powrót

Jak zaaranżować klimatyczną sypialnię na poddaszu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Gdy zmieniają się realia i potrzeba więcej miejsca w domu, doskonałym pomysłem jest remont poddasza. To często pomijane miejsce, które można uczynić jasnym i wygodnym za pomocą kilku prostych sztuczek. Może stać się pokojem dla dzieci lub gości, gabinetem lub jakąkolwiek inną przestrzenią do życia. W tym artykule przyjrzyjmy się, jak zaaranżować klimatyczną sypialnię na poddaszu. Zapraszamy do lektury!

Poddasze to przestrzeń, którą trudno zaaranżować, biorąc pod uwagę specyficzną konstrukcję pomieszczenia. Spadzisty dach wymusza zastosowanie niskich mebli lub ogranicza inwestorów wyłącznie do tych rozwiązań, które są wykonywane na zamówienie. Tymczasem stworzenie sypialni na poddaszu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, o ile wiesz, jak to zrobić. Czasami wystarczy dobra inspiracja znaleziona w internecie . Zobacz, czym się kierować, aranżując sypialnię pod skosem i przekonaj się, że nawet malutka sypialnia na poddaszu może stać się harmonijną, przyjazną przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi z dala od codziennej krzątaniny.

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię na poddaszu?

Jeśli właśnie remontujesz stary strych, który dotychczas był przeznaczony jako miejsce do przechowywania niepotrzebnych przedmiotów, z dużą dozą prawdopodobieństwa masz do czynienia z ciemnym, dusznym pomieszczeniem. Być może wspólnie z konstruktorem będziesz musiał podjąć decyzję o powiększeniu otworu okiennego lub o stworzeniu nowego okna. Jednak nawet poddasza w nowym budownictwie, które są dostosowane do potrzeb mieszkalnych, ciężko funkcjonalnie zaaranżować. Jeśli pomieszczenie jest małe, monochromatyczny styl w bieli to rozwiązanie Twojego problemu, ponieważ biel rozjaśnia i optycznie powiększa przestrzeń.

Wiele zależy nie tylko od konstrukcji poddasza, dostępu do światła dziennego i wysokości pomieszczenia, ale też od tego, jaki klimat chcesz stworzyć w swojej sypialni na poddaszu. Aby stworzyć przyjazną i rodzinną atmosferę, możesz zastosować naturalne i miękkie materiały oraz kolory w ciepłych odcieniach. Drewno, wiklina czy rattan, otoczone przewagą bieli przełamanej barwnym akcentem, pozytywnie wpłyną na harmonię domowników. Śmiało sięgaj po miękkie dekoracyjne poduszki, ciepłe koce i puszyste dywaniki.

Na sen i odpoczynek ponadto ogromny wpływ ma światło zewnętrzne. Wobec tego niezbędne jest wyposażenie okien na poddaszu w żaluzje lub rolety, które dobrze zasłonią światło. Możesz zdecydować się nawet na zasłony — jeśli sypialnia jest na niskim poddaszu ze skosami, umieść karnisze tuż pod sufitem. Ten zabieg daje efekt optycznie wyższego pomieszczenia.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Ustawienie łóżka w sypialni na poddaszu

Charakterystyczna konstrukcja spadzistego dachu wymusza na nas spore kombinacje w ustawieniu łóżka. Jeśli poddasze jest niewielkie, łóżko zazwyczaj ustawiane jest równolegle do płaszczyzny dachu, rezygnując tym samym z co najmniej jednego stolika nocnego. Tę podstawową zasadę można oczywiście obalić w zależności od dostępnej przestrzeni. Przykładowo w bardzo dużym pokoju można ustawić łóżko w centralnej części, natomiast pod skosami umieścić regały lub meble do przechowywania ubrań, np. komody.

Sypialnia ze skosem — jakie meble wybrać?

