powrót

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Małe wnętrza nie są dziś rzadkością. Coraz częściej ludzie decydują się na niewielkie, funkcjonalne mieszkania, w których wszystko, czego potrzebują, jest pod ręką, a mały metraż rekompensuje przemyślana aranżacja. Wciąż jednak stylowy wystrój małych wnętrz, a tym bardziej znalezienie wygodnego łóżka do niedużej sypialni, może sprawiać kłopot. Nie warto kupować mebli w pośpiechu i bez zastanowienia. W końcu to od nich zależy, czy będziemy czuć się dobrze w swoim mieszkaniu.

Łóżko do małej sypialni dla pary

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni? Dla dwóch osób jego minimalne wymiary wynoszą 140 × 200 cm. Jeżeli jest taka możliwość, w celu zwiększenia komfortu, można zdecydować się na szerokość 160 cm. Przy urządzaniu wnętrza trzeba jednak pamiętać, że wokół mebla powinna być pozostawiona przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie się. Jeśli to możliwe, nie należy umieszczać go naprzeciwko drzwi ani bezpośrednio przy kaloryferze, ponieważ negatywnie wpłynie to na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie - na sen.

Doskonałym rozwiązaniem dla par jest łóżko z szafkami nocnymi. Można w nich schować, np. książki czy kosmetyki, co pozwala zachować porządek i zaoszczędzić miejsce. Ponadto jest to też rozwiązanie wygodne — przy łóżku zawsze można postawić budzik lub szklankę z wodą oraz odłożyć książkę po wieczornym czytaniu.

Część osób decyduje się również na kojarzące się z luksusowymi wnętrzami łóżko kontynentalne. Jego rama nie wystaje poza materac, co powoduje, że mebel nie zajmuje tak dużej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że często ten element wystroju jest dość masywny, w związku z czym w niektórych pokojach może sprawiać dość przytłaczające wrażenie.

Łóżko do niewielkiego mieszkania singla

Choć mogłoby się wydawać, że jedynie wstawienie dużego łóżka do sypialni może sprawić kłopot, również mniejsze meble nie zawsze łatwo usytuować. Miejsce do spania dla jednej osoby powinno mieć minimum 80 cm szerokości, choć znacznie wygodniejsze są powierzchnie większe o 10 cm. Jeśli jest to możliwe, warto subtelnie schować łóżko, np. za rogiem, tak, aby po wejściu do sypialni od razu nie rzucało się ono w oczy. Da to poczucie intymności gospodarzowi, a ponadto potencjalni goście nie będą mieli wrażenia, że naruszają jego prywatność.

Chcąc postawić na szerszy materac, często trzeba zrezygnować z szafki. W takim wypadku warto zdecydować się na łóżko z pojemnikiem. Można w nim schować nie tylko pościel czy koce, ale także bieliznę lub ubrania. Takie rozwiązanie pozwoli wygospodarować dodatkowe miejsce, sprawiając, że poczujemy się w sypialni swobodniej.

Łóżko do pokoju nastolatka

Niełatwym do zaaranżowania miejscem bywa pokój dla nastolatka. Zwykle pełni on nie tylko rolę sypialni, ale również przestrzeni do nauki i rozrywki. W tym przypadku szczególnie ważne jest odpowiednie rozmieszczenie wszystkich mebli. Choć wiele osób decyduje się w tym przypadku na zakup łóżka dziecięcego, warto postawić na standardowe wymiary, z których młody człowiek zbyt szybko nie wyrośnie.

Doskonałym rozwiązaniem w pokoju nastolatka jest modne, a przy tym funkcjonalne łóżko z szufladami i półkami. Pozwala ono wygospodarować dodatkowe miejsce, ponieważ może częściowo zastępować szafę, a także stanowić przestrzeń do poustawiania, np. książek czy zdjęć. Pod materacem bez trudu zmieszczą się ubrania. Plusem wyboru tej opcji jest również fakt, że nastolatek bez większego wysiłku wysunie pojemnik na pościel lub inne rzeczy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę urządzając sypialnię?

Choć łóżko to najważniejszy element sypialni, nie tylko ono wpływa na jakość snu. Warto zastosować techniki służące optycznemu powiększeniu pomieszczenia. Jasne ściany, np. beżowe czy w odcieniu pudrowego różu odbijają światło dzienne, sprawiając, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Takie kolory sprawdzają się także w słabo oświetlonych sypialniach.

W przypadku niewielkich wnętrz istotny jest także minimalizm. Zbyt duża ilość dodatków może przytłaczać, sprawiając, że przebywanie w pokoju przestanie być przyjemnością. W małych sypialniach doskonale sprawdza się surowy styl nowoczesny oraz skandynawski. Jeżeli chce się umieścić w pomieszczeniu szafę, dobrze wybrać mebel z dużym lustrem, które będzie nie tylko ozdobą, ale też elementem stwarzającym poczucie większej przestrzeni.

Choć istotne jest to, jak prezentuje się wnętrze, wybierając łóżko do małej sypialni, należy myśleć przede wszystkim o własnej wygodzie. W końcu pokój, w którym się śpi, powinien stanowić miejsce relaksu i odpoczynku od codziennych trudów.