RABAT 50 zł za każde wydane 500 zł na produkty w sklepie online | Tylko do 25.10.2021 Sprawdź

RABAT 50 zł za każde wydane 500 zł
na produkty w sklepie online | Tylko do 25.10.2021
Sprawdź

powrót

Pokój młodzieżowy – strefa nauki i relaksu dla ucznia

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dobrze urządzony pokój młodzieżowy to przede wszystkim funkcjonalne miejsce do nauki, ale także komfortowa przestrzeń do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Sprawdź praktyczne pomysły, dzięki którym sprostasz wymaganiom nastolatków i stworzysz ich wymarzone cztery kąty.

Idealne meble młodzieżowe

Urządzając pokój młodzieżowy, warto od początku włączyć w proces decyzyjny nastolatka, by wspólnymi siłami wybrać najlepsze rozwiązania i elementy wyposażenia odpowiadające jego potrzebom. Wybór mebli z pewnością ułatwi bogata oferta kolekcji, dzięki którym wnętrze będzie utrzymane w jednym stylu, a możliwości przestrzeni zostaną maksymalnie wykorzystane.

W gust nastolatków dobrze wpiszą się kolekcje mebli młodzieżowych oparte na nowoczesnym designie. Wśród dostępnych projektów zwróć uwagę na oryginalne motywy. Okleina stylizowana na surowe drewno oraz unikalne uchwyty skrzyniowe to propozycja dla nastolatków lubiących modny, industrialny design. Z kolei meble zbudowane na bazie kontrastów (np. beż-czerń) stanowią doskonałą oprawę pokoju młodzieżowego, którego właściciel ceni minimalizm i proste połączenia. Meble o jasnych odcieniach będą tłem do kontrastowych dodatków. Interesującym rozwiązaniem w kolekcjach mebli młodzieżowych jest także połączenie kilku kolorów – dzięki przeplataniu się np. dębowych, bazaltowych i białych oklein meble zyskują niebanalny charakter, a pokój – nowoczesny wystrój.

Funkcjonalna strefa nauki

W pokoju młodzieżowym niezwykle ważne jest stworzenie komfortowego miejsca do nauki. Zadbaj o to, by przestrzeń ta sprzyjała koncentracji i odpowiadała indywidualnym potrzebom Twojego dziecka. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia strefy nauki jest wygodne biurko. Pamiętaj, że to właśnie przy nim nastolatek najczęściej uczy się lub odrabia lekcje, a przy okazji trzyma wokół wszystkie potrzebne materiały. Dlatego dodatkowe szuflady, szafki i regały zwiększą jego funkcjonalność, umożliwiając łatwe segregowanie i przechowywania podręczników, zeszytów, płyt czy akcesoriów komputerowych.

Do biurka dobierz też wygodny fotel obrotowy. Ważne, by sprzyjał on prostej postawie i stwarzał komfortowe warunki do siedzenia. Dostępne modele oferują rozmaite udogodnienia i niecodzienne dekoracje w postaci fantazyjnych nadruków. Jeśli Twoje dziecko to miłośnik gier, wybierz dla niego fotel z opcją regulacji kąta nachylenia oparcia i wygodnymi zagłówkami, które sprzyjają wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Urządzając strefę nauki, zadbaj również o oświetlenie biurka, dopasowując odpowiednią lampkę. Dodatkowe źródło światła jest niezbędne w czasie odrabiania lekcji po zmroku.

Przytulne miejsce do odpoczynku

Pokój młodzieżowy to także miejsce, w którym nastolatek może naładować akumulatory po wyczerpującym dniu w szkole czy długim treningu. Wygodna sofa, wersalka lub tapczan stanowią rozwiązania, które zapewnią dziecku komfort snu, a także dadzą możliwość efektywnego odpoczynku w ciągu dnia. Dodatkową zaletą tego rodzaju mebli jest oparcie, dzięki czemu nastolatek utrzyma prostą postawę podczas czytania książek lub w czasie korzystania z telefonu. Dostępność różnych wersji kolorystycznych sof i tapczanów pozwoli Ci wybrać ulubioną paletę barw. Jeśli chcesz wnieść do wnętrza pokoju młodzieżowego więcej energetyzujących akcentów, sięgnij po wersalki o kolorowym, patchworkowym obiciu. Natomiast stonowane obicia doskonale sprawdzą się w spokojnych, neutralnych aranżacjach (wówczas możesz je przełamać kolorowymi poduszkami).

Przydatnym elementem wyposażenia strefy odpoczynku są także praktyczne pufy, które posłużyć mogą jako dodatkowe miejsce do siedzenia dla przyjaciół lub rodzeństwa. Urządzając strefę wypoczynku w pokoju młodzieżowym, nie zapomnij również o praktycznym stoliku, który przyda się w czasie spotkań z przyjaciółmi lub rozwijaniu twórczych pasji po szkole. Jak wiadomo, by odpocząć od biurka lub swobodnie pogadać z kolegami, najlepiej usiąść na podłodze. Ustawny stolik będzie idealny, gdy chcesz w takich sytuacjach zapewnić dziecku dodatkową przestrzeń pod laptop czy przekąski. Owalne stoliki wsparte na drewnianych nóżkach lub kubikowe, proste bryły wzbogacą z pewnością niejedną aranżację pokoju młodzieżowego.

Dekoracje - wyjątkowa ozdoba pokoju młodzieżowego

W pokoju młodzieżowym równie ważne są dodatkowe elementy wystroju, które pomogą nastolatkom oswoić przestrzeń i udekorować ją według własnego gustu. Ozdobne ramki na zdjęcia doskonale nadadzą się, by wyeksponować ulubione fotografie z wyjazdów z przyjaciółmi. Praktycznym przedmiotem jest także tablica korkowa – zawieszona nad biurkiem, pozwoli umieścić notatkę lub ważną informację w widocznym miejscu. Do przechowywania osobistych przedmiotów lub szkolnych materiałów przydadzą się także kolorowe pudełka, które pomogą zapanować nad rzeczami w pokoju i uporządkować miejsce do nauki. Dekoracyjnym elementem wystroju są również zegary ścienne (o klasycznych tarczach lub kolorowej oprawie) oraz dodatkowe źródła światła w postaci latarenek czy ozdobnych girland ledowych. Ten drobny akcent wystarczy, by pokój nastolatki zyskał o zmierzchu przytulną oprawę, a delikatne oświetlenie pozwoliło utrzymać kameralny klimat sprzyjający odpoczynkowi.