Kuchnia z ciemną podłogą – jak zaaranżować modną przestrzeń?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Ciemne podłogi święcą triumfy w aranżacji wnętrz. Nic dziwnego – są nie tylko klasyczne i eleganckie, ale też niezwykle praktyczne. Nie widać na nich plam i zachlapań, a przy odpowiednim doborze wzoru także kurz i różnego rodzaju paprochy stają się mniej widoczne. Ciemne płytki lub panele mogą też stworzyć bardzo przytulne, domowe wnętrze. Co położyć na podłogę w kuchni i jak stworzyć modne wnętrze? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu.
Kuchnia z ciemną podłogą i białe meble – czy to dobre połączenie?
Oczywistą przeciwwagą dla ciemnej podłogi są jasne, nawet białe meble. Biała kuchnia z ciemną podłogą to bezpieczny wybór, dzięki któremu przestrzeń będzie wyglądała na większą i jaśniejszą. Coraz więcej osób zwraca się jednak ku frontom w innym, jasnym kolorze, słusznie zauważając, że białe meble są wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie czystości, i z czasem mogą żółknąć (zwłaszcza jeśli w kuchni używany jest gaz).
Nowoczesna kuchnia z ciemną podłogą to już nie tylko biel – projektanci wnętrz oraz amatorzy zajmujący się urządzaniem własnego „M” sięgają po bardziej nasycone kolory, na przykład błękit, w połączeniu z którym ciemna podłoga wygląda naprawdę interesująco. W ten sposób powstaje wyrafinowana, elegancka przestrzeń nawiązująca do modnego stylu mid century. A może masz ochotę zagrać w zielone? Odcienie szałwii i oliwki wprowadzą do wnętrza niebanalną kolorystykę, a Twoją kuchnię będą wspominać w rozmowach wszyscy goście jeszcze przez długi, długi czas.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Rankiem potrzebujesz potężnego zastrzyku energii? Zazwyczaj sprawę załatwia kawa, ale gdy sama kuchnia jest w odcieniu radosnej żółci, dzień od razu staje się piękniejszy – nawet gdy za oknem szaro i buro. Żółta kuchnia i ciemna podłoga to połączenie w stylu retro, które będzie wyglądało bezbłędnie we wnętrzach nawiązujących do przestrzeni sprzed dekad.
Z kolei kuchnia w ciemnych, intensywnych kolorach to decyzja, nad którą trzeba się dobrze zastanowić, ponieważ wymiana szafek kuchennych nie zawsze jest tak prosta, jak np. kupno nowych dodatków czy przemalowanie ścian. Jeśli nie jesteś pewna, czy ten krok jest dla Ciebie, możesz wybrać bezpieczniejsze rozwiązanie – szafki kuchenne dolne w neutralnym, jasnym odcieniu i odważniejsze, ciemne górne szafki kuchenne. Ten sposób sprawdzi się też, gdy tworzysz zabudowę kuchenną pod sam sufit, z dwoma liniami szafek górnych – wówczas jedna z nich może być pokryta kontrastowym frontem.
Drewno w kuchni z ciemną podłogą – czy się sprawdza?
Dla wielu z nas porządna, drewniana kuchnia jest marzeniem, z którego nie chcemy rezygnować. Czy fronty i blaty kuchenne w kolorze dębu lub innym wybarwieniu drewna sprawdzą się przy ciemnej podłodze? Wszystko zależy od odcienia każdego z elementów i stylu, w jakim chcesz urządzić pomieszczenie. Jeśli na podłogę planujesz położyć drewniane deski eksponujące detale drewna, a kuchnię wypełnisz meblami o podobnym charakterze, stworzysz efekt rustykalnego pomieszczenia. Z kolei podłoga z płytek albo kamienia da wrażenie kuchni eleganckiej i bogatej.
Urządzając kuchnię w drewnie i wybierając do kuchni ciemną podłogę, zadbaj o mocny dodatek bieli – na ścianach, elementach wykończenia np. wyspy kuchennej, na stole lub krzesłach, a nawet drobnych akcesoriach takich jak ściereczki albo pojemniki na produkty spożywcze. Ten akcent pozwoli rozjaśnić optycznie pomieszczenie, nie rezygnując z bardzo klasycznego, eleganckiego charakteru całości.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak oświetlić kuchnię z ciemną podłogą?
Ciemne kafelki albo panele to modny pomysł na podłogę do kuchni, ale nieodpowiednie światło może zepsuć pożądany efekt. Do tego pomieszczenia powinniśmy wprowadzić ergonomiczne oświetlenie, które pozwoli na komfort gotowania, niezależnie od koloru wykończenia przestrzeni, ale przy ciemnej podłodze ta kwestia staje się szczególnie ważna.
W kuchni skup się na dobrym oświetleniu blatu roboczego oraz płyty kuchennej – listwy oświetleniowe montowane pod górnymi szafkami sprawdzą się w tej roli idealnie. Oprócz tego przyda się górna lampa sufitowa, która rozświetli całe wnętrze i pomoże stworzyć równowagę dla ciemnej podłogi. Jeżeli w kuchni jest też wyspa albo stół, przy którym rodzina będzie spożywać posiłki, pamiętaj także o dodatkowej lampie lub lampach w tych miejscach.
Dodatki idealne do kuchni z ciemną podłogą
Ciemna, niebrudząca się podłoga w kuchni jest bardzo praktyczna – a jakie dodatki do niej dobrać, by stworzyć piękne, zrównoważone wnętrze? Sporo zależy od koloru mebli – na tle białych frontów ciekawie będzie prezentować się ciemna szarość i czerń, a płytę w ciemniejszym kolorze rozjaśnią dodatki w odcieniach bieli i kremu. Świetnym wyborem będą też barwne akcesoria i detale – do ciemnej podłogi znakomicie pasuje niebieski (zarówno jasny, jak i ciemniejszy, a nawet granatowy) – ściereczki i ozdobne pojemniki na żywność w tym kolorze będą przykuwały wzrok i cieszyły oko.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Nie zapomnij o dekoracji okna i ścian kuchni. W tym pomieszczeniu na pewno przyda się zegar – poszukaj modelu, na którym łatwo dostrzeżesz godzinę. Oryginalny design lepiej zostawić do innych pomieszczeń, a w kuchni postawić na prostotę. Od tego, czy w pośpiechu dobrze odczytasz godzinę na zegarze, może w końcu zależeć powodzenie całego dania! Do tej ozdoby dodaj kilka ramek ze zdjęciami albo żartobliwą grafikę: ten prosty dodatek sprawi, że kuchnia zamieni się w Twoją osobistą przestrzeń, a przebywanie w niej będzie jeszcze przyjemniejsze.
Szukasz więcej inspiracji na aranżacje z ciemną podłogą w kuchni? W Salonach Agata znajdziesz setki pomysłów na charakterne i dobrze urządzone wnętrze.