powrót

Lustra w jasnych czy ciemnych ramach?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Rama czyni z lustra stylowy dodatek - bez odpowiedniego wykończenia w postaci oprawy, lustro jest niczym więcej niż kawałkiem szkła. Oczywiście w niektórych przypadkach sama powierzchnia zwierciadła może być dekoracją, jeśli wykorzystamy ją odpowiednio do stworzenia zamierzonego efektu optycznego. Najczęściej jednak decydujemy się na lustro w ramie. Na jaką barwę obramowania się zdecydować?

Ramy w jasnej kolorystyce

Przy wyborze lustra kierujmy się przede wszystkim kolorystyką mebli. Ramy w jasnych odcieniach będą zatem doskonałe do aranżacji skandynawskich - wtedy zdecydujmy się na prostą ramę, najlepiej drewnianą. Białe, ozdobne obramowania świetne będą we wszelkich kobiecych i delikatnych aranżacjach, w stylistyce prowansalskiej czy romantycznej. Jeżeli ramę wykończono przecierką, mamy doskonałą dekorację do wnętrza shabby chic. Nowoczesne przestrzenie utrzymane w chłodnej, jasnej kolorystyce również wymagają jasnych ram. Jedynie jeśli pragniemy stworzyć efekt kontrastu, np. podkreślić oryginalną formę ramy, możemy wybrać ciemne wybarwienie ramy.

Ciemne obramowanie luster

Lustra w ciemniejszych odcieniach drewna pięknie wyglądać będą w towarzystwie antyków, zwłaszcza jeżeli rama jest zdobiona rzeźbieniem. Czarne, połyskujące ramy, o nietypowej strukturze powierzchni, doskonałe będą do stylizacji glamour. Okalający zwierciadło metal w czarnym kolorze, ukształtowany w ciekawy sposób, przyciągnie wzrok i stanie się wyjątkową dekoracją ściany.

Nie bój się barw

Lustra pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną, warto zatem rozważyć wybór zwierciadła oprawionego w ramę o konkretnym kolorze - pastelowym bądź intensywnym. Geometryczne kształty ram utrzymanych w delikatnym błękicie, różu czy rozbielonej zieleni będą doskonałym dodatkiem skandynawskich aranżacji, gdyż świetnie komponują się z jasnym, surowym drewnem. Intensywna czerwień, żółć czy zieleń pokrywające ramy stworzone z metalu, urozmaicą wnętrze industrialne, ciekawie prezentując się na betonowej lub ceglanej ścianie. Tworzywo sztuczne w odcieniach podstawowych palety kolorystycznej jest materiałem idealnym do stworzenia obramowań luster w stylistyce pop-art.

Wybierając lustro do sypialni, jadalni, przedpokoju czy łazienki, kieruj się przede wszystkim własną intuicją. Oczywiście, aby stworzyć spójne estetycznie, harmonijne wnętrze, przy wyborze wszelkich dodatków należy brać pod uwagę stylistykę i kolorystykę całości. Jednak z wiedzą zawartą w tym artykule, po przejrzeniu zdjęć aranżacji wnętrz w kolorowych magazynach lub internecie, z pewnością wyczujesz, jakie lustro będzie odpowiednie do Twojego mieszkania.