powrót

Malutka kuchnia na poddaszu. 5 inspirujących aranżacji

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kuchnia z jadalnią na poddaszu jest rozwiązaniem stosunkowo rzadko spotykanym w domach jednorodzinnych i w blokach z wielkiej płyty. Kuchnie ze skosem znacznie częściej pojawiają się na najwyższych kondygnacjach kamienic i apartamentowców, a także w domach, w których mieszka kilka rodzin. Malutka kuchnia na poddaszu, przez skosy i ograniczony metraż, bywa mocno problematyczna w zaaranżowaniu. Za to trud włożony w jej projekt zostaje wynagrodzony wyjątkowym klimatem i urokiem. Jak urządzić kuchnię na poddaszu w rozmiarze XS? Przygotowaliśmy praktyczne podpowiedzi i kilka inspirujących aranżacji.

Malutka kuchnia na poddaszu — jak zmieścić w niej wszystkie sprzęty?

Aranżacje kuchni ze skosem mogą być bardzo różne – tak, jak różne są poddasza. Skosy determinują kształt i wysokość pomieszczenia. Jednak nawet malutka kuchnia na poddaszu może zostać wyposażona we wszystkie niezbędne sprzęty, jednocześnie zapewniając swobodne gotowanie i spożywanie posiłków oraz dostęp do lodówki i szafek. Aby w ergonomiczny i efektowny sposób zmieścić całe potrzebne wyposażenie, trzeba najpierw pomieszczenie dobrze wymierzyć.

Mała kuchnia na poddaszu

Najważniejsza w małej kuchni na poddaszu jest ścianka kolankowa, czyli ta, która biegnie wzdłuż połaci dachowej. Jej celem jest podniesienie dachu, a tym samym – zwiększenie powierzchni użytkowej do zagospodarowania. Wysokość ścianki kolankowej zależy od projektu poddasza. W pomieszczeniach mieszkalnych zazwyczaj mierzy ona od 80 do 110 cm. Czasem osiąga 2 m. Im jest wyższa, tym więcej miejsca macie do wykorzystania.Nowoczesne kuchnie na poddaszu, zwłaszcza te niewielkie, zwykle przyjmują formę otwartą, płynnie przechodząc w strefę wypoczynkową i część jadalnianą. Decydując się na otwartą przestrzeń, zyskujecie więcej miejsca na sprzęty i meble. Malutkie wnętrze sprawia wrażenie większego i jaśniejszego. Wpada do niego więcej światła naturalnego.


Warto zaaranżować kuchnię na poddaszu z wyspą. Wyspa w subtelny i stylowy sposób oddzieli aneks kuchenny na poddaszu ze skosem od strefy wypoczynkowej, zapewniając efekt porządku, harmonii i przestronności.

Meble do malutkiej kuchni na poddaszu

Aranżacja kuchni na poddaszu, dla pełnego wykorzystania potencjału ograniczonej przestrzeni, wcale nie wymaga zlecania wykonania mebli na indywidualne zamówienie. Warto przyjrzeć się zwłaszcza modułowym meblom kuchennym. Znajdziecie je w Salonach Agata. Pozwalają one na każdym metrażu, także w malutkiej i wąskiej kuchni na poddaszu, urządzić wnętrze na miarę swoich potrzeb – piękne, przytulne, funkcjonalne i ergonomiczne. Do wyboru pozostają różnorodne szafki górne i dolne, fronty, blaty i uchwyty, a także idealnie dopasowane do mebli szuflady, przegrody, wkłady do szuflad, systemy cargo czy mechanizmy otwierania. Zestawiając ze sobą poszczególne elementy, można stworzyć zabudowę kuchenną praktycznie jak na wymiar, w dowolnym stylu. Meble modułowe świetnie nadają się również do zagospodarowania wnęk. Dodatkowym walorem jest spójna estetyka całego wyposażenia.

Może się okazać, że malutka kuchnia na poddaszu posiada bardzo krótki blat roboczy. Warto wówczas rozważyć zamówienie dodatkowego blatu – wysuwanego z zabudowy meblowej, podobnie jak szuflada.

