Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kwiaty do sypialni — top 5 najzdrowszych roślin doniczkowych do sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Rośliny to najbardziej uniwersalna dekoracja każdego pomieszczenia. Są niezastąpione w aranżacji wnętrz, ale mają także świetny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Kwiaty wstawione do sypialni wspomogą dobry sen. Dowiedz się, jakie zdrowe kwiaty doniczkowe wybrać do sypialni i jak zaaranżować wnętrze pełne zieleni.

Kwiaty do sypialni — rośliny oczyszczające powietrze

Wszystkie rośliny zielone mają zbawienny wpływ na powietrze wokół siebie. Dzieje się tak dlatego, że pochłaniają dwutlenek węgla potrzebny im do fotosyntezy, a w zamian wydzielają tlen. Lotny dwutlenek węgla rośliny pochłaniają wraz z powietrzem i znajdującymi się w nim zanieczyszczeniami, np. ze smogu. Ich liście działają trochę jak naturalne filtry powietrza. Niektóre rośliny są w tym naprawdę dobre! Najzdrowsze kwiaty do sypialni to te produkujące tlen w nocy. Ich badaniem zajmowała się nawet NASA, a wyniki tych eksperymentów są bardzo ciekawe. Okazuje się, że kwiaty do sypialni to nie tylko feng shui — rośliny potrafią oczyszczać powietrze nie tylko z dwutlenku węgla, ale także z benzenu, formaldehydu i trichloroetenu. To substancje szkodliwe, których używa się do produkcji różnych przedmiotów codziennego użytku. Zobacz, jakie kwiaty są najlepsze do sypialni.

Najpopularniejsze rośliny do sypialni

Kwiaty dobre do sypialni to następujące gatunki:

  • skrzydłokwiat (Spathiphyllum),
  • dracena wonna (Dracaena fragrans),
  • sansewieria gwinejska (Dracaena trifasciata),
  • rośliny z rodzaju chamedora (Chamaedorea),
  • gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii).


Te rośliny są najskuteczniejsze w oczyszczaniu powietrza z dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, dzięki czemu mogą zbawiennie oddziaływać na nasze zdrowie. Jednak nie wszystkie z tych kwiatów nadają się na parapet do sypialni. Niektóre są trujące dla ludzi i zwierząt, więc mogą być niebezpieczne, jeśli w domu są dzieci. Inne z kolei mogą być trudne w uprawie w warunkach domowych. Trzeba także pamiętać, że aby kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni były skuteczne, powinno ich być naprawdę sporo. Badania sugerują jedną roślinę na 10 metrów kwadratowych, jednak tak naprawdę im więcej, tym lepiej.

Gatunki roślin idealne do ciemnej sypialni

Jeśli Twoja sypialnia nie jest dobrze doświetlona, nie musisz rezygnować z kwiatów do sypialni oczyszczających powietrze. Zobacz, jakie cieniolubne kwiaty do sypialni wybrać i jak o nie zadbać.

  • Palma koralowa, chamedora wytworna (Chamaedorea elegans) to piękna, wysoka roślina o pierzastych, typowych dla palm liściach. Lubi cień, więc możesz spokojnie ustawić ją w głębi pomieszczenia. Ma właściwości nawilżające powietrze. Do palm wybierz duże donice — potrzebują sporo miejsca, by być bujne.
  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) to cieniolubna roślina, która szybko rośnie i potrafi pokryć duże przestrzenie. Bluszcz ozdobi każde wnętrze, jednak jest trujący, więc doniczki z bluszczem umieść w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
  • Skrzydłokwiat to doskonały kwiat do sypialni. Potrzebuje miejsca w półcieniu, nieco jaśniejszego niż dla palmy koralowej, ale nie będzie dobrze rósł w pełnym słońcu.
  • Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to mało wymagająca roślina, która lubi stanowiska o średnim nasłonecznieniu, ale bardzo dobrze rośnie także w półcieniu. W ciemniejszych miejscach liście epipremnum będą miały mniej jasnych przebarwień i będą nieco mniejsze. Roślina ta tworzy długie pnącza i jest bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji.
  • Paprotka (Nephrolepis exaltata) najlepiej będzie nadawała się na parapet w sypialni. Paproć potrzebuje więcej światła niż inne wymienione tu rośliny, ale powinno być ono rozproszone i niebezpośrednie.

Jakie rośliny sprawdzą się w bardzo słonecznej sypialni?

Słoneczna sypialnia to idealne pomieszczenie, by urządzić różnorodną zieleń, która ułatwi zasypianie i ożywi otoczenie zimą i latem. Kwiaty do słonecznej sypialni — jakie wybrać?

  • Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) to efektowna roślina o sztywnych, przypominających płomienie liściach, które mają dekoracyjne, jasne przebarwienia. Najlepiej się czuje na nasłonecznionych stanowiskach. Jest trująca.
  • Kaktusy i sukulenty, takie jak na przykład aloes, świetnie sprawdzą się w słonecznych sypialniach, o ile nie boisz się kolców. Lubią światło, są łatwe w uprawie i można utworzyć z nich przepiękne aranżacje. Sprawdź wybór doniczek i osłonek w Salonach Agata — znajdziesz tu na przykład osłonki w kształcie misek, które będą idealne na kompozycję z małych sukulentów, kaktusów i kamyków.
  • Storczyki uwielbiają słońce i pięknie kwitną. Nie są tak trudne w uprawie, jak się zdaje — wybierz orchidee z odmiany Phalaenopsis lub Cymbidium, a ułatwisz sobie zadanie. Zadbaj o specjalne podłoże, odpowiednią wilgotność powietrza i podlewanie destylowaną wodą, a odwdzięczą Ci się, ozdabiając sypialnię efektownymi kwiatami. Pamiętaj też o nawożeniu. Storczyk warto umieścić w przezroczystej doniczce, bo jego korzenie także pochłaniają światło.
  • Anturium Andreego (Anthurium andreanum) to niezwykle efektowna roślina o pięknych, dużych, czerwonych kwiatach. Do sypialni będzie idealna, jednak jest trująca, więc zachowaj ostrożność, jeśli pod Twoim dachem mieszkają dzieci i czworonożni przyjaciele.

