powrót

5 wyznaczników stylowego salonu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nowoczesny salon zawsze robi wrażenie. Domownicy chętnie spędzają w nim czas i są dumni, widząc zachwyt gości. Jednak urządzenie salonu to często duże wyzwanie i na początku tej trudnej drogi zastanawiamy się, co tak właściwie decyduje o tym, że wnętrze to jest piękne, plastyczne, a jego atmosfera sprawia, że chce się tam przebywać jak najdłużej.

Piękny, nowoczesny salon musi być wypadkową współczesnego designu, funkcjonalności i wygody. Jeżeli zgubimy gdzieś któryś z tych atrybutów, niestety nie osiągniemy sukcesu. Przygotowując się do urządzania tego chyba najważniejszego i jednocześnie reprezentacyjnego wnętrza, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkich ważne jest to, jak spędzamy czas – czy najczęściej oglądamy tam telewizję, czy przyjmujemy gości, a może po prostu śpimy na sofie? Ważne jest też ustalenie kolorystyki, bo to, że salon ma być utrzymany w stylu nowoczesnym, zdefiniowaliśmy na początku. Wszystkie modne wnętrza, pokój dzienny czy większy salon, powinny być utrzymane w jednej gamie barw. Jeśli więc decydujemy się na przykład na beże, dobierajmy wszystkie elementy w odcieniach tej właśnie barwy.

Najpierw największe elementy wyposażenia

Nowoczesny salon obecnie to przede wszystkim wygodny narożnik, sofa i fotele. Każdy z tych mebli musi być odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia. Unikajmy stawiania wielkich narożników w małych pokojach dziennych. Owszem, mebel będzie wygodny, ale utrudni nam codzienne funkcjonowanie. Nie będzie wyglądał ładnie, a raczej przytłoczy całe wnętrze. W dużych salonach sytuacja przedstawia się odwrotnie. Niewielki zestaw wypoczynkowy może wprost „zginąć” na dużej powierzchni. Bardzo ważne jest zatem zachowanie odpowiednich proporcji.

W dużych salonach warto postawić na duży, komfortowy narożnik, który może być uzupełniony fotelami lub sporej wielkości sofę. Jedna i druga opcja doskonale wpisuje się w koncepcję modnych wnętrz. Istotną rolę odgrywa tu indywidualny gust, jednak warto brać pod uwagę elementy, które są bardzo istotne w danym wnętrzu, a których nie możemy już zmienić. Chodzi przede wszystkim o układ okien, usytuowanie drzwi balkonowych czy tarasowych, wejście do salonu oraz ewentualne połączone kuchni z salonem. Meble wypoczynkowe nie mogą wywoływać wrażenia pomieszania stref, na przykład narożnik nie może „nachodzić” na strefę kuchenną ani jadalną. Meble nie mogą stać na ścieżkach komunikacyjnych, a więc sofy nie powinny stać w świetle drzwi balkonowych, gdyż będą utrudniać poruszanie się.

Kolejnym krokiem jest urządzenie kącika telewizyjnego, który w niemal każdym salonie jest głównym elementem całej aranżacji. Nowoczesny salon odznacza się wdzięcznymi meblościankami, składającymi się z niewielkich szafek i fantazyjnych półek, w które można dyskretnie wkomponować telewizor. Warto zwrócić uwagę na właściwe usytuowanie telewizora, który powinien znajdować się na wysokości wzroku. Z reguły przyjmuje się, że środek ekranu musi znajdować się wysokości 100-110 cm nad podłogą.

Elementy, które nadadzą wnętrzu charakteru i stylu

Nowoczesny salon to także designerskie oświetlenie. Szeroka ofert producentów przyprawia o zawrót głowy. Zanim zaczniemy wybierać, zastanówmy się, czy w salonie potrzebne jest oświetlenie sufitowe, czy może warto zdecydować się na oświetlenie boczne i podłogowe.

We współczesnych salonach niebagatelną rolę odgrywa piękna aranżacja okien, która bardzo często stanowi główną ozdobę pomieszczenia. W przemyślany sposób dobrane kwiaty i donice, odpowiednie rolety, żaluzje lub zasłony dodają uroku każdemu wnętrzu.