Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia industrialna - jak ją urządzić? Najważniejsze wyznaczniki stylu industrialnego

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl industrialny pojawia się w salonach, łazienkach i kuchniach. Jaka jest kuchnia w stylu industrialnym? Jakie meble i dodatki do niej pasują? I czy kuchnia industrialna w bloku jest możliwa do zaaranżowania? Sprawdzamy!

Styl industrialny dotarł nad Wisłę z USA, gdzie w latach 50. ubiegłego wieku, w okresie recesji, rynek nieruchomości zalały ogromne pofabryczne lokale na wynajem. Upodobali je sobie nowojorscy artyści, tworząc w nich przestrzeń do życia i twórczej pracy. Panował w nich specyficzny surowy, przemysłowy klimat, z którego narodził się jeden z najmodniejszych obecnie nurtów aranżacyjnych.

Kuchnia industrialna — charakterystyczne elementy stylu

Wnętrza w stylu industrialnym są przestronne, otwarte, ascetycznie urządzone i dobrze nasłonecznione. Dominują w nich surowe materiały wykończeniowe: beton, cegła, lite drewno, szkło czy metal. Wyeksponowane zostają instalacje, fragmenty nieotynkowanych ścian, wiszące kable, żarówki lamp czy popękane podłogi. Stara cegła czy surowy beton absolutnie nie wymagają ukrywania. W takich wnętrzach stanowią ozdobę. Sposobów na loftowe kuchnie jest bardzo wiele. To od Ciebie zależy, jak bardzo surowy i przemysły charakter chcesz nadać pomieszczeniu. Kuchnia industrialna może przypominać sterylne laboratorium, zaplecze nowoczesnej restauracji albo nowojorski loft.

Meble do kuchni industrialnej — materiały i wzory

W industrialnej kuchni meble mają duszę. W ich poszukiwaniu warto udać się na targ staroci lub spróbować samodzielnie odnowić stare meble i podarować im drugie życie. Zabudowa kuchenna powinna składać się zarówno z otwartych półek, jak i z tradycyjnych zamykanych szafek. Czasem wystarczy wymienić same fronty kuchenne, aby szafki nabrały nowego, industrialnego charakteru. Stół industrialny możesz wykonać sam z drewnianych palet. Jeśli decydujesz się na gotowe rozwiązania, wybierz model z masywnym drewnianym blatem i ciemnymi metalowymi nogami. Ustaw przy nim proste, metalowe krzesła w stylu industrialnym. Popularna jest także kuchnia industrialna z wyspą, której blat wspierany jest przez metalowy stelaż. Do wyspy dosuń wysokie krzesła barowe.

Surowość i prostotę industrialnego wystroju znakomicie podkreślają odpowiednio dobrane blaty. Najlepiej sprawdzi się tutaj blat kuchenny metalowy, kamienny lub drewniany. Blaty wykonane z naturalnych surowców zwykle są bardzo ciężkie, a do tego drogie i problematyczne w konserwacji. Warto rozważyć tańszą, lżejszą i praktyczniejszą alternatywę – wysokiej jakości blaty laminowane, wykończone dekorem, który wiernie imituje beton, postarzane drewno czy ciemną skałę. Ich szeroki wybór znajdziesz w naszych Salonach Agata.

W kuchniach industrialnych znakomicie sprawdzają się także meble w stylu steampunk, nawiązujące do epoki pary i czasów wiktoriańskich. Są one jednak trudne do zdobycia, a zlecenie ich wykonania sporo kosztuje.

Kolorystyka kuchni w stylu industrialnym

Skrajny minimalizm rządzi kolorystyką industrialnych wnętrz. Co do zasady dominują w nich ciemne kolory: szarość, grafit i czerń. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić np. białą kuchnię w stylu industrialnym. Zwłaszcza jeśli wolisz ascetyczne, ale jasne przestrzenie. W końcu w dawnych poprzemysłowych pomieszczeniach nierzadko znajdowały się gładkie białe ściany, z których gdzieniegdzie zdążył już odpaść tynk, odsłaniając surową cegłę. Jeżeli przemalowujesz ściany, wybierz przybrudzone odcienie bieli lub bardzo jasne szarości. Takie tło doskonale będzie komponować się z cegłą, betonem, drewnem oraz industrialnymi dodatkami w wyrazistych kolorach.