Których roślin nie powinno się umieszczać w sypialni?

Jakie kwiaty do sypialni nie będą dobrym wyborem? Przede wszystkim te, które są trujące i mogą zaszkodzić zwierzętom lub dzieciom. Wspomniany już bluszcz zawiera trujące saponiny, które mogą działać drażniąco na skórę, a połknięty wywołuje biegunkę, wymioty, ból brzucha. Co ciekawe, w odpowiednich dawkach substancje zawarte w bluszczu mogą mieć działanie lecznicze — wykorzystuje się je m.in. w syropach na kaszel. Anturium zawiera kryształki szczawianu wapnia. Sok z anturium może powodować wysypkę na skórze, a po zjedzeniu rośliny pojawia się opuchlizna języka, gardła i warg. Sok działa także drażniąco na oczy. Sansewieria może po spożyciu powodować nudności i wymioty.

Oprócz tego unikaj także:

  • difenbachii (Dieffenbachia) — jej sok powoduje silne podrażnienie śluzówki, a jeśli dostanie się do jamy ustnej, uniemożliwia mówienie nawet przez kilka dni;
  • filodendronów – mogą powodować silny ból, a także obrzęki języka, gardła i warg;
  • oleandrów – te piękne krzewy kryją w sobie niezwykle silną truciznę. Zjedzenie nawet małego listka może skończyć się śmiercią.


Jeśli masz w domu małe dzieci lub ciekawskie zwierzęta, lepiej zrezygnuj także z kaktusów — ich kolce potrafią być naprawdę duże i sztywne, a ukłucie — bolesne. Nawet kaktusy z drobniutkimi kolcami mogą być złym wyborem, bo cienkie i małe kolce z łatwością przebijają skórę w wielu miejscach naraz i bardzo trudno je wydobyć.

Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na dokładne sprawdzanie wszystkich roślin, które stawiasz w pokoju lub po prostu nie masz tak zwanej „zielonej ręki” — zamiast żywych roślin rozważ do sypialni sztuczne kwiaty. Współcześnie produkowane sztuczne rośliny wyglądają naprawdę estetycznie i nie przypominają niegdysiejszej tandety. Sprawdź wybór sztucznych roślin i kwiatów w Salonach Agata! Choć sztuczne kwiaty nie mają dla zdrowia tak korzystnych właściwości, jak żywe, to wciąż ożywiają wnętrza, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu (nawet w ciemnej łazience) i nie wymagają absolutnie żadnego wysiłku poza okazjonalnym usuwaniem kurzu. W dodatku możesz wybrać sztuczne rośliny w takich gatunkach, których uprawa byłaby niemożliwa.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru rośliny do sypialni?

Jeśli nie masz wprawy w uprawie roślin w domu, ogromny wybór gatunków i wymagania pielęgnacyjne mogą przyprawić o zawrót głowy. Wiesz już, jakie kwiaty do sypialni będą najlepsze, ale na co jeszcze zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim sprawdź, jak wiele masz miejsca na kwiaty w sypialni. Czy możesz umieścić duże donice przy łóżku, czy może zabraknie na to przestrzeni? Parapet jest zawsze dobrym wyborem, ale starczy tam miejsca zaledwie na kilka doniczek. Zastanów się, czy możesz przeznaczyć fragment ściany na urządzenie pionowego ogrodu – taka aranżacja wygląda bardzo efektownie.

Po drugie, zorientuj się, jak wiele światła wpada do sypialni i jak długo pomieszczenie to jest nasłonecznione. Niektóre rośliny wolą cień, inne – pełne słońce. Sprawdź, czy możesz przeznaczyć ciemniejsze kąty na większe, cieniolubne rośliny.

Ważne jest też, jak wiele czasu możesz poświęcić na pielęgnację swoich roślin. Początkujące i zabiegane osoby powinny raczej decydować się na niewymagające gatunki jak epipremnum lub fikus. Pamiętaj jednak, że każda roślina wymaga systematycznego podlewania i przesadzania.

Sypialnia marzeń przypominająca zieloną dżunglę jest w zasięgu Twojej ręki! Wystarczy, że skorzystasz z oferty Salonów Agata, gdzie znajdziesz nie tylko bogaty wybór roślin i akcesoriów, ale także różnorodne łóżka dwuosobowe, niezwykle wygodne łóżka kontynentalne, dywany pasujące do każdego wnętrza i wyjątkowe szafki nocne. Dobierzesz także odpowiednie oświetlenie i dekoracje, które ułatwią Ci zasłużony odpoczynek. Kolorowych snów!

Kwiaty i akcesoria kwiatowe do sypialni

Sztuczna trawa w doniczce 66 cm
14,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat dalia różowa 66 cm
5,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat niebieski 68 cm
4,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat kremowa RÓŻA 59 cm
7,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat biała RÓŻA 59 cm
7,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczne gałązki w doniczce 22 cm
15,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat ecru RÓŻA 59 cm
7,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczna gałązka z kwiatami różowymi 90 cm
16,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat ostróżka różowa 98 cm
9,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Sztuczny kwiat róża pomarańczowa 85 cm
9,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: