powrót

Jesienne porządki - 5 rad na przechowywanie i sprzątanie

Gdy jesienna słota zadomowi się na dobre, nieraz trudno wychylić nos za drzwi. Od teraz więcej czasu będziesz spędzać w domowym zaciszu. Aby uczynić ten czas przyjemniejszym, już teraz przygotuj dom, a zacznij od... sprzątania! Oto nasze rady, które ułatwią Ci jesienne porządki w domu.

Jesienne porządki – sprzątanie w szafach i organizacja bielizny

Twoja szafa pęka w szwach od zwiewnych sukienek i letnich sandałów? Pamiętaj, że jesienny chłód może przyjść kompletnie niespodziewanie, a wtedy na nic przyda się skąpa odzież. Wciąż stosunkowo ciepły październik to najlepsza pora na jesienne porządki w szafie. Od czego zacząć?

Wyłóż całą zawartość szafy na łóżko – gdy będziesz mieć ją przed sobą, posegreguj rzeczy na typowo letnie, które założysz dopiero za rok, oraz jesienne i zimowe. Te pierwsze umieść w niewidocznym miejscu, np. na najwyższej półce w szafie, ponieważ i tak nie będziesz ich używać. Kolejne natomiast dogłębnie przejrzyj i zastanów się, które ubrania rzeczywiście nosisz, a których nie zakładałaś od dłuższego czasu.

Jesienne porządki w garderobie

Staraj się nie gromadzić ubrań, a wkrótce się przekonasz, jak wielką przestrzeń w szafie masz do dyspozycji. To, czego nie odsprzedasz lub nie oddasz potrzebującym, poukładaj według określonego klucza, np. tematycznego, kolorystycznego itp. Porządek pomogą Ci utrzymać wszelkie organizery: pudełka i pojemniki do przechowywania oraz półki tekstylne i wieszaki, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Odświeżanie koców i narzut oraz wymiana kołdry na cieplejszą – jesienne porządki w sypialni

Jesień to czas, kiedy ciepłe koce i pledy wracają do łask. Warto je odświeżyć przed sezonem i oczyścić z zalegającego kurzu. Być może w okresie letnim spałaś pod cienką narzutą lub samym kocem – niedługo nastanie dzień, by na łóżko wróciła kołdra. Jeśli postanowisz ją wymienić na nową, dobrym wyborem będzie kołdra wielosezonowa, która grzeje zimą, a chłodzi latem. Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza jesienny klimat, zainwestuj również w tematyczną pościel w ciepłych, nastrojowych barwach typowych dla tej kolorowej pory roku.

Mycie okien, nowe zasłony i firany – dlaczego warto je wymienić w ramach jesiennych porządków?

Jesień to ostatni dzwonek na czyszczenie okien – ujemne temperatury w zimie uniemożliwiają przeprowadzanie takich porządków. Poza tym umyte okna sprawiają, że pomieszczenie od razu staje się czystsze, przestronniejsze i jaśniejsze. Czyste okna aż proszą się o nową oprawę: świeże firany i zasłony, najlepiej dopasowane kolorystycznie do pory roku. Odpowiednie produkty, które pomogą Ci osiągnąć jesienny klimat we wnętrzu, znajdziesz w Salonach Agata. Zwróć uwagę przede wszystkim na te utrzymane w ciepłych barwach – rudościach, czerwieniach, przygaszonych żółciach i pomarańczach.

Jesienne porządki w sypialni

Chodniki i pudła do przechowywania – sposób na jesienne porządki

Porządki na jesień niemal skończone? Wkrótce nadejdzie czas na przyjemności: dekorowanie domu. Zanim jednak do tego przystąpisz, oczyść przestrzeń z akcesoriów i dodatków, które kojarzą się z latem. Przedmioty te schowaj do pudełek, aby nie poniewierały się po domu, wprowadzając niepotrzebny chaos. Warto zaopatrzyć się w estetyczne pudełka ozdobne, które będą stanowiły ozdobę sypialni, salonu, kuchni czy nawet łazienki.

Przekwitłe, ususzone już kwiaty wyrzuć do kosza na śmieci – odtąd będziesz je zastępować jesiennymi kompozycjami: suchymi trawami, gałązkami jarzębiny i dzikiej róży, srebrnikami Judasza itp. Sprawdź również kategorię „sztuczne kwiaty, rośliny i gałązki” na agatameble.pl, a szybko przekonasz się, że syntetyczne rośliny mogą być nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim piękne!

Jesienią liczy się dobre przygotowanie na niesprzyjające warunki pogodowe i możliwe zabrudzenia z tym związane: nie dopuść do nanoszenia brudu z ogrodu i zawczasu zainwestuj w praktyczne wycieraczki. Co ważne, umieść je zarówno przed, jak i za drzwiami wejściowymi: zewnętrzna wycieraczka zatrzyma błoto i brud, a wewnętrzna osuszy ewentualną wodę.

Jesienne porządki w przedpokoju

Zabezpieczanie roślin przed mrozem, czyli jesienne porządki nie tylko w domu

Nie tylko w domu przydadzą się jesienne porządki. W ogrodzie, na tarasie czy balkonie również masz coś niecoś do zrobienia. Przede wszystkim usuń wszelkie tekstylia, które towarzyszyły Ci latem, zwłaszcza duże poduszki na meble ogrodowe – zalane deszczem ciężko wysuszyć, a co gorsza – gdy pojawi się na nich pleśń, będą nadawały się już tylko do wyrzucenia.

Jeśli Twój ogród lub balkon zdobią rośliny, zabezpiecz je przed mrozem: rośliny i ich donice przykryj specjalną osłoną lub umieść na zimę we wnętrzu. Grządki i rabaty oczyść z pozostałości roślin, przekop glebę i zastosuj nawóz. Regularnie dbaj o trawnik: usuwaj opadłe liście zwłaszcza ze ścieżek i chodników, ponieważ śliskie i mokre mogą być przyczyną groźnych upadków. Zasil nimi kompost lub umieść w workach na odpady zielone.

Kalendarzowa jesień zbliża się nieubłaganie: jeśli jednak opracujesz listę rzeczy do wykonania, lepiej rozłożysz prace i szybko zauważysz efekty swoich działań. W Salonach Agata znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do przeprowadzenia skutecznych porządków jesienią – sprawdź zwłaszcza takie kategorie jak „akcesoria do sprzątania” czy „prasowanie i suszenie”, gdzie zaopatrzysz się w podstawowe przedmioty ułatwiające utrzymywanie czystości w domu. Gdy zakończysz porządki, nadejdzie moment, który wszyscy kochamy najbardziej: dekorowanie jesiennymi dodatkami. Wiesz już, gdzie ich szukać, prawda? Sprawdź naszą kolekcję starannie wyselekcjonowanych produktów.

Hasła tematyczne: przechowywanie i sprzątanie