powrót

Najmodniejsze kolory nadchodzącego sezonu 2018

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Kolory ścian to zwykle pierwszy dylemat, gdy rozpoczyna się projektowanie wystroju wnętrza. W dużym stopniu to właśnie one decydują o atrakcyjności i klimacie panującym potem w danym pomieszczeniu. Co roku, kreatorzy trendów przedstawiają najmodniejsze kolory na następny sezon i jeśli chce się podążać za modą w tym zakresie, trzeba pogodzić własne upodobania z obowiązującą kolorystyką.

W roku 2017 najmodniejszym kolorem była świeża, wiosenna zieleń traw oraz obowiązujące już od dłuższego czasu pastelowe barwy. Ten okres mija jednak bezpowrotnie, a szczególnie pastele odchodzą w zapomnienie. Obowiązująca paleta kolorów mebli, ścian i dodatków w 2018 roku to pełna gama nasyconych granatów, szarości o granatowym wydźwięku i spokojnych niebieskości.


We wnętrzach utrzymanych w tej tonacji powinny pojawić się elementy dekoracyjne w metalicznych lub opalizujących barwach. Stąd coraz większą popularnością cieszą się elementy miedziane, te w kolorze lekko przygaszonego złota i srebra. Nie należy więc unikać ozdobnych donic, pięknych lamp oraz ram i ramek do zdjęć, plakatów czy grafik.

Modne kolory ścian

Trzeba przyznać, że granatowy, niebieski i szary kolor doskonale łączą się z bielą. W pokojach i salonach świetnie wyglądają ściany, z których każda pomalowana jest w innym kolorze, ale w ramach tego przedziału kolorystycznego. Ściana w wyrazistym niebieskim kolorze i ustawione na niej białe meble wygląda bardzo elegancko i może śmiało aspirować do modnego wciąż minimalizmu.

Zwolennicy jeszcze bardziej stonowanych wnętrz mogą urządzić swój salon w nieco innym duchu. Piękna głęboka szarość, nawiązująca nieco do modnych granatów jest doskonałym tłem dla jasnej meblościanki. Połączenie jasnego dębu i bieli, prosta forma elementów zabudowy, na której dobrze prezentują się książki i płyty, nadają wnętrzu miłego, nieco intelektualnego charakteru. Drobne metalowe elementy dekoracyjne idealnie wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarstwa i wcale nie przytłaczają pomieszczenia. Nadają mu wręcz lekko designerski wydźwięk.

Paleta kolorów mebli

Dobrą metodą urządzania wnętrz jest stosowanie tak zwanego kontrastu. Gdy ścianę pomalowano na wyrazisty kolor z najmodniejszej gamy barw, to jest ona tłem dla jasnych mebli. W przypadku mebli wypoczynkowych warto zastosować tę samą zasadę, ale dla odmiany można ją odwrócić.

Pozostawiając więc jedną ze ścian białą, idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie na jej tle niebieskiej sofy, ale w odcieniu nieco przypominającym mundurowe barwy, bo takie będą obowiązywać w sezonie 2018. Sofę można ożywić kontrastującymi poduszkami, a jeśli będą one w kolorze miodowym lub starego złota, to uzyskamy efekt jak z okładki wnętrzarskiego czasopisma. Jeśli do dyspozycji jest nieco większa powierzchnia, warto pokusić się o wygodny narożnik i modny fotel w podobnej kolorystyce.


Modne kolory w dodatkach

Niektórzy twierdzą, że w każdym pomieszczeniu ważna jest kolorystyka i odpowiednie, podstawowe meble, jednak większość twierdzi, że najważniejsze są dodatki. To dywany, zasłony, poduszki, doniczki i lampy decydują o tym, jaki charakter ma dane wnętrze.

Pokoje dzienne i salony urządzane w najmodniejszej kolorystyce wymagają niezwykle starannie dobranych wszystkich, nawet najdrobniejszych elementów. Warto więc poświęcić trochę czasu i wybrać idealny odcień dywanu, delikatne, mosiężne ramy do ulubionych plakatów i obrazów. Ważne jest też oświetlenie. Rodzaj światła, rozmieszczenie punktów świetlnych w każdym pomieszczeniu ma ogromne znacznie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zarówno lamp podłogowych, jak i sufitowych jednocześnie, bo wówczas można stosować je naprzemiennie w zależności od aktualnych potrzeb.