powrót

Komplet wypoczynkowy – do jakich wnętrz pasuje najbardziej?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wygodny salon nie może obejść się bez solidnego kompletu wypoczynkowego. To wokół niego toczy się życie w pokoju dziennym: odpoczynek przy filmie lub książce, popołudniowa drzemka czy spotkanie z rodziną albo przyjaciółmi. Kiedy wybieramy komplet wypoczynkowy, najistotniejszy jest nasz komfort, ale warto wziąć pod uwagę także specyfikę wnętrza. Nie we wszystkich salonach sprawdzi się tradycyjny zestaw z fotelami i nie wszędzie nowoczesny narożnik zaprezentuje się najlepiej. Poniżej kilka rad, które pomogą optymalnie dopasować stylowe meble wypoczynkowe do waszego mieszkania.

Niedostatki przestrzeni

Tradycja kompletu wypoczynkowego w okresie PRL stała się niemal obowiązkiem. Niekiedy powracają koszmarne obrazy masywnej meblościanki od podłogi do sufitu i towarzyszącego jej zestawu, składającego się z wersalki i dwóch foteli. Niechlubność tej kompozycji najczęściej wiązała się z brakiem wolnej przestrzeni między poszczególnymi elementami wyposażenia, wynikającej z małego metrażu pomieszczeń. Prawdą jest, że w wypadku małych mieszkań lepiej sprawdzą się nieduże narożniki, które pozwalają efektownie wykorzystać róg lub sprawnie i gustownie wyznaczyć granicę między salonem a przedpokojem czy kuchnią.

Przestronne salony

Komplet wypoczynkowy do salonu najlepiej będzie się prezentować w pokoju o większych wymiarach, w którym meble nie będą musiały być stłoczone obok siebie. To podstawowa zasada dobrego wrażenia przy aranżacji tego typu zestawu. Zaplanujmy więc odpowiednio przestrzeń, nim zdecydujemy się na komplet, tak aby po ustawieniu można było swobodnie poruszać się po pokoju i między meblami. Oczywiście meble wypoczynkowe do salonu to wizytówka tej części domu i pierwsze, co przykuwa wzrok, lecz nieodpowiednio dopasowane gabaryty zestawu mogą po prostu sprawiać wrażenie upchanych na siłę, odbierając mieszkaniu lekkość i przestronność.

Zalety kompletów wypoczynkowych

Podstawowym atutem kompletu wypoczynkowego jest możliwość dobrania optymalnej dla nas konfiguracji mebli. Czasy trzyosobowej wersalki i dwóch foteli jako niepodważalnego standardu już dawno za nami. W zależności od tego, ile miejsc do siedzenia potrzebujemy i jaki typ mebla preferujemy, możemy dowolnie dobierać elementy, by stworzyć wymarzony, nowoczesny komplet wypoczynkowy. W pewnych mieszkaniach lepiej sprawdzą się dwie sofy, w innych sofa dwuosobowa i dwa fotele. Jeszcze inni wolą dużą sofę i jeden fotel z zestawem puf. W dobie dominacji systemów narożnych spełniających funkcje całego zestawu, niektórzy wciąż nie mogą obejść się bez starego, dobrego fotela, stanowiącego intymne, indywidualne miejsce odpoczynku.

Rozmaite aranżacje

Zalety kompletów salonowych to także różne możliwości rearanżacji pomieszczenia, zarówno ze względów estetycznych, jak i czysto praktycznych. W wypadku liczniejszych spotkań ławo zadbać o dobrą komunikację gości – wystarczy przesunąć fotele bliżej siebie lub utworzyć krąg. Także na czas przyjęć bez problemu przesuniemy meble pod ścianę, zyskując sporo miejsca na środku. Omawiane meble mogą też sprawdzić się jako dodatkowe łóżko Decydując się na komplety wypoczynkowe z funkcją spania, z łatwością zamienimy salon w sypialnię. Wiele osób korzysta dziś z rozkładanych sof jako łóżka codziennego użytku. Nadprogramowe posłanie sprawdzi sie także jako miejsce do spania dla gości. 

Komplety w różnych stylach

Pamiętajmy, że nowoczesne komplety wypoczynkowe cechuje ogromna różnorodność. Bez problemu zatem dobierzemy jasne i lekkie meble pasujące do stylu skandynawskiego czy minimalistyczne zestawy wpisujące się w oszczędny styl futurystyczny. Z powodzeniem znajdziemy także komplet wypoczynkowy skórzany – najlepiej w ciemnych odcieniach – który świetnie zaprezentuje się na tle ceglanej ściany i metalowych akcesoriów, charakterystycznych dla aranżacji loftowych i industrialnych.