Do pokrycia ścian możesz użyć betonu architektonicznego. Jeśli pod warstwą tynku znajduje się czerwona cegła, odkryj ją. Kuchnia industrialna kocha autentyczność, niedoskonałości, rysy i pęknięcia. Podłogi możesz wykonać z naturalnych, drewnianych, postarzanych desek albo z betonu szlifowanego lub polerowanego. Industrialne posadzki tworzy się obecnie także z mikrocementu nakładanego w formie specjalnej pasty albo z żywicy epoksydowej.

Styl loftowy w bloku — czy da się tego dokonać?

Cechą charakterystyczną oryginalnego loftu jest duża, otwarta przestrzeń bez wyraźnego podziału na pomieszczenia i strefy. Czy wobec tego mała kuchnia industrialna jest w ogóle możliwa do zaaranżowania? Oczywiście! Właściciele niewielkich mieszkań będą jednak musieli zastosować kilka sprawdzonych trików aranżacyjnych i wykazać się kreatywnością. Dobra wiadomość jest taka, że styl industrialny nie potrzebuje wielu dodatków i dekoracji, na które w bloku zawsze brakuje miejsca. Zadbaj o maksymalną przestronność pomieszczenia. Jeśli to możliwe, zlikwiduj ściany i otwórz kuchnię na salon. Poszczególne strefy oddzielisz za pomocą mebli i parawanów. Małą kuchnię industrialną w bloku optycznie powiększysz, stosując jasne kolory jako bazę oraz zawieszając duże lustra. Pofabryczny charakter wprowadzisz do niewielkiego pomieszczenia także poprzez cegłę na ścianie, betonową podłogę oraz detale, np. stalowe uchwyty do szafek kuchennych.

Cegła na ścianie i nowoczesne meble — czy to już styl industrialny?

Jeśli w Twojej kuchni na ścianie znajduje się cegła, to masz już gotową bazę do stworzenia industrialnego wystroju. Kupowane meble mogą być nowoczesne. Przy czym należy wybrać gładkie, matowe, pozbawione frezowania czy ornamentów fronty. Do eksponowania naczyń i akcesoriów wykorzystaj industrialne półki do kuchni — proste, stalowe lub drewniane albo wykonane z obu wspomnianych materiałów. Polerowana lub czarna matowa stal, obok betonu i drewna, stanowi kluczowy materiał wykończeniowy industrialnych wnętrz.

Dodatki do industrialnej kuchni — o czym nie zapomnieć?

Do surowej kuchni industrialnej możesz zaprosić kilka dodatków w energetyzujących kolorach, np. czerwone, turkusowe, seledynowe i żółte. Nie potrzebujesz ich zbyt wielu, ponieważ rolę dekoracji pełnią tu takie elementy jak rury, wiszące kable, cegła na ścianie, stare meble czy solidna industrialna lampa wisząca, loftowa lampa do jadalni, lampa zwisająca do jadalni, do kuchni z odsłoniętymi żarówkami. Najlepiej sprawdza się kilka różnych lamp. Zapomnij o firankach i obrusach. Jeśli potrzebujesz zasłonić okna, wybierz proste rolety lub żaluzje.

Podsumowanie 

Kuchnia w stylu loft to przestrzeń, która spodoba się przede wszystkim młodym osobom o wolnych, artystycznych duszach oraz wielbicielom nieszablonowych wnętrz i smaków. Odpowiednio dobrane meble i dodatki pozwolą Ci stworzyć surowy, przemysłowy klimat, inspirujący do kulinarnych eksperymentów. Co ważne, loftową kuchnię możesz zaaranżować nie tylko w dużym i wysokim apartamencie, ale także w małym mieszkaniu w bloku.