Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Łóżko do sypialni - z wezgłowiem czy bez?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Chociaż sypialniane łoże stanowi najważniejszy element aranżacji pokoju, nadrzędną cechą tego mebla pozostaje kwestia wygody. Żadne modne sypialnie nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli nie będzie nam się w nich przyjemnie spało. Kluczowy zatem jest wygodny materac. Ale czy tylko? Równie istotne dla komfortu użytkowej strony sypialni jest wybór samej konstrukcji łoża, a szczególnie kwestia: z wezgłowiem czy bez? Łóżko z zagłówkiem ma wiele zalet, lecz jednocześnie warto pamiętać, że w niektórych przypadkach być może lepiej sprawdzi się łóżko bez zagłówka.

Serce sypialni

Wyeksponowany zagłówek to jeden z podstawowych zabiegów kształtujących styl sypialni. Ściana za łóżkiem zawsze stanowi punkt, na którym koncentruje się nasza uwagą, gdy wchodzimy do pomieszczenia – stąd rozmaite sposoby ozdobienia tej przestrzeni. Nowoczesna sypialnia najczęściej bazuje na zintegrowaniu wezgłowia z aranżacją centralnej ściany. Przykładowo, łóżko dwuosobowe 140 × 200 cm z subtelnym zagłówkiem może zostać wkomponowane w większą konstrukcję.

Zagłówek może zostać także „przedłużony” poprzez szeroki pas na centralnej ścianie (użycie innego koloru lub odmiennej faktury, np. tynku), niekiedy ciągnący się też wzdłuż sufitu. Innym pomysłem eksponującym główną ścianę jest łóżko z wysokim wezgłowiem. Niektórzy decydują się nawet na dosztukowanie elementów zagłówka aż pod sufit.

Praktyczne zalety zagłówków

Obecność zagłówka wiąże się z kilkoma udogodnieniami. Po pierwsze łóżko z miękkim wezgłowiem jest idealnym rozwiązaniem dla osób spędzających w nim więcej czasu niż tylko ten przeznaczony na sen. Czytanie w pozycji półleżącej czy oglądanie filmów jest o wiele wygodniejsze, gdy za plecami ma się miękką, ale solidną konstrukcję. Po drugie nowoczesne meble do sypialni, wyposażone zwłaszcza w twarde i płaskie wezgłowie, skutecznie chronią ścianę za łóżkiem od zabrudzeń i otarć. Jeszcze inną zaletą łóżek z rozbudowaną tylną częścią jest możliwość zintegrowania właściwego elementu do spania z szafkami nocnymi. Sprawdza się to szczególnie w przypadku minimalistycznych sypialni, w których, poza ewentualną szafą wnękową, nie znajduje się nic oprócz łoża. Warto dodać, że tapicerowane wezgłowia, mimo że pomagają utrzymać ściany w czystości, same niekiedy mogą zostać ubrudzone, a ich czyszczenie nie należy do najłatwiejszych zadań, w przeciwieństwie do zagłówków drewnianych.

Dobrze zaplanuj przestrzeń

Nie da się ukryć, że rozbudowane zagłówki nie będą prezentować się idealnie w każdym pokoju. Łóżka metalowe do sypialni urzekają swoją prostotą i najlepiej wyglądają na tle jednolitej ściany. Takie modele najczęściej wyposażone są w skromne wezgłowia zespolone z całą konstrukcją. Wówczas raczej nie ma co planować dodawania miękkiego zagłówka, gdyż mebel starci swój naturalny urok. Zamiast tego warto pomyśleć o dodatkowych poduszkach, które w razie potrzeby pozwolą nam się wygodnie oprzeć. Takie łóżka za to, dzięki lekkiej ażurowej konstrukcji i relatywnie wysokim nóżkom, optycznie powiększą małą sypialnię, a przynajmniej nie przytłoczą jej. Innym pomysłem wygospodarowania dodatkowej przestrzeni jest postawienie na łóżko ze skrzynią, której pojemność pozwoli trzymać tam wiele rzadziej używanych rzeczy, a tym samym – zredukować ilość potrzebnych szafek w pomieszczeniu.

Zrób to sam

Coraz większą popularnością cieszą się jednak nowoczesne łóżka, w których nie ma typowego zagłówka. Nie znaczy to jednak, że nie musi być go wcale. Wiele osób decyduje się na własnoręcznie robione lub specjalnie zamawiane wezgłowia, w których jedynym ograniczaniem jest nasza wyobraźnia. W wypadku minimalistycznego stylu eko, prym wiodą palety wkomponowywane w centralną ścianę sypialni, będące tanim i łatwym w obróbce surowcem. Nowoczesne łóżka do sypialni bywają też fantazyjnie obudowywane półkami na książki i inne drobiazgi, zamieniając przestrzeń nad łożem w interesujące, przytulne meblościanki.

Przykładowe łóżka

Łóżko z pojemnikiem i stelażem LANZETTE 160x200 cm
1599,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Łóżko z pojemnikiem i stelażem CARLA 160x200 cm
1399,-
Cena najniższa: 1749,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1749,-

Łóżko drewniane ze stelażem SATTA 160x200 cm
3999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Łóżko z materacem, nadstawką, kontenerem typ 23 i 2 kontenerami typ 22 REPLAY
1966,-
Cena najniższa: 2407,-

Cena regularna:

Cena regularna: 2675,-