Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Przedpokój połączony z kuchnią i salonem. Jak urządzić wspólną przestrzeń?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Niegdyś domy dzielono na część reprezentacyjną i prywatną. Salon i jadalnia były oddzielone od reszty mieszkania, a kuchnię skrzętnie ukrywano przed wzrokiem odwiedzających. Dziś wystarczy, że wejdziesz do mieszkania, a Twoim oczom ukaże się salon w pełnej okazałości i kuchnia stanowiąca jego przedłużenie. Nierzadko urządzany jest nawet aneks kuchenny w przedpokoju. Jak racjonalnie urządzić tę wspólną przestrzeń?

Jednym z najpopularniejszych obecnie trendów jest salon, kuchnia i przedpokój w jednym. Urządzanie wnętrza w ten sposób znacznie powiększa wizualnie przestrzeń, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy urządzamy niewielkie mieszkanie w bloku. Jest także wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie w przypadku domów, nawet tych o dużym metrażu. W tym artykule dowiesz się, jakie zalety i wady niesie za sobą połączenie kuchni i salonu z przedpokojem.

Przedpokój połączony z kuchnią i salonem — rozwiązanie nie tylko do małych wnętrz

W niewielkich mieszkaniach, a często i w małych domach jednorodzinnych, przedpokój z wejściem na salon to standard. Nie dziwi nas już nawet kuchnia połączona z przedpokojem - zwłaszcza jeśli mowa o kawalerkach. Współczesne budownictwo po prostu nie daje innej możliwości, jednak wbrew pozorom takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Połączona kuchnia i przedpokój pozwalają zwolnić sporo miejsca. Brak ścian działowych przyczynia się do wizualnego zwiększenia powierzchni i łatwości poruszania się. Dotychczas ciemny korytarz zyskuje światło z sąsiadującego pomieszczenia, poprawiona również zostaje wymiana powietrza. Widok dużej, otwartej przestrzeni wpływa pozytywnie na nastrój i postrzeganie przestrzeni mieszkalnej. Dodatkowo procesy komunikacji pomiędzy domownikami zostają uproszczone i łatwiej wówczas organizować spotkania w większym gronie czy czuwać np. nad bawiącymi się dziećmi.

Wadami takiego rozwiązania są ewentualne trudności z aranżacją przestrzeni i zagwarantowaniu wyraźnych stref funkcjonalnych. Należy się również liczyć z faktem, że w połączonej kuchni z przedpokojem zapachy potraw będą mocno odczuwalne tuż po wejściu do domu.

Salon połączony z kuchnią i przedpokojem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jak urządzić wspólną przestrzeń przedpokoju, kuchni i salonu? Kilka kwestii technicznych.

W oparciu o wspomniane powyżej kwestie, podajemy główne zasady, jakimi należy się kierować, urządzając przedpokój otwarty na salon i kuchnię.

  • Zadbaj o prawidłowe zagospodarowanie. Często w przypadku salonu z przedpokojem, np. w bloku, wchodzący mogą odnieść wrażenie, że buty i odzież wierzchnią zostawiają w salonie, dlatego skup się przede wszystkim na wydzieleniu wyraźnej strefy wejściowej. W przedpokoju koniecznie umieść półki na buty i wieszak na kurtki.
  • Kuchnia otwarta na przedpokój to także ryzyko wzmożonej ekspozycji na panujący w tym pomieszczeniu bałagan. Jeśli nie utrzymujesz bezwzględnego porządku na blatach i czystości w zlewie, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie np. ścianki z mlecznego szkła. W urządzenia kuchni otwartej na przedpokój pomogą także wszelkie moduły kuchenne - dostępne w Salonach Agata kuchnie modułowe Qubik wpasują się w każdą, nawet najbardziej nieustawną przestrzeń.
  • Aby zniwelować zapachy z kuchni, zadbaj o dobrą wentylację, np. montując mocny okap kuchenny.
  • Aneks kuchenny w przedpokoju jest narażony na brud i kurz dochodzący z klatki schodowej. Ponieważ w miejscu przygotowywania posiłków wymagana jest sterylność, nie dopuszczaj do wnoszenia brudu. Podłogę w przedpokoju wyłóż płytkami łatwymi w czyszczeniu, a tuż za drzwiami umieść wycieraczkę. Przyda się także konsola lub półka, na którą odłożysz klucze, telefon czy niewielkie zakupy - wszystko po to, by uniknąć chodzenia po domu w butach.
  • Remontujesz kawalerkę i rozważasz przeniesienie aneksu kuchennego? Aranżacje kuchni w przedpokoju są możliwe, jednak stosunkowo ryzykowne. Musisz wówczas mieć na uwadze obowiązujące przepisy, które mówią, że jeśli w kuchni nie ma dostępu do okna, musi się w niej znajdować odpowiednia wentylacja. Ponieważ pion wentylacyjny praktycznie nigdy nie znajduje się w przedpokoju, może się to wiązać z dodatkowymi pracami lub wręcz brakiem zgody konstruktora. Należy ponadto uwzględnić obecność pionu kanalizacyjnego i dostęp do instalacji elektrycznej. Przed rozpoczęciem prac powinnaś zasięgnąć rady fachowców.
Przedpokój połączony z salonem i kuchnią

