powrót

Ława czy stół? Co wybrać do pokoju dziennego?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokój dzienny pełni nie tylko funkcję wypoczynkową, ale też stanowią strefę, w której zazwyczaj przyjmuje się gości. Stworzenie kącika kawowego lub zakup odpowiednio przystosowanego stolika, na którym można podać poczęstunek, to częsty problem podczas aranżowania wnętrza. Warto więc zastanowić się jaki stół wybrać, aby pomieszczenie było funkcjonalne i przestronne. Co jest lepszym rozwiązaniem w pokoju dziennym - niska ława czy klasyczny stół?

Ława - jak wybrać odpowiedni model?

Standardowe owalne, kwadratowe lub prostokątne kształty blatów w ławach to nie jedyne dostępne rozwiązanie - coraz częściej przyjmują one nietypowe kształty, stając się nie tylko praktycznym, ale też dekoracyjnym elementem pomieszczenia. Ciekawy wizualnie mebel obecnie może być naprawdę efektownym uzupełnieniem kompletu wypoczynkowego. Nowoczesne ławy mają wbudowane i sprytnie zaaranżowane półeczki na gazety i kolorowe magazyny czy inne przedmioty, które warto mieć pod ręką. W tego rodzaju schowkach można też ukryć choćby pilot do telewizora, ładowarkę lub kolekcję ulubionych płyt DVD.

Ława do pokoju dziennego to zdecydowanie dobry pomysł i warto skusić się na umieszczenie jej w strefie wypoczynkowej. Filiżankę kawy, talerzyk z kanapką czy czytaną właśnie książkę można odłożyć na blat ławy podczas odpoczynku na fotelu czy kanapie. Dodatkowa półka czy schowek pomoże przechować wszelkie szpargały, które chcemy mieć pod ręką. Dekoracyjna forma mebla może stanowić także ozdobę salonu. Jednak warto mieć na uwadze, że przestrzeń, którą oferuje blat ławy, może być niewystarczająca do ugoszczenia wszystkich członków rodziny czy całej grupy przyjaciół.

Stół do pokoju dziennego

Zastanawiając się, jak wybrać stół, który spełniałby wszystkie oczekiwania domowników, warto uświadomić sobie skalę możliwości konkretnego modelu. Meble te są wielofunkcyjne i mogą być optymalnie dopasowywane do potrzeb. Z powodzeniem można je rozstawiać, zwiększając tym samym powierzchnię blatu. Rozłożony do maksimum stół może pomieścić serwis obiadowy z całym wyposażeniem dla nawet kilkunastu osób. Jest to ważna zaleta, gdy dom lub mieszkanie zamieszkuje duża rodzina albo gdy właściciele lubią przyjmować gości.

Współczesne modele stołów posiadają też regulowane nóżki. Dzięki temu można odpowiednio ustawiać wysokość, na której znajduje się blat. Dodatkowe wyposażenie w kółka niektórych modeli pozwala swobodnie przestawiać mebel.

Blat stołu można przywdziać w obrus i tym samym, za pomocą jego wzoru czy kolorów, łatwo odmienić wnętrze. Na powierzchni mebla znajdzie się także miejsce na serwetki czy dekoracyjne podkładki, jak i całą zastawę stołową.

Ława czy stół do pokoju dziennego?

Stół czy ława - jak wybrać mebel najlepszy dla siebie? Wiele zależy od powierzchni pomieszczenia i tego, jak wiele funkcji ono spełnia. Ława jest doskonałym uzupełnieniem strefy wypoczynkowej. Jeśli odwiedzający nas goście zasiadają na kanapie lub narożniku, na blacie ławy możemy zaserwować drobne przekąski, herbatę czy kawę. Gdy odpoczywamy, mebel ten zagwarantuje nam wygodne miejsce do odłożenia szklanki z napojem czy kolorowych magazynów. W kawalerkach - o ile lokatorowi nie przeszkadza jedzenie przy niskim stoliku - ława może być alternatywą dla dużego stołu, gdyż nie zajmuje wiele miejsca, a pełni kilka ról jednocześnie.

Stół do pokoju dziennego jest z kolei bardzo częstym rozwiązaniem, jeśli pomieszczenie dzieli się na strefę wypoczynkową i jadalnianą. Mebel ten staje się wówczas niezbędnym elementem wyposażenia - spożywane są przy nim posiłki, prowadzone rozmowy, a dzieciaki często odrabiają przy nim lekcje z pomocą rodziców. Zaproszonym na obiad czy kolację gościom wygodniej delektować się potrawami, gdy zasiadają na krzesłach przy wysokim blacie, co nie jest możliwe, jeśli do dyspozycji mamy wyłącznie ławę.

Szeroki wybór zarówno ław, jak i stołów pozwala na dobranie odpowiedniego mebla do wnętrz o różnym metrażu i zaaranżowanych w różny sposób. Stojąc przed dylematem, czy zdecydować się na ławę czy stół do salonu, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jakie są potrzeby domowników i w jaki sposób najczęściej spożywamy posiłki. Priorytetem powinna być przede wszystkim wygoda, warto jednak zwrócić też uwagę na estetykę danego modelu.