powrót

Lustrzana ściana w przedpokoju — dlaczego warto?

Ściana z luster to jeden z wielu sprytnych pomysłów do przedpokoju. W tych zazwyczaj wąskich i niewielkich pomieszczeniach lustra pomagają „otworzyć” przestrzeń. Są szczególnie przydatne przy drzwiach wejściowych, gdzie zwykle rzucamy ostatnie spojrzenie przed wyjściem. Wbrew pozorom stworzenie lustrzanej ściany w przedpokoju nie jest takie trudne. Zainspiruj się naszymi pomysłami na lustro do przedpokoju i kreatywnie wykorzystaj ten dekoracyjny element we własnym domu.

Lustrzana ściana w przedpokoju — jak ją stworzyć?

Nasze mieszkania zazwyczaj nie przypominają luksusowych rezydencji z mnóstwem miejsca w strefie wejściowej. Nie oznacza to, że nie możemy stworzyć przestrzeni, która wydaje się przestronna. Skoro nie masz możliwości przesunięcia ścian, rozwiązanie jest jedno: trzeba znaleźć skuteczny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni.

Masz rację - najlepszym rozwiązaniem do małego, wąskiego pomieszczenia będzie szafa z lustrem - nie tylko oszczędzi miejsce i zapewni sporo miejsca na niezbędne wieszaki i półki na buty, ale też sprawi, że przedpokój optycznie wyda się większy. Idealnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie istniejącej niszy i wbudowanie w nią szafy do zabudowy. Zachęcamy do skorzystania z konfiguratora szaf AGI z naszych Salonów Agata, gdzie samodzielnie dopasujesz wnętrze i ilość funkcji do swoich potrzeb. Możesz wybrać fronty składające się w całości z luster lub częściowo z paneli w wybranym przez siebie kolorze i zaaranżować w swoim wnętrzu styl, o jakim marzysz.

Lustrzana ściana w przedpokoju

Jeśli rozwiązanie z szafą do Ciebie nie przemawia, wciąż masz wiele ciekawych opcji do wyboru. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego lustrzana ściana z wykorzystaniem wiszących luster powinna być pierwszą opcją wyboru. Wybierz do przedpokoju nowoczesne lustro wolnowiszące. Najbardziej spektakularny efekt osiągniesz, wieszając sporych rozmiarów ramę, ale pomysłowym rozwiązaniem jest również zakup kilku lub kilkunastu lusterek małych rozmiarów (kwadratowych, prostokątnych) i przyklejenie ich do ściany za pomocą mocnej taśmy montażowej - koniecznie do luster! - w symetrycznym układzie. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, montując lustra o kształcie plastrów miodu. Taka aranżacja sprawi, że nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. Zobacz przykładowe realizacje w sieci, a na pewno zechcesz przenieść jedną z nich do swojego przedpokoju.

Dlaczego warto mieć dużo luster w przedpokoju?

Lustra są wspaniałym dodatkiem do każdego wnętrza, zapewniając szereg korzyści. A ponieważ mogą mieć różne kształty i zróżnicowany styl, możesz w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami lustrzanej tafli i jednocześnie wyrażać swój indywidualny gust - nawet w pozornie tak mało atrakcyjnej przestrzeni, jak przedpokój. Oto kilka argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem w strefie wejściowej.

