powrót

Lampy stołowe - jak je najlepiej wykorzystać?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Lampa stołowa na stałe zadomowiła się w naszych domach, spełniając wiele funkcji oraz uzupełniając wystrój różnych rodzajów pomieszczeń. Aby jednak właściwie pełniła swoją rolę, trzeba dobierać ją nie tylko do stylu danego wnętrza, ale należy zwracać uwagę na jej funkcjonalność. 

Niektóre modele lamp mogą pełnić tylko funkcję dekoracyjną, a inne nadają się doskonale do pracy. Jeszcze inne lampy są w stanie zapewnić pomieszczeniu nastrojowe oświetlenie. Jak więc dokonać właściwego wyboru?

Styl wnętrza a lampa stołowa

Jeśli chcemy wykorzystać lampę jako element dekoracyjny w danym wnętrzu, to najważniejsze jest dopasowanie jej do stylu całego pomieszczenia. Najpierw więc musimy zdefiniować, czy lampa ma być utrzymana w stylu klasycznym, czy może nowoczesnym. Bardzo ważna jest też barwa, bo lampa musi idealnie współgrać z kolorystyką całego wnętrza.

Jeżeli pomieszczenie jest utrzymane w stylu klasycznym, warto pokusić się o okrągłą lampę z tradycyjnym kloszem w kształcie przypominającym walec. Lampy mogą być ceramiczne i mogą posiadać klosze wykonane z tkaniny. Świetnie sprawdzają się modele, których ceramiczna podstawa jest połączeniem dwóch ciekawych i pozornie niezwykle odmiennych struktur. Całość zwieńczona jednolitym kloszem zrobi duże wrażenie.

W nowoczesnych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się lampy, których modele nawiązują do klasycznych, geometrycznych kształtów. Stąd wszelkie podstawy w formie prostopadłościanów, stożków czy walców połączone z prostymi, często wręcz ascetycznymi kloszami wyglądać będą najlepiej. Doskonale sprawdzają się też materiały, które odbierane są raczej jako chłodne, stąd w tego rodzaju lampach bardzo często podstawy wykonywane są ze szkła lub metalu, a z kolei klosze robi się z drutu lub innych metalowych elementów.

Klosz lampy determinuje jej wykorzystanie

Jeśli lampa ma być wykorzystywana do budowania nastroju wnętrza, należy wybrać taki model, w którym żarówka jest całkowicie zakryta, a cały klosz wykonany jest w ciemnym kolorze. Wówczas lampa będzie źródłem przytłumionego światła, które delikatnie wypełni całe pomieszczenie.

Gdy poszukujesz lampy stołowej, która ma za zadanie oświetlić całe wnętrze, musisz wybierać inne modele. Tu właściwe będą lampy wyposażone w jasne lub wręcz białe klosze, bo dzięki temu światło swobodnie będzie przez nie przenikać i oświetlać pomieszczenie.

We wszystkich tych lampach można wykorzystać różne typy żarówek. Można zastosować w nich dość mocne światło, które dają żarówki halogenowe, a jeśli zależy nam na energooszczędności, to warto zastosować świetlówki. Bardzo dobrze sprawdzają się najnowocześniejsze żarówki ledowe, które dają dość silne światło o różnych barwach, a przy tym zużywają niewielkie ilości energii.

Lampa stołowa do pracy

Coraz częściej pracujemy w domu, więc potrzebujemy też dobrego oświetlenia, które umożliwi nam komfortową pracę. Gdy nie mamy w domu specjalnego pomieszczenia przeznaczonego na gabinet, musimy wygospodarować sobie miejsce do pracy w salonie lub w jadalni. Lampa stołowa powinna więc komponować się dobrze ze stylem pomieszczenia, a jej światło nie może być uciążliwe dla oczu. W nowoczesnych pomieszczeniach warto zastosować lampy ledowe o znakomitych futurystycznych kształtach. Nie tylko zapewnią nam komfort, będą też pięknym elementem dekoracyjnym.

Z kolei we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym warto umieścić lampę o podstawie wykonanej z drewna, wyposażonej w jasny klosz w kształcie stożka. Dzięki temu światło będzie swobodnie padać na blat biurka czy stołu, co umożliwi komfortową pracę.