powrót

Jesienne porządki - 10 rad na przechowywanie i sprzątanie

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wprawdzie do kalendarzowej jesieni pozostało jeszcze kilka dni, ale już teraz warto zacząć pierwsze porządki. Dzięki umiejętnemu rozłożeniu pracy szybko zauważymy efekty naszych działań.

1. Porządkowanie zawartości szafy

Gruntowne porządki wymagają kompleksowego planu. Sprzątanie szafy opiera się w dużej mierze na segregacji rzeczy na typowo letnie, które założymy dopiero za rok, oraz jesienne i zimowe. Kiedy będziemy mieć przed sobą całą zawartość szafy, warto zastanowić się, które ubrania rzeczywiście nosimy, a których nie zakładaliśmy od długiego czasu. Gromadzenie rzeczy nie jest dobrym nawykiem i prowadzi wyłącznie do przeładowania przestrzeni. Ubrania przeznaczone na cieplejsze dni możemy umieścić w pudełkach i ustawić na najwyższej półce w szafie – tym sposobem zaoszczędzimy dużo miejsca i sprytnie przeorganizujemy wnętrze garderoby.

2. Organizery na akcesoria i bieliznę

Zostańmy jeszcze chwilę przy temacie garderoby. Organizery, kartonowe pudła i foliowe ochronki, to doskonały sposób na uporządkowanie wnętrza. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Pudełka są o tyle wygodne, że można je umieścić w każdej części szafy – nawet w trudnych do zagospodarowania miejscach, takich jak obszar pod ubraniami umieszczonymi na wieszakach. W dużych pudłach możemy przechowywać także buty.

3. Odświeżanie koców i narzut

Jesień to czas, kiedy koce i pledy wracają do łask. Warto je odświeżyć przed sezonem i oczyścić z zalegającego kurzu. A jeżeli nie mamy przytulnego, miękkiego kocyka, pomyślmy nad zakupem co najmniej jednej sztuki. Dobrym wyborem są koce polarowe – łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zagniecenia.

4. Wymień kołdrę na cieplejszą

Jeżeli w okresie letnim spałeś pod kocem albo cienką narzutką, koniecznie przeproś się z kołdrą. Dobrym wyborem jest kołdra wielosezonowa, która grzeje w chłodne dni i chłodzi porą letnią. Aby wprowadzić do wnętrz jesienny klimat, zainwestuj w tematyczną pościel w ciepłych, nastrojowych barwach.

5. Zabezpiecz rośliny przed mrozem

A jeżeli nie masz roślin doniczkowych, przemyśl zakup sztucznych ozdób kwiatowych, albo udekoruj dom akcentami roślinnymi – suszonymi liśćmi, kasztanami, gałązkami jarzębiny, wrzosem etc.

6. Umyj wszystkie okna

Umyte okna to świadectwo zadbanego domu. Jesień to ostatni dzwonek na czyszczenie okien – przez następne miesiące na dworze będzie zbyt zimno, aby przeprowadzać takie porządki.

7. Zmień zasłony i firany

Rynkowa oferta zasłon jest bardzo obszerna – każdy znajdzie model odpowiadający jego preferencjom i estetyce. W okresie jesiennym ogromna furorę robią zasłony z motywami akantowymi i kwiatowymi zachowane w ciepłych barwach – rudościach, czerwieniach, przygaszonych żółciach i pomarańczach.

8. Pudełka z szufladami na szpargały

Pamiątki i drobiazgi z wakacji, walające się po całym domu, wprowadzają chaos. Jeżeli mamy w swoich zasobach dużo przedmiotów o niewielkich gabarytach, możemy zaopatrzyć się w praktyczne ozdobne pudełko, które będzie stanowiło ozdobę każdej sypialni i salonu. Pudełko z szufladami jest niezwykle praktyczne i zawsze pozostaje w zasięgu ręki, dzięki czemu szybko znajdziemy każdy szpargał.

9. Chodniczki i wycieraczki

Jako że jesienią pogoda często płata figle, warto zaopatrzyć się w praktyczne wycieraczki, które usytuujemy przed i za drzwiami wejściowymi – dzięki temu uchronimy się przed brudem nanoszonym z zewnątrz.

10. Nastrojowe kubki

To wprawdzie niewielka zmiana, ale za to bardzo efektowna. Duże, pojemne kubki od zawsze kojarzą się z jesienią. Nie ma nic przyjemniejszego niż picie herbaty w ulubionym naczynku. Kubki mogą spełniać także funkcje dekoracyjne – wystarczy ustawić je na kuchennym blacie albo półce, aby stworzyć niepowtarzalny jesienny klimat.