Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak zabezpieczyć łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Łóżka piętrowe świetnie rozwiązują problem przestrzenny na ograniczonym metrażu, ale... rodzą inny: co zrobić, by dziecko śpiące na górze było bezpieczne? Jeśli wizja upadającej z wysokości pociechy powstrzymuje Cię przed zakupem łóżka piętrowego, pora to zmienić. Pokażemy Ci proste sposoby na jego zabezpieczenie.

Dlaczego warto zabezpieczyć piętrowe łóżko?

Rama łóżka piętrowego jest bardziej obciążona niż stelaż łóżka pojedynczego, a nawet tego podwójnego – przeznaczonego dla dwojga dorosłych. Dodatkowo dzieci nieustannie naruszają integralność konstrukcji, skacząc po materacu, z impetem wspinając się po drabince, a nawet... zwisając z wyższych partii łóżka. Ciężko rzecz jasna mówić tu o jakimkolwiek zaniedbaniu ze strony rodziców – dla dzieci takie badanie otoczenia i reakcji na różne bodźce to zupełnie naturalny etap rozwoju. To zresztą nie przypadek, że mając w domu niemowlę, korzystamy z bramek schodowych, łóżeczek ze szczebelkami czy elektronicznych niań, prawda?

Łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Z biegiem lat coraz bardziej ufamy w umiejętności dzieci, likwidując wcześniejsze przeszkody i mocniej polegając na ich doświadczeniu i instynkcie. Nie zwalnia nas to bynajmniej z konieczności zapewnienia im bezpiecznych warunków do zabawy, snu i życia ogółem. Oto dlaczego warto zabezpieczyć piętrowe łóżko: choć 4-latek (bo według wielu producentów ten wiek jest dolną granicą zezwalającą na spanie „na wysokości”) ma już wystarczająco rozwinięty zmysł orientacji, a zapewne i całkiem niemały bagaż doświadczeń w kwestii upadków (doskonale wie, że może zrobić sobie krzywdę), to jednak koordynacja ruchowa wciąż płata figle. Jak zatem zaaranżować bezpieczne łóżko piętrowe?

Zabezpieczenie do łóżka piętrowego – od czego zacząć?

Po pierwsze: od prawidłowego ustawienia mebla. Wstawiając do pokoju łóżko piętrowe, dogłębnie przemyśl, czy pozycja tego mebla nie będzie stwarzała zagrożenia dla dzieci: czy nie stoi zbyt blisko okna? Czy zachowano wystarczającą odległość od oświetlenia górnego? Czy schodząc, nie uderzy się ostry element, np. wystający kaloryfer? Zadbaj zwłaszcza o oświetlenie mebla w nocy: kwestię rozwiąże nawet mała lampka LED świecąca subtelnym światłem: umieść ją tak, by oświetlała drabinkę lub schodki prowadzące do łóżka.

Kupując mebel, zwróć uwagę, czy jest to łóżko piętrowe z zabezpieczeniem w postaci balustrady. Przyjrzyj się jednak dokładnie jej wysokości: zgodnie z normą PN-EN 747-2:2012+A1:2015 bariery ochronne powinny mieć wysokość przynajmniej 200 mm – licząc od podstawy łóżka – lub 160 mm – licząc od górnej powierzchni materaca. Niezależnie od tego, czy łóżko będzie ustawione przy ścianie, czy też nie, barierka boczna powinna zawsze być zamontowana. Obecności barierki jest niepodważalna, ponieważ w przeciwnym razie między ścianą a łóżkiem wciąż pozostawałaby stwarzająca potencjalne zagrożenie szczelina.

Jak zabezpieczyć łóżko piętrowe?

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Dla bezpieczeństwa dziecka (i własnego spokojnego sumienia), pod łóżkiem piętrowym umieść dywan. Doskonale w tej roli sprawdzają się puszyste dywany shaggy z naszego sklepu internetowego – dzięki nim ewentualne „awaryjne lądowanie” na pewno będzie miękkie.

Gdy te z pozoru błahe czynności masz już za sobą, czas przyjrzeć się konstrukcji stelaża. Dokręć wszystkie śruby i wkręty – to one odpowiadają za integralność konstrukcji łóżka. Skup się również na drabince, ponieważ to ona jest najmocniej eksploatowanym elementem tego mebla. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek poluzowań lub naprężeń na stelażu, konstrukcja może ulec uszkodzeniu, a nawet złamaniu.

Sama drabinka jest niezbędna do tego, aby pociecha wchodziła i schodziła z łóżka, jednak w niektórych przypadkach bywa kłopotliwa. Co w przypadku gdy górny materac użytkuje zwinny starszak, a dolne piętro należy do 1,5-rocznego malucha, który wprawdzie z łatwością wespnie się po łóżku, ale wciąż nie możesz być pewna co do jego sprawności? Wielu rodziców decyduje się wówczas na zabezpieczenie drabinki łóżka piętrowego w postaci usunięcia dolnego szczebla lub zamontowanie panelu z plexi, aby uniemożliwić młodszej pociesze wspinaczkę.

Jak zabezpieczyć łóżko piętrowe? Siatka do łóżka piętrowego

Siatki ochronne kojarzysz zapewne z placów i sal zabaw – to podobny produkt, jednak w przypadku sprzętów w miejscach publicznych obowiązują nieco inne uregulowania prawne. Również siatki do użytku domowego muszą spełniać pewne normy bezpieczeństwa, dlatego nigdy nie decyduj się na produkt bez stosownych atestów.

Ich sposób działania jest niezwykle prosty: siatkę prowadzi się po stalowej lince rozpiętej na hakach między krawędziami łóżka i w ten sam sposób mocuje się ją również pod sufitem (do sufitu wystarczy wkręcić kilka haków). Aby konstrukcja z siatką była bardziej estetyczna, warto zdecydować się na stelaż z drewnianych listew i dopiero do nich wkręcać haki.

Łóżko piętrowe dla dzieci

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Dzięki siatkom ochronnym możesz przestać martwić się o swoje dzieci, gdy śpią na łóżku piętrowym lub antresoli. Co istotne, nie tylko doskonale zabezpieczają przed wypadnięciem, ale i dobrze wyglądają, ponieważ z reguły jest to produkt, który możesz w pełni personalizować. Wielu producentów umożliwia wybór nie tylko koloru siatki, wielkości oczek, ale i sposobu jej wykończenia.

Możesz zatem stworzyć kolorową aranżację łóżka w dziecięcych, wesołych tonach, łóżko dla małego fana piłki nożnej (przypominające bramkę piłkarską), jak i zaaranżować przestrzeń do spania w spokojnej stylistyce boho – a my Ci w tym pomożemy! U nas znajdziesz wszystkie potrzebne meble dla dzieci: łóżka piętrowe, łóżka pojedyncze i tapczany, szafy, biurka, regały, szafki nocne – a wszystko to uporządkowane w pasujące do siebie kolekcje. Jesteśmy przekonani, że z nami stworzysz piękną i jednocześnie bezpieczną przestrzeń, o jakiej marzy Twoje dziecko – i Ty sama!