powrót

Najmodniejsze sofy ostatnich sezonów - sprawdź, co jest na topie!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kiedy urządzamy pokój dzienny, nikt nie ma wątpliwości, że najlepiej zacząć od mebli wypoczynkowych. W tym momencie jednak zapala się alarmowa lampka: jaki model wybrać? Czy postawić na zgrabną sofę, swojsko wyglądającą kanapę w klimacie serialu „Przyjaciele”, rozległy narożnik, a może komplet z fotelami? Oto zestawienie najgorętszych trendów reprezentowanych przez nowoczesne kanapy do salonu.

Kolor i faktura

Osoby projektujące modne sofy wciąż głowią się, jak połączyć idealny komfort siedzenia z tym, aby materiał był przyjemny w dotyku i wytrzymały. Ostatnimi czasy największą popularnością cieszą się sofy obite grubą tkaniną, która z jednej strony jest w miarę odporna na zabrudzenia i stosunkowo łatwa do czyszczenia, a z drugiej zapewnia komfort siedzenia. Gruby splot tkaniny nie drażni przy dotykaniu, a jednocześnie gwarantuje, że podczas wypoczynku nie będziemy zsuwać się z siedziska.

Chociaż designerzy wprowadzają, nomen omen na salony, każdego roku coraz to nowe kolory, zwykle bardzo odważne, nie zawsze przekłada się to na dominujące w aranżacjach modele. Nowoczesne meble do salonu coraz śmielej zwracają się w stronę wyrazistych barw, lecz preferujemy raczej sofy w stonowanych, pastelowych odcieniach. Prawda jest taka, że najczęściej wybierane kanapy są w tonach bieli, szarości i popielatych błękitów. Wynika to przede wszystkim z uniwersalności tych barw i możliwości dopasowania do nich rozmaitych dodatków. To także ulubione kolory najmodniejszego od lat stylu skandynawskiego, który jednak coraz śmielej włącza do swojego asortymentu meble, w tym wypadku sofy, w intensywniejszych barwach.

Wiemy, na czym stoimy

Moda na styl skandynawski stała się znakiem tej dekady. Biel, szarość, wyraziste faktury, grafiki i dekoracje inspirowane naturą możemy spotkać w wielu mieszkaniach. Jednak, o ile przez długi czas modne sofy do salonu przybierały postać obszernych narożników i miękkich, acz masywnych kanap w jasnych, skandynawskich kolorach, to dziś daje się zauważyć zwrot ku dominacji tamtejszej formy, a nie tylko barwy.

Klasyczny skandynawski mebel wypoczynkowy to bowiem nowoczesna, lekka sofa. Najpiękniejsze modele są smukłe, zręcznie wyprofilowane, cechuje je elegancja, a jednocześnie nie mają nic ze stylu glamour. Ich znakiem rozpoznawczym są stosunkowo wysokie, drewniane nóżki, nadające im lekkość i zgrabność.

Skandynawskie sofy

Modne meble do salonu, czyli sofy na nóżkach, zyskały taką popularność głównie dzięki wprowadzeniu wielu modeli z opcją spania. Kryterium rozkładania kanapy jest wciąż jednym z najważniejszych aspektów, jakie bierzemy pod uwagę przy zakupie mebla, zwłaszcza w wypadku pokoi wielofunkcyjnych. Dziś można cieszyć się równocześnie gustowną sofą i dwuosobowym łóżkiem, które powstaje po jej rozłożeniu. Modne kanapy do spania mogą być w końcu zgrabne i praktyczne jednocześnie. Są to najczęściej modele przypominające znane nam kanapy o niższych oparciach niż tradycyjne, nierozkładane sofy z wysokim zagłówkiem.

Cztery nóżki, wiele zalet

Takie modele świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których masywny narożnik po prostu nie zmieściłby się lub zbytnio przytłoczyłby pokój.

Meble z nóżkami także powiększają optycznie wnętrze, sprawiając wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. Dużo łatwiej jest też utrzymać pod nimi porządek, przesunąć je czy przenieść do innego pomieszczenia, np. na czas większego przyjęcia. Poręczne gabaryty takich skandynawskich mebli wypoczynkowych na drewnianych nóżkach sprzyjają także łączeniu ich w większe zestawy, np. składające się z dwóch sof lub sofy z fotelami.