 1. Lustra tworzą iluzję przestrzeni - jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, lustra to Twój sprzymierzeniec. Sprawiają, że przestrzeń wygląda na większą i bardziej otwartą. Lustro w wąskim korytarzu to opcja szczególnie korzystna, ponieważ możesz dodatkowo skontrolować swój wygląd przed samym wyjściem. Praktyczność przede wszystkim!
 2. Lustra rozjaśniają przestrzeń - prócz tego, że optycznie powiększają, także rozjaśniają wnętrze. Jeśli korytarz jest mało oświetlony, staraj się tak wieszać lustra, by odbijały naturalne światło. Jeśli to niemożliwe - co w przedpokoju ma miejsce wyjątkowo często - mogą również odbijać światło dowolnej oprawy oświetleniowej.
 3. Lustra pełnią funkcję centralnego punktu w aranżacji - kiedy myślimy o centralnym punkcie pokoju, zwykle mamy na myśli kominek lub obraz. Tymczasem duże lustro na całą ścianę lub seria kilku mniejszych również odpowiednio przyciąga wzrok. Możesz użyć np. luster z ozdobnymi ramkami, które umieścisz nad wąską komodą. Do przedpokoju w stylu minimalistycznym i scandi szczególnie dobrze sprawdzają się m.in. kompozycje luster-heksagonów w drewnianych ramach, a aranżację glamour i boho dobrze dopełni jedno większe lustro okrągłe np. w metalowej fantazyjnej ramie. Możesz nawet umieścić za nimi pasek LED, aby wzmocnić efekt dekoracyjny o dodatkową funkcjonalność.
 4. Lustra podnoszą atrakcyjność wnętrz. Dodanie dowolnego modelu może sprawić, że pokój będzie wyglądał piękniej i przyjemniej. Staraj się jednak unikać umieszczania luster w miejscach, w których mogą odbijać niepożądane przedmioty, jak zagracone biurko lub bałagan za drzwiami.
 5. Lustra wnoszą dobrą energię do całej przestrzeni - są zresztą kluczowym elementem w aranżacjach feng shui. Zgodnie z tą praktyką lustro w przedpokoju sprawia, że Twoi goście czują się mile widziani. Reprezentuje element wody, równoważąc pomieszczenie. Pamiętaj jednak, by nie umieszczać go na wprost od drzwi wejściowych - wówczas ryzykujesz wypchnięcie (odbicie) pozytywnych wibracji z domu.
 6. Lustra to gustowny sposób na ukrycie niedoskonałości - przecież nie każda ze ścian w naszych przedpokojach jest idealnie prosta, prawda? Dziurę w ścianie lub nieestetyczną plamę można po prostu ukryć za pomocą atrakcyjnego lustra.

Lustra w przedpokoju

Jak ustawić meble w przedpokoju z lustrzaną ścianą?

Jeśli w przedpokoju stanął jakiś mebel, np. komoda, ławeczka czy szafka na buty, dodatnie nad nią lustra będzie prawdziwą sytuacją win-win: zyskasz cenny element dekoracyjny pełniący dodatkowo funkcję użyteczną. Lustra w przedpokoju towarzyszące meblom mogą być proste i niewyszukane lub pomysłowe, z wieloma ozdobnymi elementami - tylko od Ciebie zależy, w jakim stylu urządzisz to pomieszczenie. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować:

 • podczas umieszczania lustra nad meblem rozciągaj je w górę, nigdy na boki: lustro nie powinno być szersze niż mebel, nad którym wisi;
 • jeśli przedpokój jest wyjątkowo ciasny, postaw na duże, pojedyncze modele wolnowiszące. Nie „zapychaj” ściany kilkoma małymi elementami powieszonymi wokół siebie - ryzykujesz w ten sposób pomniejszeniem przestrzeni;
 • wieszaj lustro naprzeciwko czegoś ładnego - czegoś, co Cię uszczęśliwia;
 • lustro na korytarz ustaw tak, by odbijało naturalne światło - dzięki temu uzyskasz więcej światła w ciemnym przedpokoju;
 • to rozmiar lustra, a nie jego wysokość, sprawia, że pokój wydaje się wyższy - nie umieszczaj go zatem zbyt wysoko, by nie trzeba było zbytnio zadzierać głowy. Lustro powinno obejmować nasze odbicie wraz z ramionami, nie zaś samą głowę;
 • szukaj przeciwieństw: do kanciastych mebli wybieraj lustra okrągłe i odwrotnie. Nie bój się też mieszać materiałów, np. drewna z metalem;
 • dbaj o swoją inwestycję - duże lustra mogą słono kosztować. Nie tylko regularnie je czyść, ale przede wszystkim... zawieś na mocnych kołkach! Zwróć również uwagę na rodzaj podłoża i odpowiednio dopasuj mocowanie.

Szafa z lustrem

Przekonaliśmy Cię do „lustrzanej ściany” w przedpokoju? Zachęcamy do zapoznania się ofertą Salonów Agata, gdzie czekają na Ciebie setki luster na każdą kieszeń.

Hasła tematyczne: Przedpokój