powrót

Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka do pokoju dziecka i nastolatka?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Solidne, funkcjonalne, trwałe – łóżko do pokoju dziecka lub nastolatka powinno zapewniać mu bezpieczeństwo, ale także gwarantować spokojny sen. To mebel, którego design ma bardzo duży wpływ na wystrój sypialni, musi więc doskonale współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Łóżko dla dziecka może też spełniać wiele innych funkcji. Jak zatem wybrać to właściwe?

Funkcjonalne łóżko do pokoju dziecka lub nastolatka

Pokój dziecka, a tym bardziej nastolatka, to najczęściej przestrzeń, w której na dość niewielkim metrażu muszą zmieścić się różnorodne meble i dodatkowe akcesoria. Dlatego, wybierając łóżko do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na jego inne funkcjonalności, które pozwolą na przechowywanie dodatkowych rzeczy. Jednoosobowe łóżko bardzo często wyposażone jest w pojemne wysuwane szuflady, ukryte pod stelażem i materacem. Z łatwością możemy przechowywać w nich pościel czy koc.

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są łóżka dla nastolatków zaprojektowane tak, by można było wykorzystać nie tylko szuflady, znajdujące się na spodzie łóżka, ale także półki ukryte za jego korpusem. Przydatną funkcję może pełnić sam szczyt łóżka – wykonany w formie przestrzennej bryły, będzie doskonałą półką, na której dziecko z łatwością postawi kubek z herbatą, odłoży okulary czy książkę. Podczas wyboru łóżka do pokoju dziecka warto zatem dowiedzieć się, czy do danego modelu można nabyć pojemnik na pościel, szufladę bądź nadstawkę. Daje to możliwość modyfikacji i rozbudowy łóżka o dodatkowe, bardzo przydatne elementy.

Łóżka dla dzieci w wieku szkolnym

Łóżko, tuż obok biurka, to jedno z najwygodniejszych miejsc do nauki lub czytania ulubionych powieści. Przydatnym akcesorium z pewnością okaże się umieszczona pod łóżkiem półka na książki, dzięki której nastolatek łatwo będzie mógł odłożyć lekturę. Taka półka sprawdzi się również u małych dzieci, jako dodatkowa przestrzeń na zabawki i różnego rodzaju dziecięce bibeloty. Z łatwością wyeksponujemy na niej także książeczki czytane przez mamę lub tatę przed snem, aby w razie nocnych koszmarów zawsze były pod ręką.

Wybierając łóżko do pokoju dziecka, które sporo czyta lub korzysta w łóżku z laptopa, warto zwrócić uwagę na rodzaj wezgłowia. W sprzedaży dostępne są łóżka dla dzieci z wezgłowiem umożliwiającym przyjęcie pozycji siedzącej, co zadba o kręgosłup naszej pociechy i zapewni jej znacznie większy poziom komfortu.

Nowoczesne łóżko jednoosobowe – samo czy w zestawie?

Kupując łóżko jednoosobowe dla dziecka lub nastolatka, poza funkcjonalnością zwróćmy uwagę także na wygląd mebla. W dziecięcej sypialni najlepiej sprawdzą się jasne kolory, które pomogą wykreować w niej przyjemną atmosferę. Przytulny klimat ułatwia zasypianie i sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie. Jasna kolorystyka zarówno ścian, jak i mebli jest szczególnie wskazana w przypadku niewielkich przestrzeni. Łóżka dla dzieci w kolorze bieli i jasnego drewna są nowoczesne, a jednocześnie zapewniają wiele możliwości aranżacyjnych, co w szczególny sposób sprawdzi się w pokoju nastolatków, którzy zaczynają zwracać uwagę na wystrój swojego pokoju. Jasne łóżko jednoosobowe będzie uniwersalnym meblem, który odnajdzie się w najróżniejszych stylizacjach.

Aby pokój dziecka i nastolatka był w pełni funkcjonalny, powinny znaleźć się w nim również: szafa, biurko komputerowe, krzesło, komody czy regały. Dobrane w ramach jednej kolekcji pozwolą zaprojektować spójne i efektowne wnętrze. Różnorodność modeli, wchodzących w skład tej samej kolekcji, pozwala na zaprojektowanie pokoju idealnie dopasowanego do potrzeb jego mieszkańca. Atrakcyjny design zapewnią m.in. meble pozbawione uchwytów, z zupełnie gładką powierzchnią frontów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu ciekawego rezultatu wizualnego, warto zastanowić się nad kolekcją, której poszczególne elementy wykorzystują różne kolory frontów lub postawić na kontrasty jasnych odcieni z czernią.

W pokoju nastolatka, który w szczególny sposób lubi zwracać na siebie uwagę, możemy wykorzystać zupełnie oryginalne kształty mebli i niecodzienne sposób ich wykończenia. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą w wyborze odpowiedniego łóżka do pokoju dziecka lub nastolatka, jednak najważniejszym kryterium jest zawsze gust samego zainteresowanego. Wybór modelu łóżka jednoosobowego warto zatem skonsultować z dzieckiem, aby upewnić się, czy na pewno mu się podoba.