Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Maksymalizm we wnętrzach

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W ostatnich latach, gdy wnętrzarski minimalizm święcił swoje triumfy, wielu ludzi zakochało się w charakterystycznym dla tej aranżacji uporządkowaniu i stonowanej surowości. Coraz większymi krokami zbliża się jednak rewolucja - na popularności zyskuje zgoła odmienny styl. Maksymalizm we wnętrzach jest przeciwieństwem pożądanej dotychczas prostoty i ładu. Jak wykorzystać jego założenia we własnych czterech ścianach?

Wzorzyste aranżacje wnętrz – maksymalizm w skrócie

Wyznaczenie granic maksymalizmu jest praktycznie niemożliwe. Stanowi on opozycję dla minimalizmu, którego ramy nie zawsze pozwalały na to, by dać upust projektowej kreatywności. Trend stanowiący najnowszą odmianę eklektyzmu sprawia wrażenie nieposkromionego, ale w rzeczywistości w aranżacjach maksymalistycznych łatwo dostrzec pewną spójność. Jeśli minimalizm wiązał się z ascetyzmem i surowością, maksymalizmowi zdecydowanie bliżej do hedonizmu. Ma być przede wszystkim wygodnie, przyjemnie, a także funkcjonalnie.

Styl maksymalistyczny najtrafniej opisuje słowo „miszmasz”. Łączy się w nim z pozoru niepasujące tekstury, kolory, printy, formy czy też style. Nie ma problemu, aby na klasycznej sofie o intensywnej barwie znalazły się poduszki dekoracyjne w estetyce glamour, a tuż obok nich koc o geometrycznym wzorze. Odrestaurowana komoda vintage i industrialne ramki na zdjęcia? Pozłacana figurka dekoracyjna oraz designerski wazon? Jedno jest pewne – maksymalizm oferuje szerokie pole do popisu, sprzyjając wyrażaniu siebie.

Maksymalizm we wnętrzach bezwzględnie zrywa z zasadą „mniej znaczy więcej” i przyjmuje, że nie należy obawiać się wielu dodatków, kontrastów, spersonalizowanych gadżetów czy bogactwa barw. Warto wspomnieć, że nie ma jednobrzmiącej definicji i uniwersalnych zasad stylu maksymalistycznego. Jego założenia są stosunkowo płynne, co z jednej strony pozwala uciec poza schemat, ale z drugiej wymaga poczucia estetyki. Przechylenie szali na stronę tandety i przesytu nie jest trudne, a maksymalizm wymaga sprawnego balansowania na tej granicy. Jest zatem przeznaczony dla osób, które nie boją się odważnych kroków projektowych, a także ufają swojej intuicji i nie potrzebują sztywnych instrukcji.

Jak dobierać dodatki do maksymalnie eklektycznego wnętrza?

Trend maksymalistyczny jest receptą na unikalność, gdyż ciężko wyobrazić sobie dwa takie same wnętrza stanowiące odzwierciedlenie tej stylistyki. Co więcej, przybiera wiele różnych postaci w zależności od projektowych preferencji. Łatwo nadać pomieszczeniu sznyt vintage poprzez sędziwe meble lub ludwikowski fotel. Równie bezproblemowe okazuje się wzbogacenie pokoju o nutkę glamour (cekinowe poszewki dekoracyjne, akcesoria o połyskującym wykończeniu), szczyptę klimatu loftowego (metalowe lampy bądź regały), a nawet rustykalnego (miękkie pledy, dodatki w kolorach natury).

Wzorzyste aranżacje wnętrz obfitują w zróżnicowane dodatki. Warto jednak kompletować je według pewnego klucza. Jedni decydują się na akcesoria tekstylne oraz ozdoby w 2-3 kolorach. Inni natomiast stawiają na spójność tematyczną, dekorując pomieszczenie pamiątkami z licznych podróży lub zdobyczami z targu staroci. Zalecanym rozwiązaniem jest również dopełnianie wystroju dodatkami wokół centralnego elementu, takiego jak sofa w salonie. Znalezienie cechy wspólnej dla wszystkich dekoracji pozwala zapobiec wrażeniu chaosu.

Aranżacja pomieszczenia maksymalistycznego wymaga staranności i dbałości o porządek. Bogactwo i różnorodność akcesoriów, kolorów oraz form w połączeniu z bałaganem gwarantuje przesyt. Dobrym pomysłem okazuje się zakup przeszklonej witryny. Pozwala ona bowiem usystematyzować i zaprezentować swoje zbiory.

Projektowa odwaga popłaca, czyli intrygujące wnętrze we wzory

We wzorzystym wnętrzu maksymalistycznym warto zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Na ścianach doskonale sprawdzają się zdjęcia w niebanalnych ramkach, designerskie grafiki lub plakaty. Jeśli decydujemy się na konkretne dekoracje, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kontrastujących kolorów lub printów.

Wnętrza we wzory, czyli aranżacje maksymalistyczne, są niekiedy abstrakcyjne, ale osoba, która je projektuje, zostawia w nich cząstkę siebie. Stanowią manifestację kreatywności, ale wymagają wyczucia estetyki i odważnych rozwiązań. Niewykluczone, że popularność tego trendu przewyższy zainteresowanie minimalizmem i za kilka lat bogactwo dodatków oraz kolorów będzie pożądane nie mniej, niż uporządkowanie, ład i harmonia.

Maksymalizm we wnętrzach - przykładowe meble i dodatki

Lampa wisząca LOYA LED P0461-11A-B5SC
1799,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zegar ścienny 60 cm
159,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik zielony LUPO lewy
3899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik MAROLA rozkładany
4949,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komoda CARISMA CM04 3D3S, z barkiem
3419,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Stół rozkładany CARISMA 160x100
3029,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Witryna CARISMA CM06+CM07 4D
4819,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zegar ścienny 60 cm
119,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Zegar ścienny 60 cm
129,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lustro w czarnej ramie PIKO 63x83 cm
229,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: