powrót

Mieszkanie dla seniora – jak stworzyć przyjazną przestrzeń dla starszej osoby?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Osoby starsze zmagają się z wieloma dolegliwościami, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Okazuje się jednak, że starannie planując aranżację wnętrz dla seniorów, można ułatwić im życie i wpłynąć na poprawę ich bezpieczeństwa. Istnieje kilka sprytnych sposobów, aby stworzyć przestrzeń przyjazną, w której mieszkańcy w zaawansowanym wieku będą mogli przebywać swobodnie i bez obaw. Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W przypadku osób starszych – zwłaszcza mieszkających samotnie – priorytetem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której swobodne przemieszczanie się jest najważniejsze. Potencjalnie niebezpieczne elementy, takie jak dywaniki, mogą znacznie zaburzyć stabilną pozycję osoby starszej, wywołując ryzyko poślizgnięcia się lub potknięcia. Dlatego bezpieczniej jest z nich zrezygnować. Jeśli jednak wnętrze wydaje się bez tych dodatków zbyt surowe i puste, można zastosować specjalną taśmę służącą do mocowania dekoracji podłogowych. Trik ten warto wykorzystać zarówno w sypialni, jak i w salonie, przedpokoju czy łazience – wszędzie tam, gdzie podłogę zdobią niewielkich rozmiarów dywaniki. Kompromisem mogą okazać się też dywany pokrywające całą powierzchnię wnętrza. Wtedy zazwyczaj stabilizowane są one meblami, które zapobiegają ich przesuwaniu czy podwijaniu, znika zatem ryzyko potknięcia i upadku.

Wygodne meble dla seniora

We wnętrzach użytkowanych przez osoby starsze niezalecane są meble z nisko umieszczonymi siedziskami. Warto pamiętać o ważnej zasadzie, aby powierzchnia sofy czy fotela znajdowała się na wysokości kolan. Zapewni to swobodne wstawanie i siadanie, niewymagające nadmiernego wysiłku. Choć w młodym wieku czynności te wydają się prozaiczne, z biegiem lat coraz trudniej jest sprawnie zmienić pozycję, a dobrze dobrane meble mogą to znacznie ułatwić. Z pewnością seniorzy docenią meble tapicerowane z podłokietnikami, na których będą mogli się oprzeć.

Potrzeby osób starszych należy mieć na uwadze również podczas wyboru łóżka. Materac powinien być odpowiednio twardy, aby podpierać kręgosłup i umożliwiać komfortowy sen.

Kuchnia osoby starszej – praktyczna przestrzeń

Wygodne mieszkanie dla seniora to przemyślany projekt i dobra organizacja aranżacji. W kuchni warto zadbać o blat na odpowiedniej wysokości, jednocześnie pamiętając, że osoby starsze wiele czynności wykonują na siedząco. Nieodzowna będzie więc możliwość ustawienia krzesła przy powierzchni roboczej, aby przyrządzanie posiłków można było zrealizować w wygodny sposób, bez obciążania nóg i kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie. Wiszące lampy zamontowane nad blatem w kuchni ułatwią przygotowywanie potraw. Warto umieszczać źródła światła w newralgicznych miejscach w kuchni – nie tylko nad blatem, ale także nad kuchenką i stołem. Dobrze, aby działały one odrębnie, wtedy senior będzie mógł dostosować oświetlenie do swoich aktualnych potrzeb.

Mieszkanie dla osoby starszej – niezbędne dekoracje

Choć bezpieczeństwo i wygoda traktowane są w przestrzeni seniora jako priorytet, nie można zapominać o dodatkach. Ich rolą jest ocieplenie przestrzeni, aby prezentowała się przyjaźnie. Osoby starsze zwykle większość czasu spędzają w domu, dlatego warto zadbać, aby aranżacja zwyczajnie im się podobała i nawiązywała do indywidualnych preferencji. Pierwszą nasuwającą się inspiracją jest stylistyka retro. Osoby starsze docenią dekoracje utrzymane w tym tonie – zegary ścienne oraz obrazy w stylizowanych ramach. Warto zadbać o możliwość eksponowania posiadanych przez seniora skarbów. W tym celu można postawić na przeszklone witrynki, w których można umieścić zastawy stołowe czy pamiątki rodzinne. Nie można zapomnieć, że są one dla seniorów istotnym elementem życia i wspomnień, zasługują zatem na honorowe miejsce w mieszkaniu.

Jakie kolory w mieszkaniu seniora?

Z pewnością stonowane i neutralne. Pudrowy róż, elegancki granat lub klasyczna szarość to barwy, które perfekcyjnie podkreślą styl retro i pomogą stworzyć ciepły klimat we wnętrzach. Oczywiście kluczem są osobiste upodobania seniora, które powinny decydować o ostatecznym kształcie wystroju.

Z odrobiną wysiłku i kreatywności możliwe jest stworzenie aranżacji bezpiecznej, wygodnej i ładnej – mieszkanie dla osoby starszej może zachwycać praktycznością w odsłonie retro.