Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Sposoby na niższe rachunki

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Oszczędzanie energii elektrycznej to już nie tylko rozsądne podejście do zarządzania budżetem czy chęć ochrony środowiska – dziś to po prostu konieczność. W 2022 roku rachunki za prąd wzrosły kilkukrotnie (w stosunku do cen z roku 2021), a wciąż możliwe są kolejne podwyżki. Dla wielu gospodarstw domowych to ogromne obciążenie finansowe, dlatego każdy szuka sposobu na zmniejszenie wydatków. Doradzamy, jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w naszych domach.

Jak oszczędzać energię w domu? Inteligentne oświetlenie

Producenci prześcigają się w pomysłach na coraz lepsze rodzaje oświetlenia dostępnego dla konsumentów. Pierwsze żarówki były nie tylko nietrwałe, ale i szkodliwe dla środowiska, dlatego w kolejnych dekadach na rynku pojawiały się ich ulepszone wersje: żarówki energooszczędne, halogenowe czy ledowe.

Dziś mamy dostęp do tak zwanego oświetlenia inteligentnego, które jest nie tylko nowoczesne, ale i wygodne dla użytkowników. Umożliwia sterowanie światłem jedynie za pomocą specjalnie przystosowanych aplikacji, które możemy mieć zawsze pod ręką (np. na tablecie lub telefonie) oraz samodzielny wybór temperatury barwowej żarówek.

W tego typu oświetleniu wykorzystuje się zazwyczaj żarówki LED, ponieważ zawierają mniej szkodliwych substancji trafiających do atmosfery. Są też trwalsze, a w dodatku pozwalają znacząco obniżyć pobór energii elektrycznej. W naszym sklepie internetowym oferujemy inteligentne żarówki LED w różnych wymiarach i kształtach.

Oświetlenie LED

Oszczędzanie energii w domu – energooszczędne sprzęty AGD

Lodówka, pralka czy kuchenka to podstawowe wyposażenie każdego domu. Kupując nowy sprzęt, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • klasę energetyczną – najlepsza i najbardziej energooszczędna jest ta oznaczona literą „A” (jeszcze do 2021 roku funkcjonował dość niejasny podział na klasy od A +++ do D, E i G dla oznaczenia dużo mniej energooszczędnych sprzętów);
  • pojemność – dla pięcioosobowej rodziny potrzebujemy większego i bardziej pojemnego sprzętu niż dla dwóch osób. Jeśli zignorujemy ten fakt, może się okazać, że dwuosobowa rodzina regularnie włącza niepełną zmywarkę, pralkę lub w ogóle nie korzysta z części swojej dwuczęściowej lodówki. To z kolei będzie się przekładało na wyższe i zupełnie niepotrzebne zużycie prądu i wody;
  • funkcjonalność – wybierajmy sprzęty, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Szukajmy AGD z przydatnymi programami (np. dłuższy, ale bardziej energooszczędny program ECO lub system dostosowania czasu oraz intensywności prania do ciężaru i stopnia zabrudzenia wsadu w pralce). Nie warto kupować np. suszarki tylko po to, aby raz na pół roku wysuszyć sobie koszulę. Jedyne, co zyskamy, to wyższe rachunki. Co innego, gdy opcję suszenia będziemy wykorzystywali co najmniej raz w tygodniu – w takim wypadku jest to sensowny wybór.


Kupno nowoczesnego sprzętu AGD to duży wydatek, więc wiele osób decyduje się na korzystanie ze starszych, wciąż działających modeli pralek czy lodówek. To niestety błędne myślenie. Bo jak zaoszczędzić na prądzie, jeżeli nasza stara lodówka ma niską klasę energetyczną, zamrażarka nie działa równomiernie, a uszczelka jest uszkodzona, przez co sprzęt pobiera jeszcze więcej prądu, aby zachować niską temperaturę we wnętrzu? Wnioski nasuwają się same.

Lodówka energooszczędna
x
Lodówka energooszczędna do zabudowy WHIRLPOOL ART 9811 SF2

Lodówka energooszczędna do zabudowy WHIRLPOOL ART 9811 SF2

3119,-

Czy odłączanie nieużywanych sprzętów z prądu gwarantuje oszczędność energii?

Jedni twierdzą, że trzeba wyciągać z gniazdka wszystkie wtyczki tuż po wyłączeniu każdego sprzętu, bo tylko tak można oszczędzać prąd. Inni mówią, że to bzdura i nie ma to żadnego znaczenia. Kto ma rację? Ani jedni, ani drudzy.

Rzeczywiście, gdybyśmy po każdym użyciu odłączali od zasilania między innymi ładowarkę do telefonu czy wtyczkę od komputera, zaoszczędzilibyśmy nieco energii. W przeliczeniu na gotówkę byłyby to jednak oszczędności rzędu maksymalnie kilkudziesięciu złotych, i to w skali roku. Można więc stwierdzić, że zysk nie będzie adekwatny do naszego komfortu i wygody.

Jak zatem oszczędzać prąd, aby na stałe obniżyć rachunki? Rozwiązaniem jest rozsądne prowadzenie gospodarstwa domowego. Wystarczy wprowadzić kilka zmian:

  • nie zostawiajmy włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy;
  • dopasujmy oświetlenie do naszych potrzeb – do czytania wystarczy nam lampa podłogowa lub biurkowa, zamiast żyrandola z pięcioma żarówkami;
  • jeśli korzystamy z laptopa czy tabletu, nie podpinajmy z przyzwyczajenia dodatkowego monitora (jeśli nie ma takiej potrzeby);
  • sprzęty, których używamy raz na jakiś czas (konsola do gier, żelazko itp.), podpinajmy do gniazdka tylko i wyłącznie podczas ich użytkowania;
  • kontrolę zużycia energii w domu ułatwią inteligentne gniazdka;
  • zamontujmy przed domem czujniki ruchu aktywujące np. reflektory, zamiast włączać stałe światło na kilka lub kilkanaście godzin dziennie;
  • utrzymujmy stałą temperaturę w domu. Jeśli wnętrza się wychłodzą, trudniej będzie je ponownie ogrzać, a jeśli ogrzewanie będzie zbyt intensywne, prawdopodobnie zaczniemy otwierać okna i wietrzyć pomieszczenie. Dlatego lepiej (i taniej) będzie nie podkręcać grzejników i cieplej się ubrać w chłodniejsze dni. Zachowajmy umiar również podczas korzystania z klimatyzacji;
  • rozważmy inwestycję w pompę ciepła wraz z fotowoltaiką do jej zasilania (koszt instalacji jest duży, ale na dłuższą metę jest to opłacalne rozwiązanie) lub zmianę taryfy u operatora energii.


Ergonomiczna kuchnia
x
Front drzwi WINDSOR 60x76,5 ecru

Front drzwi WINDSOR 60x76,5 ecru

189,-
x
Blat EGGER marmur cipollino, 188x60 cm

Blat EGGER marmur cipollino, 188x60 cm

x
Gałka PORTO AGN13  mosiądz patynowany

Gałka PORTO AGN13 mosiądz patynowany

16,-

Kuchenne triki pozwalające oszczędzać energię

Jakie sposoby oszczędzania energii elektrycznej możemy wykorzystać w naszej kuchni? Oto kilka podpowiedzi:

  • dobierajmy garnki do wielkości palnika na kuchence;
  • potrawy gotujmy pod przykryciem;
  • podgrzewajmy tyle wody czy jedzenia, ile zużyjemy w danym momencie;
  • nie wkładajmy do lodówki ciepłych potraw. W ten sposób podniesiemy w niej temperaturę, zmuszając sprężarkę do niepotrzebnej pracy;
  • zacznijmy rozmrażać jedzenie dzień wcześniej (wkładając je do lodówki na noc), zamiast używać kuchenki mikrofalowej;
  • nie otwierajmy wiele razy piekarnika podczas pieczenia;
  • zamiast włączać intensywne górne światło w kuchni, zamontujmy pod szafkami taśmy LED, które idealnie oświetlą blat roboczy;
  • jeśli stoimy przed wyborem pomiędzy kuchenką gazową, elektryczną, a płytą indukcyjną, to pamiętajmy, że ta ostatnia jest najbardziej energochłonna.


Garnki z pokrywkami
x
Komplet garnków VEGA, 9 elementów

Komplet garnków VEGA, 9 elementów

x
ZESTAW 16 PRZYPRAWNIKÓW NA STOJAKU

ZESTAW 16 PRZYPRAWNIKÓW NA STOJAKU

119,-
x
Komplet 5 noży w bloku OSAKA

Komplet 5 noży w bloku OSAKA

99,90
x
Deska kuchenna MARMUR duża

Deska kuchenna MARMUR duża

33,90

Dlaczego oszczędność energii jest obecnie tak ważna?

Osoby, które jeszcze przed kryzysem zastanowiły się, jak oszczędzać wyprodukowaną energię i wdrożyły swój plan w życie, są aktualnie w dużo lepszej sytuacji. Dla pozostałych nadal jednak istnieje możliwość wprowadzenia pewnych oszczędności. Pamiętajmy, że ogromny wzrost cen oraz kosztów dystrybucji, a także wyśrubowane limity gwarantujące niższe opłaty za energię sprawią, że większość konsumentów i tak wyda na rachunki dużo więcej niż w poprzednich latach. To dlatego tak ważne jest świadome i oszczędne wykorzystywanie energii.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi okażą się przydatne. W Salonach Agata oraz na agatameble.pl znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie w Twoim domu oszczędności.