powrót

Letnie popołudnia na balkonie – sprawdź, czego potrzebujesz!

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Lato uznawane jest za najbardziej radosną i kolorową porę roku, pełną relaksu i spotkań z przyjaciółmi. To z kolei przywodzi na myśl długie popołudnia, pełne słońca i beztroski. Niewątpliwie każdy z nas marzy o tym, by w takiej atmosferze rozgościć się w dużym ogrodzie. Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wspomnianą formę odprężenia, doskonałą alternatywą staje się pomysłowo zaaranżowany balkon. Jak ozdobić balkon na lato, aby w pełni cieszyć się słoneczną pogodą? Poznaj kilka naszych propozycji.

Magia letnich aranżacji, czyli jak udekorować balkon?

W czasie upalnych dni nikt z nas nie lubi ograniczać się do spędzania czasu w mieszkaniu. Zdecydowanie bardziej odprężający jest odpoczynek na świeżym powietrzu. W większości mieszkań taką możliwość dają balkony, które dla wielu z nas są pięknym, zielonym zakątkiem i oazą, która stwarza warunki do wyciszenia. Co powinno znaleźć się na niewielkiej balkonowej przestrzeni, by była zarówno funkcjonalna jak i przytulna, a jednocześnie efektowna? Wystarczy wybrać kilka ładnych drobiazgów i dobrać optymistyczną kolorystykę, a przede wszystkim uzupełnić przestrzeń o rośliny. Dysponując trochę większym metrażem, warto urządzić sobie kącik relaksacyjny, dobierając ciekawe meble i odpowiednie oświetlenie balkonu.

Ogród na piętrze – roślinne balkonowe inspiracje

Kwiaty stanowią podstawę aranżacji każdej balkonowej przestrzeni. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie ich w doniczkach montowanych na balustradzie lub na podłodze. Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich odmian roślin, ale również to, w czym je umieścimy. Do wyboru mamy doniczki, osłonki oraz kwietniki w różnych kształtach i wariantach kolorystycznych, pozwalających stworzyć oryginalną balkonową aranżację. Decydując się na konkretny rozmiar doniczek, należy wziąć pod uwagę potrzeby i wymagania hodowanych przez nas roślin.

Ogrodnictwo nie jest mocną stroną każdego z nas. Osobom, które lubią zielone akcenty na swoim balkonie, ale nie mają czasu na pielęgnację roślin, polecamy sztuczne kwiaty. W połączeniu z innymi akcesoriami na balkon będą stanowić radosną dekorację i umilą czas spędzany na świeżym powietrzu podczas przesiadywania na balkonowej przestrzeni.

Wyjątkowy wieczorny blask – jak oświetlić balkon?

Z dogodności, jakie oferuje nam balkon, można cieszyć się nie tylko popołudniami. Również wieczory na nim spędzane potrafią być magiczne. Atmosferę stworzy tu odpowiednie światło zewnętrzne. Jakie oświetlenie na balkon wybrać? Oprócz górnego, które oświetli całą powierzchnię balkonu, ważne jest oświetlenie punktowe. Warto postawić na świecące kule, zwane inaczej cotton ballsami. Kule z bawełnianego kolorowego sznurka, powieszone na balkonie, dają subtelne światło, czyniąc otoczenie przytulnym i romantycznym. Dekoracyjne oświetlenie można powiesić, rozpinając sznurki na całej długości balkonu oraz oplatając nimi balustradę lub tworząc z nich coś w rodzaju świecących kiści winogron. Na uwagę zasługują również świeczniki, latarenki i girlandy dekoracyjne, które są efektownym i jednym z tańszych sposobów na piękne rozświetlenie balkonu. Te proste i minimalistyczne podkreślą nowoczesny styl wystroju, zdobione zaś doskonale wpasują się w romantyczną, rustykalną aranżację.

Ciekawe tekstylia dopełniające wystrój Twojego balkonu

Aranżacja balkonu w bloku wymaga również odpowiedniego umeblowania i elementów dekoracyjnych. Jeśli dysponujemy małym metrażem balkonu, spróbujmy wybrać ciekawą formę i kolor mebli. Dzięki temu będą one pełniły nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Doskonale sprawdzą się niewielkie, ozdobne regały na kwiaty bądź siedziska i stoliki zrobione z palet. Takie meble są tanie, łatwe do zrobienia, a przy tym bardzo ciekawie prezentują się w otoczeniu zieleni. Wyposażając balkon, nie można zapomnieć o kocach i poduszkach, fantastycznie wpisujących się w klimat wieczornego relaksu. Jeżeli na balkonie nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, zamiast kanapy czy krzeseł ułożyć można pufy lub poduszki do siedzenia, które umożliwiają wygodny wypoczynek.

Jak widać, aranżacja balkonu wcale nie musi być trudna ani kosztowna. Wystarczy wykorzystać parę cennych wskazówek i własną wyobraźnię, aby stworzyć miejsce zapewniające nam doskonały odpoczynek w czasie letnich popołudni i wieczornych spotkań w gronie najbliższych.