powrót

Kolory jesieni – wprowadź je do swojego domu!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Chociaż to wiosny zawsze wyczekuje się z utęsknieniem, jesień z pewnością może pochwalić się mianem najbardziej malowniczej i inspirującej pory roku. Korony drzew w barwach czerwieni i żółci, wiatr niosący różnobarwne liście, kwitnące wrzosy i chryzantemy, a pod nogami mnóstwo kasztanów, orzechów i żołędzi – to właśnie najpiękniejsze oblicze października. Jesień w domu także nie musi być nudna. Warto wprowadzić ciepłe kolory i sezonowe dekoracje do wnętrz. Co więcej, część ozdób łatwo wykonać samemu, wykorzystując proste przedmioty i… dary jesieni znalezione w parku.

Jesienne barwy

Biele i szarości to dziś bardzo modne kolory ścian, a ich plusem jest zupełna dowolność w doborze dodatków. Jeśli więc chcemy wprowadzić do mieszkania nieco jesiennych kolorów, warto pokusić się o kilka akcesoriów w ciepłych odcieniach, takich jak: czerwień, bordo, brąz, żółć oraz pomarańcz. Jesienne zasłony do salonu lub serwetki w rdzawych i miodowych tonach sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Pamiętajmy jednak, że urządzenie mieszkania oddającego październikową feerię barw za oknem powinno opierać się przede wszystkim na prawdziwych jesiennych skarbach.

Królowa dynia

Wczesna jesień nieodparcie kojarzy się z dynią. Ten wielki owoc króluje przez cały sezon, zarówno na talerzach, jak i pośród ozdób. Jeśli zatem, mijając stragany, zobaczycie stoisko pełne smacznych, pomarańczowych kul, nie wahajcie się kupić od razu kilku, najlepiej różnej wielkości. Najlepsze są oczywiście dyniowe przysmaki, takie jak ciasto czy zupa, jednak dekoracje z dyni to najprostszy i jeden z najefektowniejszych sposobów na iście złotojesienną aurę w domu. Czasem wystarczy ustawić kilka owoców o różnych rozmiarach na parapecie, by uzyskać pożądany efekt. Niekiedy można kupić również bardzo małe dynie, które gustownie wyglądać będą wrzucone do dużego słoja z pokrywką i ustawione obok szklanych pojemników z innymi darami jesieni.

Zrób to sam

Tak, jak wiosną i latem na stołach powszechne są żywe kwiaty, a zimą kompozycje z igliwia i jemioły, tak i czwarta pora roku ma swoje dekoracyjne atrybuty. W prosty sposób możesz wykonać olśniewające jesienne stroiki. Mogą mieć one zupełnie luźną formę, np. dekoracje z kasztanów i żołędzi rozłożonych na dużym talerzu lub wsypanych do szerokiego wazonu. Z kolei cięte kwiaty warto zastąpić fantazyjnym bukietem z różnokolorowych liści. Spacer po parku będzie znacznie przyjemniejszy, gdy będziemy skupiać się na wyszukiwaniu ciekawych okazów do bukietu. Liście posłużą także do przyozdobienia świec, które są nieodłącznym elementem kreowania nastroju w długie jesienne wieczory. Wystarczy, że szklaną podstawkę wyłożymy uzbieranymi liśćmi i umieścimy tam świecę w ciepłym odcieniu, by wprowadzić nieco jesiennej atmosfery do mieszkania.

Jesienne stroiki

Możemy także pokusić się o nieco bardziej skomplikowane ozdoby jesienne do domu wykonane z całych gałązek i większej ilości elementów. Duża kompozycja z bukietu z liści otoczonego kasztanami, małymi dyniami, jabłuszkami i kiściami jarzębiny będzie się pięknie prezentować na okazałym stole jadalnianym. Równie dobrym rozwiązaniem jest zakup wrzosów lub wrzośców, od których aż roi się na targach i w sklepach. Urok tych jesiennych kwiatów także najpełniej wybrzmi przy zestawieniu ich z drobnymi elementami ozdobnymi, np. orzechami lub czerwonawym liściem klonu.

Oprócz dekoracji strice domowych, warto także przyozdobić drzwi wejściowe. Wzorem zimowych, iglastych wieńców, wykorzystując odpowiedni stelaż, możemy podjąć się próby wykonania wieńca jesiennego z dębowych i klonowych liści. Najpiękniej dekoracje tego typu prezentować będą się wzbogacone o gałązki jarzębinowe. Praca nad taką ozdobą pomoże wypełnić dłużące się jesienne wieczory. Jeśli jednak nie dysponujemy nadmiarem wolnego czasu lub przerasta to nasze zdolności manualne, nie bójmy się postawić na sztuczny stroik, do złudzenia przypominający te prawdziwe. Jego zaletą na pewno będzie trwałość i odporność na warunki atmosferyczne.