powrót

Kuchnia otwarta na salon - zalety i wady takiego rozwiązania

Kuchnia otwarta na salon to standard we współczesnym budownictwie. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Kto powinien się na nie zdecydować? Jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon, by uzyskać funkcjonalne i stylowe wnętrze? Rozwiewamy wątpliwości.

Jeśli rozważacie kuchnię otwartą na salon, inspiracje i niezbędne informacje znajdziecie w poniższym artykule. Udowodnimy Wam, że nawet miłośnicy gotowania aromatycznych potraw i właściciele najmniejszych mieszkań mogą pozwolić sobie na aranżację kuchni otwartej na salon.

Kuchnia otwarta na salon — czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Kuchnia otwarta na salon częściowo lub całkowicie sprawia, że całe wnętrze staje się optycznie przestronniejsze i zyskuje nowoczesnego charakteru. Dzięki dostępowi do większej ilości okien, do środka wpada więcej naturalnego światła. W otwartej przestrzeni panuje przyjazna, gościnna atmosfera. Aranżacja małej kuchni otwartej na salon jest też co do zasady prostsza w aranżacji niż urządzanie dwóch odrębnych, za to niewielkich pomieszczeń. Oczywiście nadal istnieją zwolennicy tradycyjnego rozkładu pomieszczeń. Osoby, które oczekują szczelnego odseparowania części kuchennej od wypoczynkowej, na ogół kierują aspektami praktycznymi, np. często przyrządzają intensywnie pachnące potrawy albo nie chcą, żeby goście czy pozostali domownicy obserwowali ich kulinarne popisy i musieli słuchać kuchennych hałasów.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przejście pomiędzy salonem a otwartą kuchnią

Odpowiednie zaaranżowanie przejście między strefą wypoczynkową i kuchenną ma szczególne znaczenie, gdy urządzasz małą kuchnię otwartą na salon. Otwarcie przestrzeni nie może odbywać się kosztem funkcjonalności któregokolwiek z pomieszczeń. Projekty małej kuchni otwartej na salon są tworzone tak, by zapewniać wygodę gotowania, spożywania posiłków i odpoczynku. Przejście pomiędzy strefami powinno być płynne, a cała aranżacja spójna. Zapomnij o tradycyjnych ścianach. Salon i kuchnię możesz subtelnie oddzielić od siebie za pomocą:

  • sofy – za meblami wypoczynkowymi postaw stół jadalniany lub regał;
  • wyspy kuchennej — nowoczesna kuchnia z wyspą otwarta na salon efektownie wygląda i sprzyja swobodnej komunikacji;
  • różnych kolorów, materiałów i wzorów na podłogach lub ścianach;
  • drzwi przesuwnych;
  • niskich ścianek działowych.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jeśli urządzasz niewielkie, nieustawne wnętrze, np. kuchnię otwartą na salon w bloku z wielkiej płyty, koniecznie zadbaj o przemyślany projekt. Możesz skorzystać z naszego planera kuchni online lub skontaktować się z nami zdalnie poprzez wideo rozmowę. Bezpłatnie zaplanujesz kuchnię razem z naszym projektantem.

Duża kuchnia otwarta na salon — jak okiełznać kuchenne zapachy?

Zapachy unoszące się po smażeniu frytek, grillowaniu mięs czy gotowaniu kapusty z pewnością nie budują przyjemnej atmosfery w salonie. Utrzymują się jeszcze długo po zakończeniu ucztowania. Do tego wnikają w tkaniny i ubrania, co niekoniecznie spodoba się gościom. Dlatego osoby, które regularnie gotują aromatyczne potrawy i organizują domowe przyjęcia często decydują się na odseparowanie kuchni od salonu przy zachowaniu efektu „otwartości”. Służą do tego przesuwne drzwi oraz transparentne przesłony, np. z pustaków szklanych, szkła hartowanego czy pleksiglasu.

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon wymaga zastosowania rozwiązań, które pozwolą okiełznać zapachy, dym czy parę wodną. Para wodna wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osadza na meblach kuchennych i salonowych. Dlatego koniecznie zadbaj o dobry okap i sprawny system wentylacji oraz o regularne wietrzenie pomieszczeń. W Salonach Agata znajdziesz korpusy szafek kuchennych z wbudowanym okapem. Od razu możesz do nich dobrać dopasowane stylistycznie i wymiarowo fronty do mebli kuchennych.

Kuchnia otwarta na salon — więcej wspólnie spędzanego czasu z rodziną i gośćmi

Kuchnia z wyspą otwarta na salon wydaje się synonimem nowoczesnego designu, gościnnej atmosfery i swobodnej komunikacji pomiędzy przebywającymi w mieszkaniu osobami. W kuchni w kształcie litery U otwartej na salon kuchenna wyspa często ustanawia granicę między strefami.

Gotujący może pozostawać w stałym kontakcie z pozostałymi domownikami i gośćmi, którzy siedzą przy stole lub wyspie albo odpoczywają w salonie. Gdy w trakcie wizyty będzie trzeba przygotować kawę, przyrządzić na świeżo potrawę albo wkładać naczynia do zmywarki, nie musisz zostawiać gości samych w osobnym pomieszczeniu.

Kuchnia z salonem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Kuchnia otwarta na salon to także wymarzone miejsce na rodzinne spędzanie czasu. Przy stole rodzina nie tylko je posiłki, ale również rozmawia, gra w planszówki, odrabia lekcje, tworzy prace plastyczne itd. Otwarta, powiększona o salon przestrzeń umożliwia wstawienie wygodnego stołu jadalnianego, który nie zmieściłby się albo byłby niepraktyczny w odseparowanej kuchni. Stoły do salonu połączonego z kuchnią znajdziesz w naszych sklepach stacjonarnych i online.

Czy otwarta na salon kuchnia to rozwiązanie dla Ciebie?

Jeśli w Twojej kuchni na ścianie znajduje się cegła, to masz już gotową bazę do stworzenia industrialnego wystroju. Kupowane meble mogą być nowoczesne. Przy czym należy wybrać gładkie, matowe, pozbawione frezowania czy ornamentów fronty. Do eksponowania naczyń i akcesoriów wykorzystaj industrialne półki do kuchni — proste, stalowe lub drewniane albo wykonane z obu wspomnianych materiałów. Polerowana lub czarna matowa stal, obok betonu i drewna, stanowi kluczowy materiał wykończeniowy industrialnych wnętrz.

Dodatki do industrialnej kuchni — o czym nie zapomnieć?

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim entuzjastom stylu nowoczesnego i loftowego, właścicielom małych mieszkań oraz osobom, które często przyjmują gości i lubią spędzać czas w rodzinnym gronie. Połączenie stref na jednej powierzchni wybierane jest także do nieustawnych wnętrz, np. pod skosami. Kuchnia we wnęce otwarta na salon pozwala maksymalnie wykorzystać każdym metr kwadratowy.

Podsumowanie

Kuchnia otwarta na salon posiada swoje zalety i wady. Jednak wsparta przemyślanym projektem i odpowiednio dobranym sprzętem, zapewni wygodę gotowania i komfort wypoczynku w jednym, większym pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na zamknięciu kuchni, np. z uwagi na nawyki kulinarne, do wyboru pozostaje szereg lekkich wizualnie, efektownych i praktycznych rozwiązań.

Hasła tematyczne: Kuchnia