powrót

Jaki wybrać zegar do salonu?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Do niedawna pełniły jedynie praktyczną funkcję, dziś natomiast stanowią przede wszystkim interesującą ozdobę wnętrza. Zegary, bo o nich mowa, to ostatnio bardzo modny element aranżacji. Jaki model sprawdzi się w salonie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając zegar do pokoju dziennego.

Salon stanowi najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. To tu przyjmujemy gości i spędzamy najwięcej czasu, relaksując się po całym dniu pracy. Aranżacji tego pomieszczenia poświęcamy wiele uwagi, skupiając się na każdym detalu. Jeżeli zdecydujemy się na dodatek w postaci zegara, jego zakup musi być przemyślany. Powinniśmy starannie dopasować go – zarówno stylistycznie, kolorystycznie, jak i pod względem wielkości – do pozostałych elementów wystroju. Zastanówmy się także, czy interesują nas zegary ścienne, czy te stojące.

Nowoczesne zegary do salonu

To przede wszystkim oryginalny design i nietypowe formy. Nowoczesne zegary na ścianę są idealnym dopełnieniem aranżacji. Nierzadko też stanowią jej centralnym punkt, tak jak w przypadku popularnego ostatnio rozwiązania, jakim jest wielki zegar ścienny umieszczony nad kanapą. Tego typu zegary prezentują się ciekawie także ze względu na materiał wykonania – wśród wielu propozycji znaleźć można zegary szklane, betonowe, drewniane, metalowe. Dzięki temu bez trudu dopasujesz ten dodatek do charakteru wystroju wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach w stylu minimalistycznym świetnie wyglądają proste, ale niezwykle efektowne designerskie zegary ścienne bez tarczy. Mogą to być same wskazówki odmierzające czas lub w zestawie z punktami bądź cyframi do samodzielnego przyklejenia na ścianie. Pozwala to na ustalenie kształtu i wielkości zegara, ułatwiając wpasowanie go w przestrzeń salonu. Dobrym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w bieli jest też wybór delikatnego zegara z białą tarczą, który ładnie wkomponuje się w aranżację ściany.


W stronę klasyki

Z klasycznie zaaranżowanym wnętrzem lepiej współgrać będą tradycyjne modele, jednak wcale nie oznacza to nudy! Wręcz przeciwnie – klasyczne zegary to stylowe, eleganckie dodatki, które zwracają uwagę jakością wykonania i ponadczasowym designem. Klasyczne zegary bardzo często posiadają ozdobne cyferblaty – np. z motywem roślinnym, ciekawym krajobrazem itd. Decydując się na taki model, upewnij się, że pasuje do pozostałych elementów wystroju. Możesz też powtórzyć dany motyw na poduszkach dekoracyjnych bądź innych dekoracjach. Przykładem klasyki, która nigdy nie wychodzi z mody, jest zegar stylizowany na dworcowy. Idealnie wpisze się w stonowaną przestrzeń, w której dominują beże, brązy i szarości. Będzie także doskonale współgrał ze stylowymi drewnianymi meblami. Interesującym rozwiązaniem jest też zegar, którego tarcza składa się z połączonych ze sobą ramek na zdjęcia. To praktyczny, wielofunkcyjny dodatek, który będzie uroczą dekoracją wnętrza. Zegary do salonu to nie tylko zegary ścienne. Jeśli nie jestem fanem tego typu modeli, pomyśl o eleganckim budziku, który ustawisz np. na regale z książkami.

Gdzie umieścić zegar?

Zanim zdecydujesz się na zakup zegara do salonu, upewnij się, że znajdziesz dla niego odpowiednie miejsce. Aranżacja ściany w pokoju dziennym wymaga przemyślanych rozwiązań. Duży zegar może być jedyną ozdobą ściany. Nieco mniejszy model możesz natomiast wkomponować w galerię obrazów, powiesić nad komodą albo umieścić między regałami. Wszystko zależy od tego, czy ma być jednym z wielu dodatków i tworzyć z nimi spójną całość, czy wolisz, aby stanowił najważniejszą dekorację pokoju dziennego. Jeśli szukasz idealnego zegara do swojego salonu, koniecznie zajrzyj na www.agatameble.pl lub odwiedź jeden z naszych salonów!