powrót

Jakie funkcje powinien mieć naprawdę komfortowy narożnik?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Zestaw wypoczynkowy w salonie, czyli sofa lub narożnik z funkcją spania, fotele i pufy to podstawowe wyposażenie tego wnętrza. Wybierając meble, zazwyczaj najpierw oceniamy je wizualnie, jednak równie ważne jest to, czy są wygodne i praktyczne. Jak dobrze wybrać, aby potem nie żałować?

Narożnik do salonu powinien być przede wszystkim dopasowany wymiarami do wielkości pomieszczenia. W mniejszym wnętrzu znacznie lepiej zaprezentuje się niewielki narożnik w towarzystwie jednej pufy. W przypadku większego salonu można zdecydować się na duży mebel, nawet z dodatkowymi fotelami. Świetnie sprawdzają się wówczas narożniki modułowe z funkcją spania, bo te można łączyć w dowolny sposób, co pozwala na zmianę aranżacji w każdej chwili, w zależności od aktualnych potrzeb.

Narożnik z funkcją spania czy bez niej?

To chyba kluczowe pytanie, które trzeba sobie zadać. Rzadko zdarza się, że w mieszkaniach można przeznaczyć osobne pomieszczenie na tak zwany pokój gościnny. Ta możliwość pojawia się w domkach jednorodzinnych, ale też nie zawsze. Z tych właśnie powodów warto zainwestować w narożniki z funkcją spania – w domu przyda się dodatkowe łóżko dla gości.

Oczywiście w wielu mieszkaniach salon, czy może raczej pokój dzienny, jest też na co dzień wykorzystywany jako miejsce do spania dla któregoś z domowników. Wówczas w zasadzie jedyną opcją jest narożnik do spania, bo w pokoju dziennym nie sprawdzi się tradycyjne łóżko z materacem.

Kształt i wymiary narożnika

Nowoczesne narożniki z funkcją spania mają różne kształty. Wyróżniamy tu przede wszystkim modele w kształcie L lub U. Oznacza to, że dany narożnik ma jeden lub dwa boczne szezlongi. Modele o kształcie L z reguły wykorzystuje się w mniejszych salonach, tam gdzie ustawia się je w jednym z rogów pomieszczenia. Dziś standardem jest możliwość wyboru usytuowania samego szezlonga, tak więc może on się znajdować zarówno po lewej, jak i po prawej stronie. Duże narożniki w kształcie litery U polecane są do naprawdę sporych pomieszczeń, szczególnie tam, gdzie ustawia się je na środku, niekoniecznie przy ścianie.

Kupując mały lub duży narożnik do salonu, zawsze zwraca się uwagę na jego wymiary. Często jednak lekceważy się na przykład głębokość i wysokość samego siedziska. Trzeba zdać sobie sprawę, że jeśli domownicy są niższego wzrostu, to lepszym rozwiązaniem będzie narożnik o siedzisku płytkim i stosunkowo niskim. Natomiast dla osób wyższych wygodny narożnik to ten, który jest nieco wyższy i ma głębokie siedzisko, zapewniające podparcie dla całych nóg.

Funkcje dodatkowe

Niektóre narożniki z funkcją spania mają też wygodne i praktyczne pojemniki na pościel, które przydają się w różnych sytuacjach. Pojemnik może oczywiście służyć na co dzień do przechowywania pościeli, ale jest też wygodnym miejscem na dodatkowe koce, kołdry czy poduszki. Nowoczesne narożniki z funkcją spania oferują czasem również szuflady lub inne schowki, których w domu nie ma nigdy zbyt wiele. W niektórych modelach znajdują się dodatkowe pufy – na co dzień schowane w przypadku większej liczby gości okazują się bardzo cennym dodatkiem.

Rodzaj obicia

Narożniki najczęściej obija się tkaninami tapicerskimi lub ekoskórą. Oba rodzaje obić mają swoje zalety i wady. Tkaniny są przyjemniejsze w dotyku, ale trudniej utrzymać je w czystości. Mając w domu małe dzieci, warto więc pomyśleć o obiciu z ekoskóry. Duży narożnik do salonu z takim obiciem to bardzo eleganckie rozwiązanie.

Wygodny narożnik może być także obity skórą. Meble wykonane w ten sposób są niezwykle szykowne i prezentują się pięknie, ale niestety są znacznie droższe.

Szukasz komfortowego narożnika do Twojego salonu? Koniecznie zajrzyj na www.agatameble.pl lub odwiedź jeden z salonów Agata – pomożemy wybrać Ci najlepszą opcję.