Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Komunia w domu — jak ją zorganizować i przygotować mieszkanie do tej ważnej uroczystości?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pierwsza Komunia Święta dziecka to dla katolików bardzo ważne wydarzenie, które po latach wspomina się ze wzruszeniem i nostalgią. To również powód, który skłania rodziców do uczczenia ceremonii przyjęciem. Impreza ma często miejsce w sali restauracyjnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować ją w domowym zaciszu. Jak zorganizować komunię w domu? Oto nasze pomysły na udane przyjęcie komunijne.

Dlaczego warto zorganizować komunię w domu?

Pierwsza Komunia Święta to ważny dzień dla dziecka, ponieważ jest to jego pierwsze świadome wejście w świat wiary. Ta wyjątkowa okazja zasługuje na odpowiednią oprawę. Nie zawsze jednak trzeba rezerwować kosztowny poczęstunek w restauracji - wręcz przeciwnie: w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na organizację przyjęcia komunijnego w domu lub w ogrodzie. Ta opcja zwykle jest korzystniejsza finansowo, ale przede wszystkim uroczystość przebiega w intymnej i kameralnej atmosferze.

Dzieci, które zwykle rozpiera energia, nie muszą cały czas siedzieć przy stole, nie trzeba ich stale uciszać i mogą beztrosko bawić się w pokoju pełnym zabawek. Z kolei rodzice, znając „teren”, mogą być spokojniejsi o ich bezpieczeństwo i skupić się na rozmowie z gośćmi. Najstarsze pokolenie również może czuć się nieswojo w restauracjach. W domu dziadkowie mogą odejść od stołu, usiąść na wygodnej kanapie lub przechadzać się po ogrodzie - warto zatem mieć na uwadze również potrzeby najstarszych gości.

Aranżacja stołu na komunię w domu

Organizacja komunii w domu krok po kroku

Jak urządzić komunię w domu? Przygotowania zacznij odpowiednio wcześnie przed uroczystością - najlepiej od stworzenia listy rzeczy do zrobienia. Dzięki niej w ferworze przedkomunijnych emocji o niczym nie zapomnisz.

  1. Najpierw określ budżet – weź pod uwagę liczbę gości, ilość serwowanych dań, dekoracje oraz ewentualne atrakcje – wszystko zależy od tego, jaką kwotę planujesz przeznaczyć na organizację tego wydarzenia.
  2. Stwórz listę gości – niezależnie od tego, czy zapadła decyzja o kameralnym przyjęciu w gronie najbliższych krewnych, czy też w planie masz duże przyjęcie, w dobrym tonie jest poinformować ich pisemnie o wydarzeniu. Zamów gotowe zaproszenia lub wykonaj je samodzielnie z dzieckiem. Od liczby gości zależy również ustawienie stołów i krzeseł, ilość zastawy stołowej itd.
  3. Pomyśl, który pokój przeznaczysz na uroczystość. Czy będzie to salon, czy może jadalnia? Czy masz odpowiednią ilość krzeseł, a Twój rozkładany stół jest wystarczająco duży? Być może warto dokupić jakiś mebel? Jeśli spodziewasz się przyjezdnych z drugiego końca Polski lub z zagranicy, od razu rozważ, gdzie ich przenocujesz. Najlepiej, jeśli będzie to pokój gościnny, a jeśli takim nie dysponujesz, goście zapewne będą nocowali w salonie na kanapie lub narożniku z funkcją spania. W każdym przypadku postaraj się stworzyć kameralną, możliwie cichą przestrzeń, idealną do wypoczynku.
  4. Skup się na menu. Możesz przygotowywać posiłki samodzielnie lub zdecydować się na catering. W pierwszym przypadku stwórz dokładną listę zakupów. Produkty z dłuższą datą ważności możesz sukcesywnie kupować już wcześniej. Czy Twoi goście mają jakieś preferencje żywieniowe, stosują diety wykluczające? Wszystko to weź pod uwagę podczas układania menu.
  5. Nieodzownym elementem przyjęcia komunijnego jest tort. Ten element sprawia dzieciom najwięcej frajdy, dlatego warto włączyć je w proces wyboru słodkości. Wspólnie możecie przeglądać katalogi z cukierni, a jeśli masz takie umiejętności, pokusić się o upieczenie tortu i ciasta samodzielnie.
  6. Zadbaj o dekoracje stołu komunijnego i domu. Wybierzcie z dzieckiem motyw przewodni, który warto powielić na spersonalizowanych akcesoriach: winietkach, pikerach, podziękowaniach za obecność itd. – całość będzie wtedy spójna i estetyczna.
  7. Zastanów się nad ewentualnymi rozrywkami dla dzieci. Jeśli spodziewasz się wielu młodych gości, być może warto pomyśleć nad wynajęciem animatora? Zależy Ci na sesji zdjęciowej, by po latach mieć miłą pamiątkę? Umów się z fotografem, który wykona dla Was profesjonalny reportaż. To przyjemność, która kosztuje, jednak po czasie może się okazać, że wspomnienia są ważniejsze niż pieniądze.
Zastawa stołowa na komunię w domu

