powrót

Jak dobrać szafki nocne do łóżka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szafki nocne, podobnie jak łóżko, są nieodłącznym elementem umeblowania sypialni. Niezależnie od wielkości pomieszczenia sypialnianego, każdy z nas potrzebuje miejsca, na które będzie mógł odłożyć książkę czy telefon, postawić pudełko chusteczek lub szklankę wody. Jak dobrać szafki nocne, aby pasowały idealnie do łóżka i zaspakajały nasze potrzeby?

Po pierwsze - funkcjonalność

Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, przemyśl to, jakiej konstrukcji powinna być szafka. Czy wystarczy Ci sam blat, czy może potrzebujesz też szuflad i półki? Zwróć również uwagę na wysokość mebla - powinna być ona dopasowana do wysokości łóżka. Jest to istotne dla komfortu korzystania z mebla, niezwykle ważne także w przypadku, kiedy planujesz postawić lampkę na blacie stolika nocnego. Przy zbyt nisko położonym blacie, światło nie będzie padało tam, gdzie powinno - czyli np. na czytaną przez Ciebie książkę czy gazetę.

Po drugie - stylistyka

Wygląd szafek, które wybierzesz, powinien być dobrany do stylistyki Twojej sypialni i do materiału, z którego zostało wykonane łóżko. Jeżeli preferujesz styl minimalistyczny, wybierz mebel o prostej bryle, najlepiej pozbawiony uchwytów, otwierany za pomocą systemu „push to open”. Funkcję stolika nocnego może też pełnić prosta półka, zawieszona na wysokości nieco powyżej ramy łóżka. Styl skandynawski wymaga, byś wybrał nieskomplikowaną szafeczkę, najlepiej drewnianą lub pokrytą naturalną okleiną w jasnym odcieniu drewna. 

Prowansalskie lub romantyczne aranżacje wymagają szafeczek o zgrabnym, delikatnym kształcie. Niezbędne w tym przypadku będą wysmukłe nóżki, które dodadzą meblowi lekkości. Kolor - koniecznie biały lub pastelowy, ewentualnie odcienie szarości. Zupełnym przeciwieństwem elementów umeblowania w stylu prowansalskim będą stoliki nocne w charakterze loftowym. Proste, surowe wzornictwo, ciemne barwy, zastosowanie metalowych detali lub masywnych drewnianych wstawek, powierzchni imitujących beton - oto charakterystyka szafek idealnych do stylu budzącego skojarzenia z przemysłowymi przestrzeniami.

Ciekawe rozwiązania

W całej gamie wyboru szafek nocnych znajdą się także takie, w konstrukcji których zastosowano niestandardowe rozwiązania. Umieszone na kółkach szafki łatwo przemieścisz z miejsca na miejsce, w zależności od tego, jak w danej chwili Ci wygodnie. Niektóre szafki połączono z dodatkową półeczką, przytwierdzoną do tylnego panelu, ponad blatem. Istnieją również modele wyposażone w zintegrowane oświetlenie, co pomaga stworzyć niepowtarzalny nastrój w sypialni. Producenci mebli wciąż starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klienta i proponują coraz to ciekawsze modele szafek nocnych.

Zdecydowanie najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Urządzając sypialnię warto pomyśleć również o innych elementach umeblowania, zwłaszcza o szafkach nocnych, dzięki którym podstawowe utensylia będziesz mieć pod ręką, co zwiększy komfort Twojego wypoczynku. Spośród wielu modeli szafek nocnych do wyboru, z pewnością znajdą się takie, które w optymalny sposób zaspokoją Twe oczekiwania.