powrót

Mieszkanie w stylu hygge - drewno, wiklina i duńska przytulność

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Moda na hygge na dobre zagościła w naszym kraju. Czym jest hygge? Czy stanowi receptę na szczęście? W końcu jego ojczyzną jest Dania, a Duńczycy należą do najszczęśliwszych narodów na świecie. Trudno podać dokładną definicję tego słowa – hygge za każdym razem może bowiem oznaczać co innego. Wspólnym mianownikiem jest jednak skupienie się na czerpaniu przyjemności z danej chwili – dostrzeganie jej piękna, cieszenie się ze zwykłych, nawet drobnych rzeczy, wewnętrzna harmonia, odprężenie i błogość. Relaks przy książce, aromatyczna kąpiel po ciężkim dniu, spotkanie z przyjaciółmi, rodzinny obiad – to przykłady sytuacji, w których możemy odczuwać hygge. Choć chwili tej nie da się sztucznie wywołać, można stworzyć w swoim domu klimat, który będzie sprzyjał hygge. Jak to zrobić?

Wnętrze z duszą

Mieszkanie w stylu hygge to eklektyczne wnętrze z duszą, wypełnione zarówno minimalistycznymi meblami o prostych formach, jak i stylowymi meblami z minionych epok. Pojawiają się w nim także elementy przywodzące na myśl styl industrialny, nowoczesny, a także typowy skandynawski design. Całość jednak nie tworzy wrażenia chaosu, a raczej swojskości, swoistej przytulności i – jak to w przypadku eklektycznych aranżacji – odzwierciedla osobowości mieszkańców. Pełno tu przedmiotów przywołujących odległe wspomnienia.

Duńska przytulność

Duńczycy przywiązują dużą wagę do estetyki. Lubią otaczać się ładnymi przedmiotami i naturalnymi surowcami, takimi jak drewno, wiklina, skóra, kamień czy płótno. Postaw zatem na proste drewniane meble, wiklinowe kosze, tekstylia z naturalnych tkanin. Aranżacja powinna być raczej stonowana, bazująca na neutralnych barwach i sprzyjająca relaksowi. Kluczową rolę podczas urządzania przestrzeni odgrywa komfort domowników. Miękka sofa, wygodny kącik do czytania, bujany fotel – tego nie może zabraknąć we wnętrzu w stylu hygge. Ostre światło zastąp miękkim, subtelnym i rozproszonym światłem punktowym, które stworzy przyjemny i przytulny nastrój. Niezwykle ważną rolę odgrywa także kominek roztaczający ciepło i blask.

Moc dodatków

Pamiętaj, że klimat we wnętrzu tworzą przede wszystkim dodatki. Powinny nie tylko budować miłą, domową atmosferę, lecz także być codziennymi umilaczami, zapewniającymi Ci komfortowy wypoczynek, wprawiającymi w błogi nastrój i pozwalającymi na czerpanie radości z danej chwili. Na sofie umieść dużą ilość miękkich poduszek, w które zanurzysz się po ciężkim dniu pracy z lampką wina czy ulubionym kubkiem ciepłej herbaty. Pod nogami połóż przyjemny w dotyku, puszysty dywanik, zadbaj o stylową lampę, która delikatnie oświetli kąt. Pod ręką zawsze miej ciepły koc, którym otulisz się w chłodne wieczory. W salonie hygge nie może też zabraknąć licznych lampionów i świec – zwłaszcza jeżeli nie możesz pozwolić sobie na kominek. Pamiętaj też o ulubionych rytuałach, jak poranne parzenie kawy. Wybierz piękną filiżankę i zestaw akcesoriów – kawiarkę, młynek do kawy. Delektuj się chwilą, kiedy aromat kawy wypełnia cały dom.

Chwile z bliskimi

Dom w stylu hygge to także miejsce, w którym celebruje się chwile spędzone z bliskimi – rodziną i przyjaciółmi. To dom otwarty dla gości, pełen rodzinnych pamiątek i zdjęć, świeżych kwiatów w wazonie. Pomyśl o wygodnym stole, przy którym będziecie mogli biesiadować większym gronem i cieszyć się wzajemną obecnością. Pięknie zdobiona zastawa, lniany obrus, haftowane serwetki – to detale, za pomocą których wykreujesz serdeczną, domową atmosferę.