powrót

Kanapa na środku salonu, czyli oryginalne ustawienia sofy

Meble wypoczynkowe możemy ustawić pod ścianą albo zdecydować się na oryginalne ustawienie sofy w salonie, aby stała w centrum wnętrza. Czy kanapa na środku salonu zawsze jest dobrym pomysłem? Jak ją ustawić względem telewizora i kominka i co postawić za kanapą? Podpowiadamy.

Strefa wypoczynkowa jest obowiązkowym punktem każdego salonu. Na to, jakie meble się w niej znajdą i jak zostaną ułożone, wpływają różne czynniki, m.in. rozmiar i układ pomieszczenia, rozmiar i umiejscowienie telewizora oraz indywidualna wizja inwestorów. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze propozycje i inspiracje na sofę w salonie.

Kanapa na środku salonu — czy to rozwiązanie tylko do dużych wnętrz?

Chociaż klasyczne aranżacje często zakładają ustawienie kanapy pod ścianą, to duży salon aż się prosi o kreatywne zagospodarowanie przestrzeni poprzez m.in. „oderwanie” mebli od ścian. Taki zabieg aranżacyjny jeszcze mocniej podkreśla przestrzenność wnętrza. Jednak bardzo duże pokoje dzienne spotykane są głównie w mieszkaniach w kamienicach oraz w nowoczesnych domach i apartamentach. Większość z nas musi poradzić sobie z ograniczoną przestrzenią. Na szczęście wcale nie musisz dysponować ogromnym metrażem, żeby ustawić sofę w małym salonie. Jak to zrobić? Wystarczy, że Twój salon ma kształt kwadratu lub delikatnie wydłużonego prostokąta. Sofa na środku pokoju nie jest zalecana jedynie wtedy, gdy dysponujesz bardzo wąskim pomieszczeniem. W każdym innym przypadku metraż nie ma większego znaczenia. Wystarczy dobry pomysł na ustawienie kanapy w salonie.

Zielona sofa w salonie

Zanim rozpoczniesz wielkie przemeblowanie, dokładnie wymierz pomieszczenie i przygotuj projekt. Wystarczy prosty rysunek na kartce papieru z układem wszystkich mebli. Sofa lub narożnik na środku małego salonu nie może utrudniać poruszania się po wnętrzu oraz musi znajdować się w odpowiedniej odległości od telewizora i kominka.

Mały salon z sofą na środku wymaga przemyślanego zakupu mebli wypoczynkowych. Postaw na kompaktową kanapę o prostej, wydłużonej konstrukcji i wykończeniu z każdej strony. Warte uwagi są sofy z funkcją spania, które znajdziesz w naszych Salonach Agata. Kolorystyka kanapy może być dopasowana do tła lub kontrastować z nim. W drugim przypadku, gdy kolorem bazowym jest biel lub écru, wybierz sofę w jednym z najmodniejszych kolorów sezonu, np. musztardową, w odcieniu butelkowej zieleni, fuksji czy ochry.

Kanapa na środku salonu — co z resztą mebli?

Ustawiając sofę na środku salonu, trzeba zadbać o odpowiedni dobór i rozmieszczenie pozostałych mebli. W niewielkich i średniej wielkości salonach najlepiej sprawdzają się lekkie i zgrabne konstrukcje, które nie przytłaczają wnętrza swoimi dużymi bryłami. Są to np. niezabudowany regał, prosta komoda, półki wiszące czy kompaktowy stolik kawowy ze szklanym blatem i designerską podstawą. Kanapa na środku salonu jest sprawdzonym sposobem na wyodrębnienie w pomieszczeniu funkcjonalnych stref. Z tego względu często pojawia się w mieszkaniach z kuchnią otwartą na salon. Kanapa na środku pokoju oddziela wówczas strefę gotowania od kącika jadalnianego, miejsca wypoczynku czy przestrzeni do zdalnej pracy.

Granatowa kanapa w salonie

Odpowiednia odległość kanapy od telewizora

W większości salonów naprzeciwko kanapy znajduje się telewizor – zawieszony na ścianie lub stojący na komodzie RTV. Jego odległość od sofy będzie wpływać nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na komfort oglądania filmów i zdrowie domowników. Aby umieścić sprzęt w optymalnej odległości od zestawu wypoczynkowego, należy wziąć pod uwagę rozmiar telewizora, docelowe miejsce montażu, wielkość salonu oraz możliwości aranżacyjne, np. obecność kominka. Im większy telewizor, tym większą odległość od kanapy trzeba zachować. Ogólna zasada mówi, że każdy cal ekranu to 4-4,5 cm niezbędnej odległości. Dotyczy to popularnych telewizorów o rozdzielczości HD i Full HD. Czyli na 50-calowy ekran powinniśmy patrzeć z odległości nie mniejszej niż 2 m. Telewizor Ultra HD (4K) możemy zamontować bliżej, bo 1 cal przekątnej przelicza się na 2,1 cm odległości. Inna zasada mówi, że odległość ta powinna być równa lub większa od dwukrotności przekątnej ekranu. Pamiętaj, by kanapę na środku salonu ustawić tak, by siedzieć na wprost ekranu, a nie pod kątem.

Ustawienie kanapy względem kominka

Jak ustawić kanapy w salonie, w którym znajduje się kominek? Najczęściej stosuje się taki układ mebli wypoczynkowych, by móc siedzieć na wprost kominka w odległości zapewniającej komfort cieplny. Uzupełnieniem sofy mogą być mniejsze fotele lub pufy ustawione prostopadle. Taki układ sprzyja towarzyskim spotkaniom i buduje gościnną, przyjazną atmosferę. Przy większym metrażu można ustawić dwie spójne stylowo sofy naprzeciwko siebie — prostopadle do kominka, by ten znalazł się w centrum. Dobrym pomysłem są także narożniki do salonu, bo zapewniają wypoczynek przed kominkiem całej rodzinie.

Szara sofa w nowoczesnym salonie

Kanapa na środku salonu i inne ciekawe pomysły na ustawienie tego mebla

Na ogół ustawia się kanapę tyłem do stołu jadalnianego, konsoli lub biurka, ale możesz spróbować zabudować tylną ścianę sofy barkiem albo dostawić do niej regał na książki lub… kuchenną wyspę. Jeśli sofa oddziela salon od kuchni, może posiadać z tyłu wbudowane półki na naczynia. W pomieszczeniu na poddaszu rozważ dosunięcie narożnika chociaż do jednej ze ścian.

Sofa na środku pokoju

Podsumowanie

Trendy wnętrzarskie się zmieniają i obecnie coraz częściej spotkać można sofę lub narożnik w sercu pomieszczenia zamiast tradycyjnego ustawienia przy ścianie. Optymalnie dobrana i ustawiona kanapa na środku salonu zapewni nowoczesny efekt, poprawi funkcjonalność wnętrza i doda mu przytulności. Sofy i narożniki estetycznie wykończone z każdej strony znajdziesz w Salonach Agata.

Hasła tematyczne: Salon meble wypoczynkowe