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Pozorne rozdzielenie, czyli przedpokój połączony z kuchnią i salonem a różne podłogi i oświetlenie

Praktyczna sztuczka na podział stref polega na zastosowaniu różnych podłóg. W miejscach narażonych na brud i eksploatację - przy drzwiach wejściowych i w kuchni - najczęściej umieszcza się płytki ceramiczne, natomiast w salonie panele lub deskę parkietową. A jak oddzielić salon od przedpokoju? Podział przestrzeni polega na wydzieleniu strefy wypoczynkowej i jadalnianej, kładąc zwykle pod stoły i sofy dywany.

Pamiętaj jednak, by dywan miał odpowiedni rozmiar: zbyt mały wbrew pozorom optycznie zmniejszy pomieszczenie. Optymalnym rozwiązaniem w salonie jest położenie dywanu w taki sposób, by część kanapy i foteli spoczywała na nim, a stolik kawowy znajdował się w centrum. W części jadalnianej z kolei dywan powinien być większy niż stół i rozstawione krzesła - by uniknąć ewentualnego potknięcia się o brzeg dywanu podczas wstawania.

Przy łączeniu przedpokoju, kuchni i salonu ważne jest również właściwe oświetlenie. Salon można oświetlić lampami emitującymi ciepłe światło, natomiast kuchnię, oprócz podświetlenia miejsc pracy, oświetli duży, jasny żyrandol.

Jak funkcjonalnie zaaranżować wspólną przestrzeń przedpokoju połączonego z kuchnią i salonem?

Na aranżację przedpokoju z wejściem na salon należy zwrócić szczególną uwagę. Po przekroczeniu progu powinniśmy zastać spójną przestrzeń, która będzie pozytywnie wpływała na nastrój domowników i gości. Ponadto trzeba zadbać o ułatwienie wszelkich czynności tuż po wejściu do mieszkania. Udany projekt powstaje na podstawie wielu czynników - wielkości, układu, stylistyki mieszkania, a także osobistych preferencji.

W strefie wejściowej w mieszkaniu warto położyć odporne na ścieranie płytki podłogowe, które łatwo się myje, a na ściany wybrać wykończenie odporne na zabrudzenia. Nawet wąski hol wejściowy powinien zawierać w projekcie najpotrzebniejsze elementy: małą garderobę, np. w postaci szafy z drzwiami przesuwnymi, ewentualnie wieszaki, półkę na buty, lustro i być może niewielkie siedzisko. W przedpokoju doskonale sprawdzą się meble pasujące stylistycznie do zabudowy kuchennej - o ile jest widoczna z poziomu drzwi wejściowych. W Salonach Agata oferujemy np. wiszące szafki modułowe, z których stworzysz funkcjonalną zabudowę do przechowywania różnych przedmiotów. Salon od przedpokoju warto z kolei oddzielić lekką konstrukcją z lameli lub ażurową ścianką, np. regałem. Możesz się również zdecydować na wszelkie ścianki działowe, np. z metalu lub szkła.

Salon z kuchnią i przedpokojem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Podsumowując, przedpokój jest pierwszym pokojem, do którego wchodzimy po przekroczeniu progu mieszkania. Aby całość prezentowała się schludnie, nie można dopuścić, żeby zapanował w nim chaos. W małej przestrzeni liczy się kreatywność, a przedpokój otwarty na salon może dać ogromne możliwości aranżacyjne. Nie jesteś ograniczona ścianami, wąskim przejściem czy brakiem dostępu do światła, dlatego masz wolną rękę do wcielania w życie wielu artystycznych wizji. W Salonach Agata mamy wszystko, co sprawi, że połączenie salonu z przedpokojem będzie zarówno piękne, jak i funkcjonalne.

Meble do przedpokoju połączonego z kuchnią i salonem