powrót

Lampy metalowe do nowoczesnych wnętrz

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Styl industrialny to bardzo awangardowy sposób urządzania wnętrz, który zyskuje rzesze zwolenników. Minimalizm form, surowość materiałów to niektóre cechy wyróżniające go spośród innych. Nic więc dziwnego, że w tego rodzaju wnętrzach króluje też metal.

Kiedy na ścianach, a nawet podłogach pojawia się struktura betonu, gdy nowoczesne formy artystyczne w trójwymiarze przyciągają wzrok, to znaczy, że wkraczamy w najmodniejsze trendy w aranżacji wnętrz. Temu wszystkiemu na ogół towarzyszy metal. Metal w różnych formach, od mebli aż po oświetlenie, bez którego żadne wnętrze nie jest w stanie dobrze się zaprezentować.

Metalowa lampa, łóżko, stół i krzesło to bardzo często wyposażenie pomieszczeń urządzonych również w stylu nowoczesnym lub vintage. A wszystko to dzięki wyjątkowym możliwościom, które daje metal. Kinkiet, lampa stojąca i lampa wisząca metalowa to niezbędne elementy we współczesnych wnętrzach.

Metalowe formy

Lampy wiszące metalowe zaskakują swoją prostotą i elegancją. Często stanowią niezwykłe kompozycje metalu i szkła. To kombinacja materiałów, która zwykle natychmiast zdradza designerski charakter konstrukcji klosza. I choć wydawałoby się, że taka lampa metalowa wywoła wrażenie chłodu, to odpowiednia żarówka o ciepłej barwie światła sprawia, że w pomieszczeniu pojawia się przytulny i wyjątkowo elegancki klimat.

Niesamowite wrażenie wywołują lampy sufitowe metalowe, z pozoru o najbardziej tradycyjnym kształcie. Ich metalowe klosze urzekają tych, którzy hołdują nowoczesności. Proste, często w kolorze czarnym, na pierwszy rzut oka wnoszą niewiele nowego. Jednak ich wnętrze posiada specjalną powłokę w kolorze złota, która sprawia, że światło odbija się bardzo specyficznie, rozjaśniając pomieszczenia w urokliwy sposób. Lampy tego typu są idealnym oświetleniem nad stołem w jadalni lub w salonie.

Lampa sufitowa metalowa i najmodniejsza to też ta, która przypomina żarówkę umieszczoną na zwisie i zabezpieczoną zwojami metalowego drutu. Inspiracją dla tego typu lamp było oświetlenie, które jeszcze pół wieku temu można było znaleźć w piwnicach, na strychach i w obiektach przemysłowych – takie, w którym drut ochraniał żarówki przed uszkodzeniami. Zdecydowanie przemysłowy charakter lamp został dziś złagodzony. Są one subtelne i delikatne, ale nadal charakteryzują się prostotą. Barwę światła można dostosować do własnych wymagań, a rozchodząca się jasność tworzy piękną instalację świetlną w całym pomieszczeniu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie trzech niezwykłych materiałów, czyli metalu, włókna szklanego i poliuretanu. Daje to możliwość tworzenia futurystycznych kształtów, a tego typu metalowa lampa przyciąga wzrok każdego. Często stosuje się też mleczną taflę na wewnętrznej stronie klosza. To nowoczesne lampy, które przydają wyrafinowanej elegancji każdemu wnętrzu.

Matowe, błyszczące lub satynowe

Metalowe lampy, tak jak inne przedmioty z metalu, mogą mieć różne powłoki: błyszczącą, satynową lub matową. Czasami trudno zdecydować się, która lampa jest najlepsza. Jednak najczęściej błyszczące powierzchnie poleca się do wnętrz, które urządzone są w stylu nowoczesnym, aspirującym do nienagannej elegancji. Matowe powłoki są wprost idealne do pomieszczeń utrzymanych w klimacie industrialnym. Podkreślają one wówczas surowość i wyrafinowaną prostotę tych wnętrz.

Satynowe powierzchnie są najbardziej uniwersalne. Odnajdują się praktycznie w każdym stylu, dlatego tak wykończone metalowe lampy sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Z tego też powodu satynowe wykończenie metalu stosuje się najczęściej nie tylko w przypadku lamp, ale także blatów kuchennych i balustrad schodowych.