powrót

Must have - wygodny fotel na jesienne wieczory

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Fotele do salonu to bardzo ważne meble, bez których nie potrafimy się obejść. Z pewnością znajdą się osoby twierdzące, że w dzisiejszych czasach salony urządza się inaczej, że wystarczy wstawić dwie sofy albo wypoczynkowy narożnik o sporych gabarytach. Jednak z całą stanowczością można stwierdzić, że wygodny fotel trudno zastąpić innym meblem.

Fotele pokojowe od lat kojarzą się z przytulnym komfortem. Ustawione wokół stolika kawowego, umożliwiają przyjemne spędzanie czasu z przyjaciółmi. Oglądanie programów telewizyjnych z perspektywy fotela czy jesienne wieczory z książką w ręce, to sposób spędzania czasu, o którym marzy wielu ludzi. Czy rzeczywiście nowoczesne fotele dadzą się wypchnąć z salonu sofom, kanapom i narożnikom?

Jak salon, to i fotele

Każdy, kto choć raz usiadł w wygodnym fotelu wie, że tego mebla nie da się niczym zastąpić. To on oferuje gospodarzom i gościom komfort i wypoczynek, a samo wnętrze można znacznie ciekawiej zaaranżować, gdy wśród mebli znajdą się fotele pokojowe. W dużym salonie, chcąc zapewnić kilka siedzących miejsc, można oczywiście wstawić narożnik wypoczynkowy. To mebel, który może być i mniejszy, i większy, jednak czyż nie jest wygodniej, gdy domownicy i goście siedzą wokół stolika? Znajdując się w jednym rzędzie można wygodnie oglądać film w telewizji, ale już niekoniecznie rozmawiać.

Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o sofy. Można ustawić dwie sofy, ale każdy wie, że przyjemniej siedzi się w fotelach, gdzie każdy ma możliwość oparcia rąk o podłokietniki, można się wygodnie oprzeć lub nawet wtulić w taki mebel, czego już na pewno nie zagwarantuje sofa.

Właściciele dużych salonów mają nieco łatwiejsze zadanie, bo mogą tam ustawić wiele mebli. Ci, których salony są raczej pokojami dziennymi, muszą poświęcić więcej czasu na zastanowienie. Jednak, w przypadku niewielkich pomieszczeń, znacznie łatwiej zaaranżują taką przestrzeń, wstawiając obok niewielkiego narożnika jeden lub dwa fotele niż upychając na siłę dwie sofy. Mimo dylematu, komfort, który zapewnią im fotele pokojowe, z pewnością docenią bardzo szybko. W dużych pomieszczeniach, pomimo innych mebli wypoczynkowych, też warto zdecydować się na wygodne fotele do siedzenia. Jakie modele wybierać? O tym niżej.

Fotele pokojowe – jakie i do czego?

Wygodne fotele do pokoju, obojętnie czy są małe, czy duże, zawsze przyciągają wzrok. Dlatego powinny być dobrze dobrane do pozostałych mebli i kolorystyki pomieszczenia. Warto stawiać na materiały obiciowe i barwy utrzymujące się w podobnej tonacji do innych mebli, bo wówczas jest to bezpieczne rozwiązanie. Ci odważniejsi mogą dobierać fotele do salonu na zasadzie kontrastu, co jest dosyć śmiałe, ale czasami przynosi spektakularne efekty.

Wybierając fotele pokojowe, trzeba zwrócić uwagę, aby ich siedzisko było dość elastyczne, ale niezbyt miękkie, bo będziemy mieć wrażenie, że się po prostu zapada. Aby fotel zapewniał wrażenie przytulności, warto wybierać materiały miłe i przyjemne w dotyku, takie jak grube welury, żakardy czy bawełnę. Nowoczesne fotele skórzane mają jednak bardziej oficjalny charakter i trudno im wyczarować ciepły, domowy klimat, choć są z reguły także bardzo wygodne, a ich wygląd zawsze można ocieplić piękną poduchą czy pledem.

W salonach bardzo dobrze sprawdzają się także nowoczesne fotele rozkładane, z wysuwanymi podnóżkami i odchylanymi oparciami. Ostatnio też coraz bardziej popularne są szezlongi, które są pewną formą foteli wypoczynkowych. To wręcz idealne miejsce do odpoczynku w długie, jesienne wieczory.