powrót

Funkcjonalna szafa z drzwiami przesuwnymi

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Garderoby, szafy z drzwiami przesuwnymi pokochali niemal wszyscy. I choć na garderobę ciągle rzadko kto może sobie pozwolić, to szafa z drzwiami przesuwnymi jest rozwiązaniem, które może być zastosowane wszędzie. Jak ustrzec się podstawowych błędów, kupując taki mebel?

Niektórzy sądzą, że szafy z drzwiami przesuwnymi to sprzęt dla dużej rodziny. Tak, mają rację, ale spory mebel do przechowywania rzeczy przydaje się także singlowi. To właśnie w tak dużej szafie można przechowywać wszystko to, co jest nam potrzebne na co dzień i od święta. Wielu zwolenników minimalistycznie urządzonych pomieszczeń, a w tym także kuchni, przechowuje nawet rzadko używane garnki w ogromnej szafie w sypialni. Przecież w małym aneksie kuchennym trudno przeznaczyć jedną szafkę na wielki garnek używany raz w roku do przygotowania świątecznego bigosu.

Zalety ogromnej szafy

Ogromny mebel, zarówno ten gotowy, wybrany w sklepie, jak i budowany na wymiar to naprawdę wielka wygoda. Można w nim zmieścić ubrania i inne rzeczy całej rodziny, a wówczas nie ma potrzeby umieszczania mniejszych szaf w innych pokojach. Walory ogromnego mebla wzrastają, gdy zainstalowane zostaną drzwi przesuwne do szafy. To niezwykła wygoda i oszczędność powierzchni, bo jak wiadomo sypialnie często nie mają zbyt wielkich wymiarów. Szafa z przesuwnymi drzwiami sprawdzi się więc nawet w sytuacji, gdy usytuowana jest tylko 50 cm od krawędzi łóżka.

Po zainstalowaniu takiej szafy natychmiast zauważa się wielką łatwość w przechowywaniu w zasadzie wszystkiego, co posiadamy. Nawet jeśli są to przedmioty o dziwnych, nieregularnych kształtach, to można tak zorganizować wewnętrzną przestrzeń, że wszystko tam się zmieści i pozostanie uporządkowane. Trzeba też przyznać, że choć to wydaje się trochę irracjonalne, ale im większa nowoczesna szafa, tym mniej zwraca na siebie uwagę. Do tego, jeśli choć jedno skrzydło drzwi jest lustrem, to mebel ten znacznie powiększa optycznie przestrzeń, a dodatkowo jest bardzo doceniany szczególnie przez panie.

Optymalny wybór

Kupując odpowiednią szafę, oczywiście zwracamy uwagę na jej styl, kolor i materiał, z którego jest wykonana. Funkcjonalna szafa to jednak nie tylko to, jak ona wygląda, ale przede wszystkim istotne są jej wymiary i sposób organizacji przestrzeni wewnętrznej. Wybierając odpowiedni model, trzeba wnikliwie sprawdzić, czy wysokość, szerokość i głębokość szafy z drzwiami przesuwnymi jest rzeczywiście zgodna z naszymi wymaganiami. Szafa musi być idealnie dopasowana do miejsca, w którym ma stać oraz musi umożliwiać swobodne wieszanie ubrań, co zapewnia minimum 60 cm głębokości.

Nawet najpiękniejsza szafa nie będzie funkcjonalna, jeśli jej wnętrze będzie źle zorganizowane. Jeśli zapadła decyzja o zakupie szafy z drzwiami przesuwnymi, to trzeba sprawdzić, jak przesuwają się poszczególne jej skrzydła, czy nie blokują one pełnego dostępu do półek, szuflad, czy przestrzeni przeznaczonej na ubrania wiszące. Jeśli podział ten jest nieodpowiedni, to skrzydła drzwi skutecznie wyłączą pełną możliwość korzystania z przestrzeni wewnętrznej. To podstawowa sprawa, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli wszystko jest w porządku, można zająć się wybieraniem pięknych pudełek, w które spakujemy drobiazgi, odpowiednich wieszaków na ubrania i innych elementów, które ułatwią segregację i przechowywanie.

A jeśli stoi już przed nami szafa naszych marzeń, to warto pomyśleć o właściwej organizacji jej wnętrza. Rzeczy, z których korzysta się na co dzień, warto umieścić w najłatwiej dostępnym miejscu. Na górnych półkach umieszcza się przedmioty używane rzadko. Mogą to być ubrania sezonowe, akcesoria urlopowe i sportowe. Jeśli w mieszkaniu nie ma pomieszczenia gospodarczego, na dole warto zarezerwować miejsce chociażby na odkurzacz.