powrót

Lampa podłogowa idealna do twojego salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Lampy stojące często są pomijane na etapie aranżacji pomieszczeń. Czy jednak jest to właściwe? Otóż nie. Lampy podłogowe potrafią kompletnie zmienić klimat całego wnętrza. W jednej chwili staje się ono cieplejsze i przytulniejsze, a wszyscy znacznie chętniej spędzają w nim czas. Sprawdź, jak wyczarować cudowny nastrój w salonie dzięki lampom stojącym.

Zanim zaczniesz wybierać konkretny model…

…musisz wiedzieć, jakie znaczenie w praktyce będą miały wymiary, materiał i światło, które emitują różne rodzaje lamp. Lampa stojąca musi być dostosowana gabarytami do wielkości salonu. Duża lampa będzie przeszkadzać i zagracać mały pokój dzienny, natomiast mała w ogromnym salonie po prostu nie będzie widoczna i tym samym nie spełni swojego zadania.

Niebagatelne znaczenie ma też materiał, z jakiego lampa podłogowa jest wykonana. Jeśli zrobiono ją z metalu, wytrzyma wiele niespodziewanych zdarzeń. Jeżeli jednak jej klosze lub podstawa zostały wykonane ze szkła, to ryzyko zniszczenia lampy jest znacznie większe. Trzeba przy tym zauważyć, że lampy stojące podłogowe ze szklanymi kloszami są relatywnie tańsze, więc można je częściej wymieniać.

W końcu najważniejsze cechy, takie jak kierunek i intensywność światła. Jeśli światło skierowane jest ku górze, to oświetli nam pięknie sufit, ale urządzenie nie sprawdzi się jako lampa podłogowa do czytania. Jeśli natomiast światło będzie skierowanie w dół, to lampa będzie mogła służyć jedynie jako oświetlenie punktowe, które należy szczególnie starannie wkomponować w całą aranżację pomieszczenia. Warto też zastanowić się, czy nie potrzebujemy jednak kilku źródeł światła.

Lampa stojąca do każdego wnętrza…

…musi pasować. Do klasycznych wnętrz idealna okaże się lampa podłogowa o prostej podstawie i stylowym kloszu wykonanym z tkaniny. Jeśli na podstawie lampy zostało umieszczonych kilka źródeł światła, czasami z dekoracyjnymi elementami przypominającymi kryształki, to światło rozchodzi się w niezwykły, magiczny sposób. Taka lampa podłogowa w salonie natychmiast stwarza urokliwy klimat. We wnętrzach klasycznych, nawiązujących do tak zwanej epoki, świetnie sprawdzą się lampy podłogowe stojące o podstawach z chromowanego lub satynowanego metalu, ozdobnie wykończone i zwieńczone kloszami z intrygujących, ale eleganckich tkanin.

Salony urządzone w stylu nowoczesnym wymagają innych rozwiązań. Designerskie formy metalowych lamp, które mają nawet kilkadziesiąt wbudowanych żarówek LED, znakomicie wyglądają w salonach. Te nowoczesne lampy stojące czasami zastępują nawet górne oświetlenie, tworząc klimat ekstrawagancko-modernistyczny. Dla zwolenników umiarkowanej nowoczesności przeznaczone są na przykład lampy podłogowe z chromowanego metalu. Osadzono je na marmurowej podstawie, która zapewnia dużą stabilność całej konstrukcji. Szklany klosz, umieszczony na długim ramieniu, można bardzo precyzyjnie ustawiać. Lampa ta może więc pełnić funkcję lampy do czytania.

Tym, którym zależy na niekonwencjonalnych rozwiązaniach, będą się podobać lampy podłogowe o niespotykanych formach. Tam, gdzie zwykle w lampie znajduje się klosz, umieszcza się instalację złożoną z metalowych elementów. Gdy lampa jest wyłączona, stanowi swego rodzaju nowoczesną rzeźbę, którą podziwia każdy. Włączona po zmroku rozprasza światło w sposób zaskakujący i niezwykle efektowny.

Nowoczesne lampy stojące to też te, które przeznaczono do wnętrz o charakterze industrialnym. Tu na uwagę zasługują świetne lampy metalowe z odbłyśnikami i możliwością dobierania kąta padania światła do własnych potrzeb. Lampy te mają ciekawe trójramienne podstawy, które przywołują właśnie industrialne skojarzenia. To zdecydowanie świetny element w pomieszczeniach urządzonych w surowym stylu, z elementami betonowych, szklanych i metalowych konstrukcji.