Menu na przyjęcie komunijne, czyli gotowanie w domu kontra catering

Nawet jeśli uważasz się za mistrza lub mistrzynię kuchni, musisz mieć świadomość, że zorganizowanie obiadu dla kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu osób to spore wyzwanie. Dania muszą być świeżo ugotowane, estetycznie podane, donoszone na bieżąco, a gotowanie w nerwowej atmosferze sprzyja wielu wpadkom. Już sama logistyka może Cię pokonać: musisz mieć odpowiednią ilość garnków, najlepiej o dużej pojemności, zwykle brakuje palników, miejsca na płycie grzewczej, w lodówce itd. Rozważ, czy rzeczywiście jesteś w stanie podjąć się tak skomplikowanego przedsięwzięcia, czy może lepszym pomysłem tym razem będzie zamówienie cateringu. Potrawy dotrą do Twojego domu ciepłe, gotowe do przełożenia na talerze, a przekąski już kunsztownie ułożone na paterze i gotowe do wyłożenia na stół. Jako gospodarz nie będziesz się martwić o to, że spędzasz czas w kuchni zamiast z gośćmi, zastanawiać, czy obiad jest wystarczająco doprawiony i czy Twoje danie w ogóle smakuje gościom.

W Twoim geście będzie jedynie przygotowanie zastawy stołowej na spodziewaną liczbę gości (choć niektóre punkty gastronomiczne za dodatkową opłatą mogą dysponować własną, a nawet udekorować stół). Pamiętaj, że zastawa powinna być jednolita, najlepiej w białym kolorze lub z delikatnym wzorem. Jeśli właśnie czeka Cię tego typu zakup, zachęcamy do przejrzenia naszej oferty. W Salonach Agata znajdziesz serwisy obiadowe idealne na stół komunijny w domu - zarówno klasyczne, jak i te nieco bardziej nowoczesne.

Jak przygotować stół do obiadu komunijnego? Podstawowe elementy i dekoracje

Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części – dekoracji stołu, czas na podstawy: zastawę stołową i sztućce. Zgodnie z zasadami etykiety wyróżniamy dwa typy nakrycia stołu: proste i rozszerzone. Z tym pierwszym mamy do czynienia, gdy posiłek składa się z podstawowej liczby potraw – zupy, drugiego dania i deseru. Jeśli podajemy dodatkowo przystawki, jednocześnie dania mięsne i rybne oraz napoje alkoholowe, powinniśmy przygotować nakrycie rozszerzone. 

Dekoracja stołu na komunię w domu

W wielu rodzinach panuje przekonanie, że na przyjęciach dziecięcych nie podaje się gościom alkoholu. Rozwiązanie tej kwestii należy do rodziców – można zupełnie z niego zrezygnować bądź podać napoje procentowe jedynie jako dodatek do głównego dania. Od ilości i rodzaju dań będzie również zależał komplet sztućców. Zakładamy jednak, że dania na przyjęcie komunijne w domu nie będą tak wyszukane, jak w najbardziej prestiżowej restauracji i w zupełności wystarczy podstawowa zastawa stołowa: talerz płytki, głęboki i deserowy, filiżanka wraz ze spodkiem oraz szklanka na zimne napoje. Do tego wystarczy standardowy komplet sztućców, czyli łyżka, nóż i widelec oraz łyżeczka i widelczyk do tortu.

Zacznij od położenia na stole obrusu, a na nim zastawy stołowej i sztućców zgodnie z kolejnością spożywania posiłków. Obrus powinien być jednobarwny, np. klasyczny biały, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na ulubioną barwę syna lub córki w nieco rozbielonym wydaniu. Serwetki dopasuj kolorystycznie do barwy obrusu i dekoracji. Złóż je, tworząc kieszonkę na sztućce, połóż na talerzu lub postaw pionowo na stole, np. formując żagiel, wachlarz czy dekoracyjną lilię.

A jakie dekoracje na komunię w domu sprawdzą się najlepiej? Najważniejsze są świeże kwiaty. Doskonałe są rośliny sezonowe - maj oferuje ich całe bogactwo! W przydomowym ogrodzie być może znajdziesz kwitnące jabłonie, jaśmin i bez. Stworzysz z nimi urocze, ale przede wszystkim pachnące kompozycje. Przecudnej urody są także piwonie, lewkonie, lwie paszcze czy kalina – sprawdzą się nie tylko jako duże kompozycje kwiatowe w wazonie, ale także jako mniejsze ozdoby punktowe. Oprócz kwiatów postaw na symbole biblijne: krzyże, gołębie, kielichy, opłatki czy ryby. Dekoracje stołu na komunię w domu są szczególnie ważne, nawet jeśli dzieci prawie przy nim nie siedzą. Aranżacja stołu powinna być odświętna, ale mimo wszystko warto, aby motyw i kolorystyka odpowiadała najmłodszym – wybierzcie je więc wspólnie i razem postarajcie się stworzyć pogodną atmosferę.

