powrót

Kuchnia eklektyczna — aranżacje dla niezdecydowanych

Eklektyczna kuchnia to istna mieszanina kolorów, wzorów, stylów i epok, zestawiona w tak naturalny sposób, że wydaje się, jakby ten aranżacyjny miszmasz został dla siebie stworzony. Jeśli należysz do grona kreatywnych, odważnych, otwartych i żywiołowych osób, ale podejmowanie decyzji nie jest Twoją mocną stroną, jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie — bo kuchnia powinna tętnić życiem tak jak Ty! W tym artykule dowiesz się, jak tworzyć udane aranżacje kuchni otwartej na wszystkie style — przedstawiamy Ci kuchnię w stylu eklektycznym.

Choć trudno w to uwierzyć, styl eklektyczny pojawił się wiele dekad temu. Jego początki sięgają już XIX wieku, jednak wówczas w opinii purystów ocierał się o kicz, ponieważ zbyt frywolnie zapożyczał elementy z wielu nieraz mocno różniących się okresów. Później na jego kanwie powstały nieco bardziej ujednolicone style: neogotyk, neorenesans czy neobarok, jednak i one nie spotkały się z aplauzem ówczesnych znawców sztuki. Dobrą sławę eklektyzm zyskał dopiero na przełomie XX i XXI wieku, kiedy definiowanie utartych konwencji na nowo stało się ulubioną rozrywką postmodernistów. Dziś czerpiemy z niego jeszcze śmielej, czego owocem są absolutnie zachwycające aranżacje wnętrz. A jak wprowadzić go do kuchni? Sprawdzamy!

Kuchnia eklektyczna, czyli jak nie przesadzić z pomieszaniem stylów?

Kojarzycie meble ludwikowskie? Barokowe, monumentalne, bogato zdobione krzesła na giętych nóżkach to pierwsze, co przychodzi nam do głowy. W 2022 roku Philippe Starck projektem Louis Ghost Chair świetnie je zreinterpretował, tworząc nowe-stare krzesło: barokowe… z przezroczystego plastiku. Tym właśnie jest eklektyzm — stylem, który intryguje, ale nie zniechęca; gdzie luksus jest równoważony prostotą, kicz jest zamierzony i w pełni kontrolowany, a wielość form w jednym punkcie jest ograniczana w drugim. Kuchnie eklektyczne to wbrew pozorom aranżacje dogłębne przemyślane, gdzie nie ma miejsca na stylistyczny chaos.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Czym się kierować przy urządzaniu kuchni w stylu eklektycznym? Zasadą proporcji 70:30 - oznacza to, że na 70% stylu bazowego powinno przypadać 30% motywów z nim kontrastujących. Uwaga na małe kuchnie! Aranżacje wnętrz powinny tu być szczególnie przemyślane, ponieważ w małym pomieszczeniu granica między dobrym smakiem a kiczem jest naprawdę cienka. Być może nieco łatwiej będzie Ci wprowadzić styl eklektyczny do salonu z kuchnią, gdzie przestrzeń jest nieco większa. Podsumowując, dopóty możesz łączyć kolory, wzory, materiały i style, dopóki wnętrze jako całość będzie przyjemne i dla oka i do życia.

Sposoby na stylową kuchnię eklektyczną — w aranżacji skup się na tym, co już masz

Nie musisz decydować się na kosztowny remont, by móc cieszyć się stylem eklektycznym w kuchni. Jeśli Twoja kuchnia czasy świetności ma już za sobą — wspaniale! Vintage'owe meble możesz zrównoważyć tymi w mocno nowoczesnym stylu. Przykład? Finezyjny kredens po prababci sprytnie wkomponuj w gładką zabudowę kuchenną lub wstaw do typowo nowoczesnej kuchni kultowy stół i krzesła, które pamiętają jeszcze czasy PRL-u. Jeśli jeszcze macie w kuchni stary piec kaflowy, wygraliście naprawdę wiele — nie musi nawet być „pracującym” sprzętem AGD w kuchni — wykorzystajcie go jako dekorację.

Już macie nowoczesne meble, ale całkowicie przepadliście za modnymi obecnie aranżacjami w dojrzałym stylu retro? Upcykling to świetny sposób na dodanie vintage'owych akcentów do nowoczesnego wystroju kuchni. Wyszperaj ze strychu starą zastawę stołową, niemodną (tylko pozornie!) lampę czy stare obrazy olejne na płótnie w masywnych, drewnianych ramach. Dodatki i akcesoria vintage są szczególnie eleganckie w połączeniu z minimalistycznym lub nowoczesnym wzornictwem, a na dodatek zyskują nowe życie.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Nowoczesne meble kuchenne w stylu elektrycznym, czyli jakie?

Mocną stroną stylu mieszanego jest duża swoboda ekspresji. Ale jak od podstaw stworzyć eklektyczną, nowoczesną kuchnię? Aranżację zacznij od wyboru mebli kuchennych. Jakich? Takich, jakie podobają się Tobie. Mogą to być fronty gładkie i błyszczące, matowe drewniane, ze żłobieniami w stylu angielskim, ze szprosami lub zabudowy z otwartymi półkami zamiast szafek górnych. Co więcej, wyspa może odbiegać od stylistyki zabudowy na ścianie, podobnie zresztą jak blaty kuchenne. Masz w głowie pomysły, ale ciężko Ci je sobie zwizualizować? Salony Agata udostępniają darmowy planer online — dzięki niemu zaprojektujesz to pomieszczenie, zaczynając od takich elementów aranżacji kuchni jak okna, drzwi, podłogi i ściany, a kończąc na meblach i dekoracjach. Wykorzystasz dowolne produkty z naszej oferty: korpusy kuchenne, fronty, blaty, a nawet tak drobne detale, jak uchwyty kuchenne.

Kolorowe krzesła w różnych stylach — sposób na przytulną i ciepłą aranżację kuchni eklektycznej

Tym, co wyróżnia styl eklektyczny, jest szacunek do historii i jednocześnie otwarcie na nowości. Typowy mix & match stylów możesz stworzyć np. w jadalni: udekoruj przestrzeń wokół stołu krzesłami z różnych epok — a przynajmniej stylizowanymi na takie. Łączenie stylów warto oprzeć na jednej z trzech zasad:

1. odmienne stylistycznie krzesła, ale jednolite kolorystycznie — kolor sprawia, że nawet każde różniące się od siebie krzesło sprawia wrażenie nierozerwalnej całości;
2. wszystkie krzesła tego samego modelu, ale w innym kolorze;
3. każde krzesło inne, ale przynależące do jednego stylu, np. loftowego. Tym zabiegiem sprawisz, że aranżacja nie będzie banalna i monotonna, a absolutnie oryginalna.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Kuchnia eklektyczna jest niczym puzzle — chociaż w pierwszym momencie poszczególne elementy układanki do siebie nie pasują, zestawione razem tworzą uporządkowaną, logiczną całość — w dodatku taką, która idealnie oddaje charakter właścicieli. Marzy Ci się takie wnętrze? W Salonach Agata znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz — poza antykami. Będziemy jednak zaszczyceni, jeśli naszym meblom będzie dane stanąć w tak zacnym towarzystwie. Udanych zakupów!

Hasła tematyczne: styl Kuchnia