Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia ze spiżarnią, czyli jak wygospodarować strefę do przechowywania w kuchni?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia ze spiżarnią – marzenie każdej pani lub pana domu czy niepotrzebne pomniejszenie kuchennej przestrzeni? Zdania są podzielone, jednak pewne jest to, że przetwory i zapasy żywności trzeba gdzieś przechowywać. W szafkach zwykle brakuje na nie miejsca. Poza tym często panuje w nich zbyt wysoka temperatura lub wilgoć. Dlatego projekty kuchni ze spiżarnią w domach jednorodzinnych są obecnie standardem. Jak wygospodarować miejsce na spiżarnię w kuchni w domu i mieszkaniu? Czy musi być to osobne pomieszczenie? I czy możliwe jest funkcjonalne zaaranżowanie małej kuchni ze spiżarnią? Sprawdzamy.

Kuchnia ze spiżarnią — spiżarnia jako osobne pomieszczenie

Domowa spiżarnia jako osobne, zamykane pomieszczenie w kuchni to ogromne ułatwienie w utrzymaniu porządku i organizacji kuchennych prac. Możesz w niej przechowywać nie tylko przetwory, konserwy, napoje, owoce i warzywa, przekąski czy przyprawy, ale również małe sprzęty AGD, garnki i większe naczynia. Będziesz mieć więcej miejsca do dyspozycji w podręcznych szafkach. Pomieszczenie pod spiżarnię w domu wcale nie musi być duże. Zabudować możesz np. pustą wnękę.

Wydzielone pomieszczenie należy urządzić w sposób funkcjonalny, łatwy do utrzymania w czystości, zapewniający podział przestrzeni, aby szybko znajdować potrzebne produkty. Większość produktów spożywczych „nie lubi się” z promieniami słońca, dlatego spiżarnia w kuchni ukryta za drzwiami rzadko posiada okno. Koniecznie zadbaj o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Światło powinno padać równomiernie na każdą półkę i posiadać neutralną barwę, aby nie zniekształcać kolorów. Optymalnym wyborem będzie oświetlenie LED generujące blask o barwie maksymalnie zbliżonej do światła dziennego.

Jakie drzwi do spiżarni w kuchni wybrać? Kieruj się aspektami praktycznymi i wizualnymi. Drzwi powinny pasować do aranżacji wnętrza. Użytecznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku małych i wąskich kuchni, są drzwi przesuwne. W nowoczesnych wnętrzach od strony kuchni mogą być one pokryte specjalną farbą tablicową. Zyskasz tablicę do zapisywania kredą np. listy kończących się produktów. Innym pomysłem, który powinien przypaść do gustu w szczególności minimalistom, jest dyskretne wkomponowanie drzwi w zabudowę kuchenną.

Jeśli nie masz możliwości zaaranżowania kuchni z wejściem do spiżarni, pomyśl o miejscach alternatywnych. Strefę do przechowywania możesz zorganizować np. w garażu, piwnicy czy schowku pod schodami. Nie ulega jednak wątpliwości, że najwygodniejsza jest spiżarnia przy kuchni, bo wszystko, czego w danej chwili potrzebujesz, znajduje się pod ręką.

Mała spiżarnia w kuchni — jak stworzyć taką przestrzeń?

Zastanawiasz się, czy mała kuchnia ze spiżarnią jest możliwa do realizacji? Jasne, chociaż wymaga zastosowania kilku sprytnych rozwiązań i przede wszystkim uruchomienia wyobraźni. Wiadomo, że wydzielanie osobnego pomieszczenia w tym przypadku nie wchodzi w grę. Funkcję mini spiżarni w małych kuchniach z powodzeniem mogą pełnić regały albo mobilne barki na kółkach. Warto też wykorzystać dostępne wnęki, montując w nich półki.

Pamiętaj o trzymaniu porządku i przemyślanym rozplanowaniu przestrzeni. Zarezerwuj na półkach miejsce tylko dla przetworów, puszek, produktów sypkich, makaronów i ryżów, przypraw itd. Na najniższych półkach przechowuj rzeczy najcięższe, np. oleje, kartony mleka i butelki z wodą. Górną półkę możesz przeznaczyć na zioła w doniczkach.

Wspaniałym rozwiązaniem do dużych i małych kuchni są systemy cargo. To wysuwane, pionowe szuflady, ruchome koszyki i półki, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Wszystkie przechowywane produkty pozostają w zasięgu wzroku i ręki. Nie musisz przetrząsać całego wnętrza szafki w poszukiwaniu jednej, określonej rzeczy. Decydując się na szafki z systemem cargo, uzyskujesz meble kuchenne ze spiżarnią w komplecie. W Salonach Agata znajdziesz półki cargo z prowadnicami do pełnego wysuwu i systemem cichego domyku – dla pełnego komfortu korzystania z takiej mini spiżarni.

Gdzie w kuchni najlepiej urządzić spiżarnię?

Większość projektów domów jednorodzinnych uwzględnia spiżarnię w układzie pomieszczeń. Co jednak zrobić, gdy nie masz spiżarni? Gdzie najlepiej ją urządzić? Zacznij od zmierzenia pomieszczenia i opracowania projektu. Możesz zlecić jego wykonanie architektowi albo zainspirować się gotowymi aranżacjami kuchni ze spiżarnią i uzupełnić wybrany projekt o własne pomysły.

Jeżeli spiżarnia w kuchni ma stanowić niezależne zamykane pomieszczenie, najlepiej wygospodarować przestrzeń w północnej, mało nasłonecznionej części domu lub mieszkania. Panuje tam nieco niższa temperatura. Jeśli nie możesz zaaranżować odrębnej spiżarni, wykorzystaj wnękę. W zależności od jej głębokości, zamocuj w niej półki, wstaw do niej regał kuchenny albo szafę wnękową.

Decydujesz się na szafki typu cargo? Możesz umieścić je w dowolnym miejscu w kuchni, chociaż najwygodniej będzie mini spiżarnię zorganizować blisko lodówki. Dzięki temu nie będziesz musiał chodzić po całym pomieszczeniu, żeby powyciągać potrzebne składniki.

Twój wybór, np. z powodu metrażu lub ograniczonego budżetu, padł na wózek barowy lub stojak z półkami? Postaw go tam… gdzie masz miejsce. Pamiętaj przy tym, żeby nie narażać przechowywanych produktów na stały kontakt z promieniami słonecznymi i wysokimi temperaturami. Lepiej nie umieszczać otwartej mini spiżarni bezpośrednio pod oknem czy przy kuchence.

Spiżarnia w kuchni — na widoku czy ukryta? Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Kuchnia ze spiżarnią na widoku polecana jest miłośnikom przytulnego stylu rustykalnego i skandynawskiego, a także w przypadku chęci wyeksponowania przechowywanych produktów. Jeśli często gotujesz, robisz własne przetwory, przesypujesz składniki do ozdobnych pojemniczków oraz przywiązujesz dużą wagę do czystości i porządku, otwarta spiżarnia jest świetnym rozwiązaniem dla Ciebie. Wprowadzisz do wnętrza wyjątkowo gościnną, przytulną, domową atmosferę, dodatkowo podkreśloną przez kuchenne aromaty.

Z kolei ukryta spiżarnia w kuchni wydaje się wyborem praktyczniejszym. Ewentualny bałagan czy kurz na słoikach możesz ukryć za zamkniętymi drzwiami. Poza tym odseparowanie produktów od promieni słonecznych, wilgoci i wysokich temperatur ma istotny wpływ na ich trwałość. Na ukrycie spiżarni raczej na pewno zdecydują się zwolennicy aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych.

Zastanów się, które rozwiązanie - otwarte czy dyskretnie wkomponowane w przestrzeń, bardziej odpowiada Twoim potrzebom i gustom.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia ze spiżarnią, niezależnie od jej formy, stanowi nieocenioną pomoc w utrzymywaniu porządku, przechowywaniu zapasów i organizacji kuchennych prac. W zależności od dostępnej przestrzeni, stylistyki wnętrza i indywidualnych potrzeb, możesz zaaranżować odrębną, zamykaną spiżarnię albo otwartą, wyeksponowaną strefę przechowywania żywności. Możliwości jest naprawdę dużo. Zapraszamy do Salonów Agata po wyposażenie do otwartych i zamkniętych spiżarni. Jeśli chcesz, możemy Ci pomóc w zaprojektowaniu od podstaw kuchni ze spiżarnią – na każdym metrażu.