powrót

Męski pokój — inspiracje i aranżacje

Kobiety im czują się bezpieczniej w związku, tym więcej czasu chcą spędzać ze swoją drugą połówką. A mężczyźni? Czują się bezpieczni, kiedy... mogą spędzić trochę czasu osobno. Mówi się nawet, że „męska jaskinia” uratowała niejedno małżeństwo. Tym nieco humorystycznym, ale jakże prawdziwym wstępem chcemy zaznaczyć ważną rolę męskiego pokoju. Czym dokładnie jest i jak urządzić pokój dla mężczyzny? Przeczytacie o tym w niniejszym artykule.

Męski pokój — co to takiego i jakie może mieć przeznaczenie?

Męski pokój, zwany w anglojęzycznych źródłach „jaskinią”, to przestrzeń, w której mężczyzna może robić to, co mu się podoba: kontemplować w samotności, praktykować hobby, oglądać mecze, grać na konsoli i spędzać czas z męskimi przyjaciółmi. Jest to miejsce przeznaczone tylko dla mężczyzn, a na dodatek urządzone męską ręką, bez ingerencji kobiet. Umówmy się: nawet mężczyźni mają przedmioty, które darzą sentymentem i chcieliby wyeksponować. Problem w tym, że niewiele kobiet zgodzi się na zwisające ze ściany poroże jelenia, antyramę z biletami z koncertów sprzed dwudziestu lat czy blaszaną tabliczkę „open bar”. Tymczasem pomysłowy projekt pokoju męskiego może zapewnić godne miejsce wszystkim przedmiotom, na które z wiadomych przyczyn nie można znaleźć miejsca w przestrzeni wspólnej.

Narożnik do męskiego pokoju

Jakie kolory wybrać do męskiego pokoju?

Męskie wnętrza są zwykle utrzymane w ascetycznym klimacie. Czy taka przestrzeń może być jednocześnie stylowa? Oczywiście! Wystarczy znaleźć odpowiednią równowagę między surowym wyglądem a komfortem. Projekty na pokój męski, które możemy podejrzeć w sieci, zwykle są utrzymane w ciemnej kolorystyce. Dominuje czarny, szary, brązowy, granatowy i ciemnozielony. Warto dodać do wnętrz bardziej energetyczne kolory np. w postaci ściany akcentującej, dywanów czy dodatków w czerwieni lub żółci. Ważne w przypadku aranżacji męskich przestrzeni są faktury. Sprawdzą się takie materiały jak surowy beton, rustykalne drewno, ściany z cegły. Najchętniej urządzane przez panów są pokoje w stylu klasycznym, vintage’owym, loftowym, ale także skandynawskim i nowoczesnym. Pamiętaj też, że w męskim pokoju mówimy raczej o dodatkach, a nie dekoracjach.

Meble i aranżacje do męskiego pokoju — czego nie może w nim zabraknąć?

Żadna męska „jaskinia” nie będzie kompletna bez odpowiednich mebli. Meble do męskiego pokoju przede wszystkim są praktyczne i służą do konkretnych celów. Ich określenie będzie miało największy wpływ na wszelkie decyzje zakupowe.

Na przykład męska przestrzeń zaprojektowana w celu spotkań towarzyskich z kumplami podczas meczów piłki nożnej będzie wymagała innego rodzaju mebli niż ta, która jest przeznaczona do samotnego relaksu lub hobby, takiego jak modelarstwo lub domowe piwowarstwo. W pierwszym przypadku będziesz potrzebować dużo miejsc do siedzenia - najlepiej sporych rozmiarów sofy i co najmniej jednego stolika umieszczonego blisko telewizora z dużym ekranem. Niezbędnym elementem może okazać się kompaktowa lodówka.

Regał do męskiego pokoju

Chcesz stworzyć wnętrze na pamiątki i sportowe trofea? Regały i witryny na pewno Cię zainteresują. Zwróć uwagę przede wszystkim na te w surowym, loftowym klimacie. Planujesz w swoim męskim pokoju spokojnie pracować - bez krzyków dzieci, tupania i szarpania za nogawkę? A może układasz skomplikowane konstrukcje z klocków technicznych lub Twoim hobby jest modelarstwo? W takim razie zainwestuj w duże proste biurko do pracy i porządne oświetlenie. W ofercie Salonów Agata znajdziesz również specjalne biurka dla graczy - zobacz naszą ofertę, jeśli w swoim wnętrzu planujesz urządzić nowoczesne centrum gier.

Nietypowe rozwiązania do męskiego pokoju — inspiracje

Zastanawiasz się, jak urządzić męski pokój? Wiele zależy od tego, do czego ma służyć ta męska przestrzeń i gdzie ma się znajdować. Jako „męską jaskinię” można zaaranżować dowolną przestrzeń: nieużywany pokój, garaż, piwnicę czy strych.

Liczą się także zainteresowania mężczyzny. W tym akapicie zachęcamy jednak do kreatywności - upcykling to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która daje sporo radości i satysfakcji. Oto nasze kreatywne pomysły na fajne męskie pokoje z wykorzystaniem przedmiotów z odzysku.

  • Jesteś maniakiem samochodów? Co powiesz na dekoracje z części samochodowych albo stolik z silnika? Dobrze oczyszczony i wypiaskowany silnik będzie świetną bazą pod przezroczysty blat z hartowanego szkła. A może pomocniczy stolik z felgi? Designerska sofa zrobiona z tylnej kanapy samochodu? Pomysłów jest nieskończenie wiele!
  • Jeśli masz umiejętności z dziedziny elektryki, a do tego uwielbiasz trunki starzone, koniecznie stwórz lampę z butelek np. po whisky. Możesz skonstruować pokaźnych rozmiarów żyrandol, pojedynczą lampę wiszącą albo lampę stojącą na stolik. Niesamowity efekt gwarantowany!
  • Zaledwie kilka podstawowych narzędzi wystarczy, by stworzyć wygodne meble z palet. W sieci znajdziesz proste tutoriale, dzięki którym zbudujesz fotel, sofę, a nawet cały narożnik. Ostrzegamy, że budowanie mebli z palet jest wciągające i na jednym komplecie wypoczynkowym zapewne się nie skończy.
Dodatki do męskiego pokoju

Męski pokój — podsumowanie 

Jesteśmy istotami społecznymi - aby się rozwijać emocjonalnie, musimy utrzymywać regularny kontakt z innymi ludźmi. Kobietom zwykle przychodzi to naturalnie i łatwo. Kiedy mają problem, dzwonią do przyjaciółki. Kiedy jednak mężczyźni mają problem, wolą się odsunąć, by zastanowić się i wypracować kwestie na swój własny sposób. Męski pokój to nieraz miejsce, gdzie ich równowaga zostaje przywrócona. Nie ważne, czy potrzebują ciszy od kłótni dzieciaków, muszą wyregulować emocje, waląc w worek treningowy, czy chcą pomajsterkować przy swoim hobby. Nie mamy tu bynajmniej na myśli dyskryminacji kobiecych potrzeb (w końcu i one potrzebują osobistej przestrzeni).

Mamy nadzieję, że w tym artykule znaleźliście ciekawe inspiracje na pokój dla mężczyzny. Wszystkie meble do pokoju męskiego oraz pomysłowe dodatki w męskim stylu znajdziecie pod jednym adresem: na agatameble.pl.