powrót

Robimy sałatki na grilla – przegląd akcesoriów do ich przyrządzania i podawania

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Sałatki często towarzyszą spotkaniom przy grillu. Warto zadbać, aby były nie tylko smaczne, ale również pięknie podane. W naszym artykule pokazujemy akcesoria do przyrządzania i podawania sałatek, dzięki którym wyczarujecie prawdziwe sałatkowe cuda. Wykorzystacie salaterki, miski do sałatek, wygodne w transporcie lunchboxy oraz pudełka, sztućce i akcesoria, aby wyczarować i podać prawdziwe sałatkowe cuda!

Niezbędnik do przygotowania sałatek

Zrobienie sałatki nie jest trudnym zadaniem, jednak sporo czasu w tym procesie zajmuje przygotowanie wszystkich składników. Na szczęście krojenie warzyw i rozdrabnianie innych produktów można uprościć, korzystając z pomysłowych i praktycznych akcesoriów. Dokonując wyboru, potraktuj każde z nich nie tylko jako element składający się na zestaw sałatkowy do grilla, lecz także jako praktyczne narzędzie do codziennego przyrządzania posiłków.

Miska do sałatki / salaterka

Dobry nóż to podstawa działań w kuchni, jednak krojenie warzyw przy jego pomocy jest dość czasochłonne. Możesz jednak przyspieszyć pracę, korzystając z użytecznych gadżetów, np. szatkownicy do rozdrabniania żywności. Wykorzystuje ona napęd sznurkowy lub korbkę uruchamiającą ręczny mechanizm siekania. Łatwo dzięki temu dostosować moc i prędkość działania do struktury i ilości produktów znajdujących się w pojemniku. Dzięki temu miski do sałatek wypełnione zostaną warzywami dosłownie w kilka chwil, bez mozolnego siekania ich nożem.

Tarka do warzyw z różnymi przystawkami

Przygotowując surówki lub sałatki, warto mieć w swojej kuchni także praktyczną tarkę z pojemnikiem i kilkoma końcówkami. Pozwoli ona na precyzyjne poszatkowanie warzyw na wiórki o różnej grubości. Przyda się także krajalnica do sera oraz specjalna kratka do równomiernego rozkrawania ugotowanych jaj i warzyw. Niewielka ręczna tarka sprawdzi się, gdy będziesz potrzebować garści parmezanu, odrobiny czosnku czy skórki z cytrusów. Ciekawy sprzęt w starym stylu to moździerz. Skutecznie rozetrzesz w nim świeże zioła, które przydają się do przyrządzania domowych marynat.

Podaj to pięknie – jak wybrać miskę do sałatki?

Miksy warzyw, owoców i innych dodatków, w zależności od ich rodzaju, serwuje się w różny sposób. Możesz wykorzystać do tego celu duże naczynie, z którego każdy będzie nakładał na swój talerzyk dowolną porcję. Miski do sałatek występują w bardzo wielu wariantach. Dużą popularnością cieszą się wersje bambusowe i drewniane, tradycyjne ceramiczne oraz kamionkowe. Efektowne kompozycje warstwowe dobrze prezentują się w przezroczystych, szklanych misach, a sałaty z sosami – w głębszych, porcelanowych salaterkach.

Miska do sałatki ze sztućcami i pokrywką

Miski do sałatek najczęściej mają owalny kształt, choć nie brakuje także modeli kwadratowych i wersji o nieregularnych, finezyjnych formach. Te ostatnie znakomicie prezentują się na nowoczesnym stole. Poszczególne salaterki różnią się średnicą i głębokością, co jest istotne ze względu na ilość mieszczących się w środku porcji. Warto sprawdzić także, które z naczyń nadają się do mycia w zmywarce i podawania dań na ciepło.

Oryginalnym pomysłem na serwowanie sałatek i przekąsek są salaterki z wewnętrznymi przegrodami. W dwu- lub trójdzielnych naczyniach podać można kilka smaków, nie ryzykując ich mieszania. Oryginalnie prezentuje się również zestaw sałatkowy złożony z misy, drewnianej pokrywy oraz sztućców do nakładania. Do porcjowania wykorzystaj lunchbox – pudełko przypominające śniadaniówkę, składające się z osobnych kasetek.

Sztućce do sałatek i inne akcesoria

Na stole, przy którym zasiądą goście i domownicy, znajdź miejsce na kilka dodatkowych akcesoriów. Potrzebne będą między innymi sztućce do sałatek. Zazwyczaj w zestawie znajdują się profilowane łyżki i widelce z wygodnymi, długimi trzonkami. Działają one jak szczypce, ułatwiając tym samym nakładanie. Dostępne są w wielu wariantach, dlatego łatwo dopasujesz je do wyglądu miski. Do podawania przekąsek wykorzystaj półmiski różnej wielkości i drewniane deski, a do sosów – głębokie miseczki na dipy.

Salaterki i inne akcesoria do sałatek na piknik i grilla

Wymienione wyżej naczynia i łyżki do serwowania to nie wszystko. Zestaw sałatkowy warto uzupełnić o eleganckie karafki lub specjalne butelki na ocet i oliwę. Dzięki nim każdy z gości będzie mógł doprawić swoją porcję według uznania. Przydadzą się także dzbanki i termosy oraz wiaderko z lodem do schłodzenia napojów. 

Dobierając akcesoria do sałatek, kieruj się swoimi potrzebami i estetyką, ale pamiętaj, że każdy przedmiot przyda się także na co dzień. To inwestycja w wygodę przyrządzania i podawania także wielu innych posiłków.