie, które posłuży co najmniej do okresu nastoletniego, warto postawić na zestawy jasnobrązowe lub białe. Dobrze mieć na uwadze, że w dziecięcych sypialniach często malujemy ściany, a zarówno biel, jak i odcień jasnego drewna będą pasować niezależnie od nowego tonu farby. Spośród kolorowych mebli warto wybrać modele tylko okraszone intensywną barwą (np. w pojedynczych szufladach czy uchwytach), jak w kolekcji PLAY. Pozwoli to na późniejszą sprawną transformację kolorowych części w bardziej neutralne.

Pokój dziecka krok po kroku

Urządzając pokoje dla dzieci, często popełniamy podstawowy błąd, polegający na pełnym wyposażaniu pomieszczenia, gdy maluch ledwo zaczyna chodzić. Dziecko w wieku przedszkolnym nie potrzebuje zbyt wielu mebli, a nadmierna liczba komód i regałów może tylko przysporzyć kłopotów. Stawiając na uniwersalne, niezbyt wymyśle sprzęty, będziemy w stanie stopniowo dokupować kolejne elementy w następnych latach. Łatwiej będzie nam wówczas dopasować projekt pokoju i meble do indywidualnych potrzeb dziecka, a w przypadku prostych, białych czy jasnobrązowych aranżacji nie będzie problemem, jeśli poszczególne składniki, takie jak łóżko, biurko, szafa czy regał nie będą pochodzić z tej samej kolekcji.

Trwałość, czyli elastyczność

Decydując się na zakup konkretnego zestawu meblowego, dobrze jest pamiętać, że pokoje dziecięce muszą być przystosowane do licznych rearanżacji. Dzieci często będą dopytywać o możliwość takich i owakich zmian, dających im poczucie nowości i świeżości. Kluczowe jest więc, by meble wypełniające pokój dziecka miały charakter modułowy, dający możliwość tworzenia przynajmniej kilku konfiguracji. Służą temu liczne wąskie regały różnej wysokości i wiszące półki, jak w przypadku kolekcji GRAY. Jednocześnie miejmy na uwadze, aby meble nie stanowiły głównego wyznacznika stylu, przenosząc ten ciężar na dodatki i tekstylia. Dużo łatwiej zmienić infantylny pokoik dziecięcyw młodzieżową sypialnię skandynawską samymi detalami, mając do dyspozycji jasne, minimalistycznie urządzone wnętrze.

Pokój na lata

Podstawową zasadą, jaką powinniśmy mieć zawsze w pamięci, gdy w grę wchodzą aranżacje pokoju dziecięcego, jest świadomość, że urządzamy pomieszczenie nie tylko dla malucha, ale i przyszłego nastolatka. Jeśli zależy nam na trwałym wyposażeniu, nie bawmy się w tematyczne pokoje księżniczek, astronautów i archeologów. Jeśli dziecku szczególnie zależy na odwzorowaniu jego pasji w ramach umeblowania sypialni, skupmy się na mniej inwazyjnych dodatkach lub pokryciu jednej ze ścian farbą tablicową, która pomoże zaaranżować pokój wedle aktualnych potrzeb. Niech rdzeń pokoju dziecięco-młodzieżowego będzie prosty i uniwersalny. To zagwarantuje trwałość wyposażenia.