powrót

Jaka sofa do salonu: sofa z funkcją spania czy bez?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon to bardzo ważna część mieszkania – to w nim domownicy wypoczywają po ciężkim dniu pracy i spędzają czas z najbliższymi. Do salonu zapraszani są również goście, dla których czasem zamienia się go w dodatkową sypialnię. Jak wybrać idealną kanapę do salonu? O czym pamiętać, dokonując zakupu i jakich błędów lepiej unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu!

Przestrzeń ma znaczenie

Wybierając sofę, powinno się mieć na względzie przede wszystkim możliwości danego mieszkania. Czy starczy w nim miejsca na rozkładaną sofę? Czy po jej rozłożeniu będzie można swobodnie przemieszczać się i korzystać z salonu? To ważne pytania, które należy zadać sobie przed dokonaniem zakupu. Może się bowiem okazać, że sofa rozkładana nie będzie wcale dobrym wyborem ze względu na brak przestrzeni niezbędnej do jej rozłożenia.

Sofa dobrana do potrzeb

Czy kanapa rozkładana rzeczywiście jest każdemu niezbędna? Czy zaproszeni goście zostają zwykle na noc? Jeśli nie, być może lepszym wyborem będzie zakup mniejszej sofy do salonu, bez funkcji spania. Duży model nie tylko więcej kosztuje, ale też zajmuje więcej miejsca. Jeśli nie jest go w pomieszczeniu wiele, a dodatkowe miejsce do spania nie jest niezbędne, warto rozważyć rezygnację z takiego zakupu. Będzie on jednak korzystny w sytuacji, gdy mieszka się w niewielkim mieszkaniu, a salon pełni jednocześnie funkcję sypialni. Wówczas sofa pełnić będzie dwie role: w dzień będzie miejscem wypoczynku i rodzinnych spotkać, wieczorem zaś pozwoli zmienić salon w przytulną, komfortową sypialnię.

Funkcjonalność to podstawa

Decyzja zapadła – będzie sofa z funkcją spania! Pojawia się jednak pytanie: który model wybrać? Kanapy do salonu charakteryzują się bowiem szeregiem rozmaitych funkcji. Które z nich będą szczególnie użyteczne? Przede wszystkim, jeśli sofa służyć będzie również jako łóżko warto, by była wyposażona w praktyczny pojemnik na pościel. Koniecznie należy upewnić się również, czy łatwo się rozkłada. Warto również sprawdzić, czy jest wygodna, posiada zagłówek i podłokietniki – te szczegóły mają duże znaczenie! Jeśli domownicy lubią zmiany lub planują przemeblowanie, lepiej wybrać sofę modułową, którą bez trudu w dowolnym momencie można dopasować do swoich potrzeb. Warto upewnić się również, czy wybrany model ma zdejmowany pokrowiec, który można w prosty sposób zdjąć i wyprać w pralce. To szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci.

Sofy rozkładane cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. To zupełnie zrozumiałe – są wygodne, funkcjonalne i bardzo modne. Nim jednak ulegnie się tej modzie, należy dokładnie przyjrzeć się możliwościom mieszkania i zastanowić, czy zakup danego modelu nie okaże się zbędnym wydatkiem. Jeśli jednak potrzeba mebla z funkcją spania, dokonując zakupu, trzeba pamiętać o najważniejszych zasadach i powyższych wskazówkach – dzięki temu wybrany model spełni wszystkie oczekiwania i tym samym będzie trafioną inwestycją na lata.