Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kiedy lepiej sprawdzi się lampa wisząca, a kiedy podłogowa?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Optymalne oświetlenie przestrzeni to jedno z głównych wyzwań, z jakimi należy zmierzyć się, projektując wnętrze mieszkania lub domu. Wiele osób zastanawia się, czy lepszy będzie wybór lampy wiszącej, czy stojącej. Warto wiedzieć, że każdy model pełni w pomieszczeniu inną funkcję, a połączenie różnego typu lamp daje szerokie możliwości aranżacyjne.

Jak wybrać lampę?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na komfort mieszkania. Wraz z powstaniem pierwszej lampy zakończył się w historii ludzkości etap, w którym to słońce wyznaczało rytm dnia. Oświetlenie nie tylko pozwala na pokonanie ciemności i sprawne funkcjonowanie po zmierzchu. Wpływa także na samopoczucie. Wybór odpowiedniej lampy powinien być poprzedzony dokładną analizą pomieszczeń i rozmieszczenia punktów świetlnych.

Warto zastanowić się, jakie czynności najczęściej wykonywane są w danym miejscu, a oświetlenie zaplanować strefowo. Należy wziąć pod uwagę liczbę źródeł światła i jego natężenie. Do każdego pomieszczenia wprowadzić warto więcej niż jedną lampę. Duża ilość punktów świetlnych umożliwia dopasowanie intensywności światła do swoich potrzeb i preferencji, a przy tym pozwala wykreować odpowiedni klimat w pomieszczeniu . Wybierając lampę, warto wziąć pod uwagę również wystrój wnętrza, a wygląd żyrandola dobrać do stylistyki danej aranżacji.

Lampy podłogowe vs. lampy wiszące – które warto wybrać?

Lampy podłogowe mogą służyć do tego, by oświetlić zaciemnione zakamarki pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się w pokojach o nietypowym kształcie, w których światło centralne nie dociera do wszystkich kątów. W połączeniu z ulubionym fotelem lub kanapą, pomagają stworzyć przytulne miejsce do czytania, oglądania telewizji lub słuchania muzyki w salonie czy sypialni.

W zależności od modelu, lampy podłogowe mogą dawać światło punktowe lub rozproszone. Najczęściej posiadają ruchome ramię, dzięki czemu możliwe jest operowanie światłem. Dodatkową zaletą lamp stojących jest możliwość ich swobodnego przenoszenia, a tym samym łatwej zmiany aranżacji pomieszczenia. Co więcej, lampy podłogowe same w sobie mogą stanowić ciekawą dekorację. Dobrze sprawdzają się także przy kreowaniu charakteru mieszkania i podkreśleniu walorów wnętrz – elementów dekoracyjnych, wnęk, obrazów czy półek.

Lampy wiszące są z kolei najczęściej wybierane jako źródło światła centralnego. Umieszczone pośrodku sufitu, dobrze oświetlają wszystkie części pomieszczeń. Lampy wiszące do biura mogą stanowić również duży walor estetyczny wnętrza.

W każdym przypadku warto zadbać o to, by centralna lampa pełniła zarówno funkcję dekoracyjną, jak i funkcjonalną. Każdy model dopasować należy do przestrzeni. W małym pomieszczeniu wystarczy jeden żyrandol, który dobrze oświetli wszystkie kąty. W przypadku salonów dużych lub o nietypowym kształcie konieczne może być umieszczenie większej ilości wiszących lamp.

Nowoczesne lampy wiszące i podłogowe

Nowoczesne lampy wiszące są najczęściej wykonane z metalu bądź tworzywa. Lampy stworzone z tych surowców przyjmują różnorodne formy, najczęściej jednak pozbawione nadmiernych zdobień. Głównym walorem jest sam kształt lampy — odznaczające się surowością ażurowe klosze lub połączone w finezyjny sposób pręty. Najczęściej takie modele wyposażone są w więcej niż jedno źródło światła i umożliwiają montaż żarówek o różnych mocach, a tym samym uzyskanie ciekawych efektów świetlnych.

Utrzymane w ciemnej, stonowanej kolorystyce przedmioty doskonale wpasowują się we wnętrza minimalistyczne. Dobrze podkreślają także wnętrza w stylu industrialnym. Inną opcją są lampy łączące metal z drewnem, dodające wnętrzom przytulności. Takie modele dobrze prezentują się w aranżacjach inspirowanych stylem skandynawskim lub rustykalnym.

Również w projektowaniu lamp podłogowych odchodzi się od nadmiernego zdobnictwa i delikatnych materiałów, na rzecz minimalizmu i metalu. Nowoczesne lampy podłogowe bazują najczęściej na prostej formie i przyciągającym wzrok detalu, takim jak np. kształt żarówki lub metalowa kopuła. Ciekawą opcją są również lampy w formie reflektorów, które stanowią oryginalny dodatek, a przy tym dobre źródło światła punktowego.

Modne lampy stanowią doskonały dodatek do nowoczesnych wnętrz. W przypadku aranżacji bardziej klasycznych, wykonane z metalu lub drewna modele przełamują dotychczasowe wzornictwo, wprowadzając do wnętrza odrobinę awangardy. W każdym przypadku dobrze sprawdzają się zarówno lampy wiszące, jak i stojące, które doskonale się uzupełniają, zapewniając optymalne oświetlenie wnętrz.

Przykładowe lampy wiszące oraz podłogowe