Czas na dekoracje! Wystrój na komunię w domu i mieszkaniu — na jakie kolory postawić?

Nie zapominajmy, że Pierwsza Komunia Święta to przede wszystkim sakrament kościelny, dlatego szczególnie zalecana jest w tym przypadku ostrożność w doborze kolorystyki. Nie ma w tej kwestii sztywnych reguł, ale wszelkie krzykliwe, intensywne kolory na pewno nie są zalecane. Zdecydowanie lepiej postawić na klasyczną białą bazę. Połączenie bieli i srebra lub bieli i złota wzbogaci każdą przestrzeń: czy to dekorację stołu, czy całego pomieszczenia.

Stół na komunię w domu

Biel można ożywić pastelowymi barwami. W przypadku uroczystości dla dziewczynki idealne sprawdzą się odcienie bladoróżowe i jasnofioletowe, natomiast w wersji dla chłopców mogą przeważać błękity. Kolor sprawdzi się jako akcent na serwetkach, bieżnikach, obrusach, świecach czy balonach. A jak zrobić dekoracje na komunię w domu, które będą nieco mniej oczywiste, nowocześniejsze? Postaw na zieleń połączoną z écru. Sprawdzą się zwłaszcza takie odcienie jak seledyn i modny eukaliptus.

Mali goście honorowi na pewno ucieszą się z dekoracji, które mogą wybrać samodzielnie, a nawet współtworzyć. Być może jesteście w stanie zrobić girlandę z balonów, chorągiewek czy pomponów? To stosunkowo lekkie i proste prace, które mogą dać Wam wiele frajdy, a dzieciom powód do dumy.

Komunia w przydomowym ogrodzie — czy warto?

Ponieważ Pierwsza Komunia Święta obchodzona jest na wiosnę, można wykorzystać piękne słoneczne dni i zorganizować imprezę w altanie lub na tarasie. Jeśli spodziewasz się wielu gości, świetnym pomysłem będzie wynajem pawilonu ogrodowego. Możesz mieć wówczas pewność, że pogoda nie popsuje Wam uroczystości, a gościom zagwarantujesz niezapomniane wrażenia – szczególnie jeśli przyłożysz się do stworzenia nastrojowej atmosfery. Możesz udekorować wnętrze namiotu tematycznymi dekoracjami kwiatowymi, szklanymi słoikami wypełnionymi kwiatami sezonowymi i girlandami świetlnymi. Podobny efekt uzyskasz na tarasie, a nawet pod gołym niebem.

Komunia w przydomowym ogrodzie to frajda zwłaszcza dla dzieciaków – na zewnątrz zawsze znajdą sobie sposób na zabawę. Możesz zorganizować dla nich atrakcje w postaci puszczania baniek mydlanych, zabawę w podchody czy zawody sportowe. Świetnym pomysłem będzie również zatrudnienie animatorki czy wypożyczenie dmuchańców. Jedno jest pewne: impreza w plenerze na pewno na długo pozostanie w pamięci – zarówno młodszym, jak i starszym gościom.

Pomysły na komunię w domu

Komunia w domu - podsumowanie

Stoły i krzesła, dekoracje, zaproszenia, menu, tort – to tylko niektóre kwestie, nad którymi trzeba się pochylić przed Komunią Świętą. Przyjęcie w domu – inaczej niż w przypadku sali restauracyjnej – oznacza, że wszystkie obowiązki spadają na głowę organizatora, którym najczęściej jest pani domu. Jak zachować konwenanse, których wymaga sakrament, a jednocześnie uszczęśliwić dziecko atrakcyjnym przyjęciem? Przede wszystkim liczy się dobry pomysł na komunię w domu, a następnie jego realizacja krok po kroku według wcześniej zdefiniowanego schematu. 

Najważniejszy jest jednak odpowiednio wczesny moment rozpoczęcia przygotowań: skompletuj zastawę stołową, dekoracje, być może także meble (stoły i krzesła). Nie zapominaj też o tym, że to święto dziecka i to z jego zdaniem warto się liczyć. Najlepiej od samego początku włączyć je w organizowanie przyjęcia, aby poczuło się ważne, doceniane i zaangażowane. W końcu komunia to poważny sakrament i to w całkiem „poważnym” wieku, prawda?