Gdy w pomieszczeniu mamy do czynienia z dość niskim poddaszem, ważne jest, aby tak ustawić meble, by móc swobodnie się poruszać, zwłaszcza gdy trzeba się ubrać. Z tego powodu szafę umieszcza się na ogół tam, gdzie sufit jest najwyższy, natomiast łóżko — w najniższej części pomieszczenia.

W sypialni głównym elementem wyposażenia jest mimo wszystko łóżko, dlatego powinno się dążyć do jego centralnego ułożenia. W przypadku gdy umieszczamy je pod niskim skosem, warto wybierać modele bez zagłówka, aby w miarę możliwości maksymalnie dosunąć mebel do ściany.

Jeśli strych jest obszerny, można stworzyć ładną otwartą przestrzeń z garderobą, częścią sypialną i narożnikiem z telewizorem lub nawet małe domowe biuro. Ważne, aby we wnętrzu dobrze rozdzielić strefy między nimi, pozostawiając wolną przestrzeń do swobodnego poruszania się między jedną a drugą.

Idealną opcją jest sypialnia na poddaszu z garderobą. W tym przypadku dobrze zamówić szafę na wymiar lub skorzystać z gotowych systemów szafy modułowej, zwłaszcza jeśli zabudowa ma zostać umieszczona na jednej ze ścian ze skosem.

Nastrojowa sypialnia na poddaszu — inspiracje i pomysły na romantyczne wnętrze

Sypialnia jest najbardziej intymnym i relaksującym pomieszczeniem w całym domu. Poddasze to wbrew pozorom doskonałe miejsce na nastrojową alkowę — spadziste dachy doskonale nadają się do stworzenia romantycznego i spokojnego miejsca.

Wykorzystaj cały potencjał pomieszczenia — jeśli w sypialni są widoczne belki — wyeksponuj je, ponieważ ukrywanie ich to niemal świętokradztwo! To one tworzą atmosferę pełną ciepła. Ogromnym atutem sypialni na poddaszu jest dachowe okienko typu świetlik, przez które można nocą wpatrywać się w gwiazdy. Wykorzystaj to i ustaw łóżko tuż pod nim.

Nowoczesna sypialnia na poddaszu

Kto powiedział, że sypialnia z poddaszem musi mieć wystrój rustykalny lub romantyczny? Jeśli preferujesz bardziej nowoczesny styl, śmiało możesz umeblować sypialnię na poddaszu designerskimi i minimalistycznymi meblami. Świetnie sprawdzi się w tym wypadku biel i odcienie szarości, a także klimat industrialny z betonowymi i surowymi elementami. Jeśli próbujesz stworzyć nowoczesny klimat, ale ogranicza cię mała sypialnia na poddaszu ze skosem, wykorzystaj potencjał luster. Tafla zwierciadła świetnie odbija wnętrze i sprawia, że przestrzeń wydaje się większa, a dodatkowo znakomicie sprawdza się w modnych wnętrzach o nowoczesnym charakterze.

Podsumowanie

Odpowiednie umeblowanie strychu może przekształcić niewykorzystaną dotąd przestrzeń w wyśnioną sypialnię. Możesz także stworzyć na poddaszu fantastyczny pokój dla dzieci, w którym mogą spokojnie bawić się z przyjaciółmi. Umiejscowienie na poddaszu przestrzeni dzieci zapewni naszym pociechom bardziej intymny wymiar, co sprzyja również większemu skupieniu się na nauce.

Aranżacja sypialni dla gości na poddaszu będzie także sprawdzonym pomysłem. Możesz zamiast pełnowymiarowego łóżka wstawić narożnik z funkcją spania i stworzyć funkcjonalną przestrzeń przeznaczoną dla nocujących bliskich i znajomych. Tak naprawdę istnieje wiele trafnych pomysłów na udaną sypialnię na poddaszu. Inspiracje dostępne w sieci na pewno pomogą w znalezieniu własnego stylu, a w jego realizacji — nasze Salony Agata oraz sklep agatameble.pl, gdzie znajdziesz wszystkie meble i dodatki do Twojej nowej sypialni na poddaszu.