Kuchnia na poddaszu z jadalnią

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Organizacja malutkiej kuchni na poddaszu, czyli jak znaleźć miejsce do przechowywania w pomieszczeniu ze skosami?

Nawet bardzo mała kuchnia na poddaszu ze skosami wymaga zorganizowania miejsca do przechowywania naczyń, garnków, zapasów żywności czy akcesoriów kuchennych. Przestrzeń pod niską ścianką kolankową warto zabudować schowkami. Gdy mierzy ona 90 cm lub więcej, stwarza odpowiednie warunki do ustawienia pod nią szafek stojących ze zlewozmywakiem – ale bez kuchenki ze względu na brak możliwości montażu nad nią okapu.

W kuchni na niskim poddaszu górne szafki możecie spróbować zastąpić otwartymi półkami. Na nich ustawcie najczęściej używane naczynia i przyprawy. Akcesoria typu chochle i kubki z uszami możecie zawiesić na haczykach na relingu. Pozostałe przedmioty ukryjcie w dolnych szafkach oraz w półkach pod wyspą kuchenną – o ile ją aranżujecie. W malutkich kuchniach na poddaszu ze skosem świetnie sprawdzają się także mobilne wózki z blatami.

Żeby mała kuchnia pod skosami była funkcjonalna, najlepiej zastosować układ mebli w kształcie litery L lub U. Wówczas zachowana zostanie tzw. zasada trójkąta roboczego. Chodzi w niej o to, aby strefy z lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem bądź zmywarką znajdowały się na trzech wierzchołkach trójkąta. Jeżeli urządzacie stosunkowo długą i wąską kuchnię na poddaszu, rozważcie umiejscowienie całej zabudowy, łącznie ze sprzętami, po jednej stronie. Poprawi to proporcje wnętrza i zapewni swobodę poruszania się po ciasnym pomieszczeniu.

Półka wysuwana w kuchni

Najmodniejsze dodatki do kuchni na poddaszu, czyli czego nie może w niej zabraknąć?

Malutkie kuchnie pod skosami zwykle nie lubią się z dużą ilością dekoracji i dodatków. Łatwo nimi przytłoczyć i tak ciasne wnętrze. Wyeksponujcie kluczowe atuty poddasza, czyli elementy konstrukcyjne, jak słupy i belki. Pomalujcie je na inny kolor i umieśćcie w nich oprawy oświetleniowe. Całą przestrzeń utrzymajcie w jasnych barwach i uzupełnijcie o kilka wyrazistych dodatków: wzorzysty obrus, stylowy zegar, świeże zioła w ozdobnych doniczkach, grafikę z górami, ramkę z rodzinną fotografią czy designerskie kinkiety. Oczywiście dekoracje muszą pasować stylowo do obranego wystroju.

Malutka kuchnia na poddaszu — wybierz idealny styl

Z uwagi na mocno ograniczony metraż, w malutkiej kuchni na poddaszu najlepiej postawić na nurt, który lubi biel, pastele, szarości i inne, jasne barwy, proste formy, wysokiej jakości dodatki oraz przytulną atmosferę. Pewnym wyborem będzie styl minimalistyczny, loftowy, skandynawski i nowoczesny glamour. Przy odpowiednim doborze kolorów, mebli, sprzętów i dodatków, możecie wprowadzić do wnętrza tak naprawdę dowolny ulubiony styl.

Akcesoria kuchenne

Podsumowanie

Każda kuchnia na poddaszu jest inna. Różnice tkwią nie tylko w metrażu, ale także w ustawności pomieszczenia. Nie zrażajcie się samym faktem, że w Waszej kuchni znajdują się skosy czy wnęki. Mądrze wykorzystane, staną się wielkim atutem i pozwolą Wam stworzyć niebanalną, klimatyczną aranżację. Jeśli nadal nie macie pomysłu na kuchnię na poddaszu, z przyjemnością pomożemy Wam ją kompleksowo zaprojektować.