powrót

Najmodniejsze ozdoby świąteczne

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Do świąt pozostało niewiele czasu. I choć dekorowanie wigilijnego stołu czeka nas dopiero 24 grudnia, to nasze mieszkanie możemy odpowiednio przyozdobić już teraz. W ten sposób oczekiwanie na Gwiazdkę stanie się jeszcze przyjemniejsze, zaś ozdoby bożonarodzeniowe zapewnią odpowiedni nastrój podczas świątecznych przygotowań.

Magia świąt

Niezależnie od codziennego wystroju naszych domów, dekoracje świąteczne sprawdzą się w każdym przypadku: od najbardziej tradycyjnych, swojskich i kolorowych wnętrz aż po nowoczesne, jasne, niekiedy monochromatyczne aranżacje. Gwiazdkowe gadżety mogą przybierać bardzo subtelną postać lub wręcz przeciwnie – z niemal każdego miejsca domu wołać, że święta tuż, tuż! Niektórzy lubują się w takich licznych różnobarwnych, czasami zabawnych drobiazgach, inni zaś cenią sobie minimalizm i stawiają tylko na pojedyncze świąteczne akcenty. Niezależnie jednak od mnogości możliwych aranżacji, w grudniu warto nadać swojemu mieszkaniu choć odrobinę świątecznego klimatu. A do tego wcale nie potrzeba wiele!

Sztuczne, ale jak prawdziwe

Naturalne dary każdej pory roku zawsze stanowią najpiękniejsze sezonowe dekoracje. W okresie grudniowym za ozdoby świąteczne bardzo często służą gałązki igliwia, szyszki czy jemioła. Nie zawsze jednak łatwo wykonać z nich gustowne stroiki. Co więcej, w przypadku świerkowych czy jodłowych igieł, nierzadko wiąże się to z bałaganem i krótką trwałością takich naturalnych akcesoriów.Tak jak jesienią coraz popularniejsze są stroiki ze sztucznych liści i jarzębiny, tak teraz także możemy zdecydować się nawieniec świąteczny  przyprószony sztucznym śniegiem, do złudzenia przypominający ten wykonany z żywego igliwia. Świąteczny stół przyozdobiąstroikize specjalnym miejscem na wkomponowanie świecy. Aby zagwarantować naturalny efekt, postawmy na świecę o delikatnym aromacie igliwia.

Minimalistyczne ozdoby świąteczne

Coraz częściej w mieszkaniach spotyka się konsekwentnie realizowany styl minimalistyczny lub skandynawski, w których przekroczenie określonej palety barwnej lub zastosowanie pewnych tekstur jest niedopuszczalne, nawet gdy chodzi o artykuły świąteczne. Właśnie z myślą o takich wnętrzach projektuje się eleganckie i subtelne dekoracje, utrzymane w jasnych tonach, lekko przyozdobione srebrnymi lub złotymi ornamentami.

Naturalne dary każdej pory roku zawsze stanowią najpiękniejsze sezonowe dekoracje. W okresie grudniowym za ozdoby świąteczne bardzo często służą gałązki igliwia, szyszki czy jemioła. Nie zawsze jednak łatwo wykonać z nich gustowne stroiki. Co więcej, w przypadku świerkowych czy jodłowych igieł, nierzadko wiąże się to z bałaganem i krótką trwałością takich naturalnych akcesoriów.

W nowoczesnych aranżacjach warto więc postawić na rozmaite ceramiczne figurki o obłych, symbolicznych kształtach – aniołki lub choinki. Uniwersalnymi dodatkami będą delikatnie połyskujące ażurowe gwiazdki, które sprawdzą się jako świąteczne stroiki na okno, ale także w roli głównej ozdoby wigilijnego stołu. Z kolei w pokoju skandynawskim subtelnym sygnałem, że zbliżają się święta może być biała konstrukcja w kształcie renifera lub też Rudolf wykonany z ceramiki.

Święta dla dzieci

Ozdoby świąteczne do pokoju dziecięcego mogą być znacznie bardziej kolorowe i radosne. Na pewno każdemu malcowi przyjemność sprawi figurka bałwanka lub świątecznego skrzata. Takie ozdoby  bożonarodzeniowe wykonane są najczęściej z miękkich tkanin i sprawdzają się również jako dekoracje świąteczne na ścianę.

Inne zaś, choć w dużej mierze uszyte z materiału, zbudowane są na zasadzie figurki i nadają się raczej do ustawienia. Niektóre modele mają druciany szkielet, który pozwala dowolnie modyfikować sylwetkę Mikołaja czy skrzata. Część takich ozdób, oprócz pełnienia funkcji dekoracyjnej, stanie się dla dziecka po prostu oryginalną i fajną zabawką, z którą nie będzie chciało się rozstawać przez okres świąteczny.

Świąteczny blask

Nie zapominajmy także o gwiazdkowych ozdobach, które posłużą nam znacznie dłużej niż przez kilka świątecznych dni. Mowa oczywiście o świecach, lampionach i latarenkach. Ciepłe światło świec jest w stanie wykrzesać bożonarodzeniową aurę nawet z najchłodniejszego wnętrza. Z kolei migotliwy blask wydobywający się z ażurowych latarenek i lampionów sprawi, że dom stanie się przytulny, zaś świąteczne przygotowania przebiegać będą w miłej atmosferze.