Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia w układzie L, U czy prosta?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wiele osób marzy o pięknej kuchni, która stałaby się sercem domu. Podstawową zasadą przyświecającą urządzaniu kuchni jest to, by pomieszczenie było funkcjonalne. Zanim więc przystąpisz do wybierania kolorystyki, zdecyduj o układzie mebli. Jakie ich rozmieszczenie będzie najbardziej praktyczne? Sprawdź, czy w Twoim wnętrzu sprawdzi się kuchnia w kształcie litery L, U czy prosta.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania kuchni?

Specjaliści mają kilka praktycznych porad, które powinien znać każdy, kto przystępuje do aranżowania kuchni. Aby Twoja kuchnia była komfortowa, zwróć uwagę na:

  • Ciąg technologiczny w kuchni – w ocenie fachowców większość prac kuchennych odbywa się według stałego schematu: rozpoczynamy przygotowywanie posiłku przy lodówce, kontynuujemy przy blacie, a następnie przechodzimy do płyty grzewczej. Ustawienie w prawidłowych odległościach tych trzech stref redukuje czas pracy.
  • Trójkąt roboczy w kuchni – dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie przestrzeni kuchennej w trójkącie roboczym, czyli ustawienie lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej na wierzchołkach trójkąta. Takie ustawienie ułatwia pracę oraz skraca czas przygotowywania posiłku.

W małych kuchniach oraz w kuchniach w bloku nie zawsze istnieje możliwość zaprojektowania wnętrza z zastosowaniem powyższych zasad. Mimo to warto je znać, bo płynie z nich następujący wniosek – aby Twoja kuchnia była praktyczna, wszystkie strefy powinny być możliwie najbliżej siebie.

Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L jest praktycznym rozwiązaniem, chociaż niekiedy wiąże się ono z wydłużeniem odległości między strefami. Taki rozkład jest najbardziej funkcjonalny podczas aranżacji kuchni w bloku, gdzie pokój dzienny łączy się z aneksem kuchennym, a także w wąskich kuchniach tak często spotykanych w mieszkaniach. Przy rozkładzie L meble ustawia się prostopadle do siebie. Powstały kąt warto przeznaczyć na miejsce do przygotowywania napojów albo przechowywania produktów, które lubisz mieć na wierzchu.

Kuchnia w układzie L

Aranżacja małej kuchni wymaga odpowiednich rozwiązań.Jeśli zdecydujesz się na aneks kuchenny w układzie L, oddziel stołem strefę dzienną od jadalnej. W przypadku zamkniętej, wąskiej kuchni, wciąż masz wolną ścianę, na której zaleca się wstawienie niewielkiego stolika bądź wysokiego blatu (0czywiście, jeśli taki element umeblowania się zmieści) – dzięki temu zyskasz miejsce do spożywania posiłków oraz dodatkową przestrzeń do ich przygotowywania.

Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U jest uznawana za bardzo praktyczną. W takim pomieszczeniu bez trudu zastosujesz zasadę ciągu technologicznego oraz trójkąta roboczego i w pełni wykorzystasz przestrzeń. Rozstawione na trzech ścianach meble kuchenne bez trudu pomieszczą zapasy jedzenia, a także artykuły gospodarstwa domowego.

Kuchnia w układzie U

Tak rozplanowana kuchnia pozwala również na większe wyeksponowanie mebli i sprzętów. Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U? Jeśli lubisz elegancki styl angielski, to sprawdzi się on właśnie we wnętrzu o takim rozkładzie. Jednak pamiętaj, że kuchnię można urządzić w dowolnym charakterze – ważne, aby korespondowała z wystrojem całego domu, a aranżacja sprawiała, że czujesz się w pomieszczeniu swobodnie.

Kuchnia prosta

W przypadku kuchni o niewielkim metrażu dobrym rozwiązaniem jest kuchnia prosta, chociaż taki układ nie cieszy się popularnością wśród ekspertów, gdyż uważany jest za najmniej ergonomiczny. Czy to oznacza, że Twoja kuchnia nie może być praktyczna? Absolutnie nie! W takim wnętrzu nie ma zbyt wiele miejsca do wykonywania posiłków przy blacie, dlatego warto odpowiednio rozplanować ciąg technologiczny. Nie martw się także miejscem do przechowywania. Obecnie popularne są kuchnie w zabudowie z szafkami po sam sufit. Warto wówczas składować najpotrzebniejsze rzeczy w dolnych szafkach i szufladach, a na górze schować sprzęty, po które sięgasz najrzadziej.

Prosta kuchnia

Aranżacja kuchni w bloku nie musi być wyzwaniem. Kuchnie proste często łączą się ze strefą dzienną. Jeśli zależy Ci na ich wyznaczeniu, łatwo to zrobisz, stawiając pomiędzy nimi stół. Gdy nie masz aż tyle miejsca, może zmieści się wysoki blat z krzesłami barowymi? Sprawdzi się jako miejsce do spożywania posiłków, a Ty zyskasz dodatkowe miejsce do gotowania. Aneks kuchenny często jest centralnym punktem mieszkania, więc warto go wyeksponować. Nie bój się odważnych kolorów i designerskich wzorów płytek, które ozdobią całe wnętrze.

Wielu z nas martwi się, jak odpowiednio urządzić kuchnię, bowiem w trakcie aranżacji trzeba podjąć wiele poważnych decyzji. Kuchnia w kształcie litery L, U czy prosta – każdą z nich można zaprojektować tak, aby stała się funkcjonalna. Wówczas cała rodzina będzie chciała spędzać w niej czas na wspólnym gotowaniu.