powrót

Nietypowe pomysły na półki w kuchni, czyli inspirujące rozwiązania do kuchni

Półki umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, także w kuchniach. Sprawiają, że drobne przedmioty, jak kubki, przyprawy czy akcesoria, są idealnie uporządkowane i zawsze pod ręką. Półki w nowoczesnej kuchni pełnią również ważną rolę dekoracyjną. Masz już sprecyzowany pomysł na półki w kuchni? A może dopiero go szukasz? W poniższym artykule znajdziesz różne inspiracje na półki w kuchni.

Półki w kuchni industrialnej

Pomysł na półki w kuchni — rodzaje półek w kuchni

Jeśli planujesz zamontować półki w kuchni zamiast szafek lub obok nich, wybierać możesz spośród wielu ciekawych i praktycznych rozwiązań.

  • Kilkupoziomowe półki dekoracyjne – do wyboru pozostają rozmaite rozmiary, wzory i kolory. Już same w sobie stanowią oryginalną dekorację, więc nie musisz się przejmować, jak ozdobić półki w kuchni.
  • Półki w kuchni nad blatem – umieszczane pomiędzy szafkami wiszącymi a blatem roboczym. Polecane są do mniejszych i nieustawnych pomieszczeń, w których często brakuje miejsca do przechowywania. Półki nad blatem kuchennym stanowią idealną przestrzeń dla rzeczy, które chcesz mieć zawsze pod ręką, np. przypraw, pojemnika z cukrem, herbatą, kawą itd.
  • Półeczki we wnęce – wnęka, bez względu na wymiary, stanowi idealną przestrzeń na odkryte półki w kuchni. Taki zabieg wzbogaca aranżację o nowoczesny i modny akcent wykończeniowy oraz pozwala maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce.
  • Panele ścienne – to coraz bardziej popularny sposób na półki w kuchni na ścianie. Panel umożliwia dobór i rozmieszczenie według własnej wizji nie tylko półek, ale także różnych uchwytów, relingów, haczyków czy podstawek. Tak niepowtarzalną kompozycję można stworzyć nawet na całej ścianie.
  • Półki na wino w kuchni – to specjalne stojaki lub leżaki na butelki, których konstrukcja ułatwia przechowywanie i eksponowanie kolekcji win, tworząc w pomieszczeniu wyjątkowy klimat mini winiarni.
  • Półki narożne – w kłopotliwych narożnikach świetnie sprawdzają się specjalne półki narożne, które zaskakują pojemnością i łatwym dostępem do produktów. Wybierać można spośród różnych ergonomicznych modeli.
  • Kubiki – przypominają szafki pozbawione frontów. Mają formę sześcianu. Mogą być zawieszane i komponowane w przeróżnych konfiguracjach. Czasem zastępują górną zabudowę, zapewniając lżejszy wizualnie efekt. Pasują zwłaszcza do nowoczesnych aranżacji. Nadają się do eksponowania dekoracji.
  • Półki stojące – to regały z półkami, niezabudowane z żadnej strony. Swoją konstrukcją przypominają meble spotykane w kuchniach profesjonalnych, stąd często goszczą w industrialnych wnętrzach.
Półki w kuchni

Otwarte półki w kuchni — jak je zaaranżować?

Zastanawiasz się, jakie półki do kuchni wybrać? Kieruj się zastosowanym w pomieszczeniu stylem aranżacyjnym, dostępnym miejscem, docelowym przeznaczeniem półek oraz indywidualnym zapotrzebowaniem na przechowywanie. Otwarte półki pasują tak naprawdę do każdej kuchni, bez względu na wystrój i gabaryty wnętrza. Zastanów się, jak chcesz zagospodarować półki w kuchni, czyli co planujesz na nich przechowywać. Jeśli mają one służyć do eksponowania elementów dekoracyjnych, zamontuj je w widocznym miejscu. Jeżeli ich funkcja ograniczy się do przechowywania akcesoriów, które chcesz mieć pod ręką, zaaranżuj półki w przestrzeni roboczej.

Wiszące półki w kuchni — pomysł na ciekawe zagospodarowanie

Masz już półki w kuchni. Co na nich ułożyć? To oczywiście zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, wizji aranżacyjnej oraz stylu, w jakim urządzone zostało wnętrze.

Jeśli zdecydowałeś się na kuchnię w stylu rustykalnym, shabby chic, klasycznym, vintage lub tradycyjnym, wybierz dekoracyjne drewniane półeczki z metalowymi zdobieniami. Na nich poustawiaj przedmioty, które zasługują na ekspozycję. Może to być np. porcelanowa zastawa, stary imbryk czy ozdobna patera. W dolnej części warto zamontować haczyki, na których zawiesisz filiżanki, kubki lub dzbanuszki albo akcesoria kuchenne. Półki w kuchni nad stołem wypełnione piękną zastawą, dodatkowo wzmocnią efekt przytulności i gościnności.

Półka na przyprawy

Nowoczesny charakter kuchni znakomicie podkreślą kubiki zlokalizowane na całej ścianie, proste półki z drewna lub metalu, półki wnękowe, półki na wino oraz panele ścienne z dowolnie dobranymi elementami. Zadbaj o designerskie pojemniki na żywność i akcesoria kuchenne. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie górnej zabudowy kuchennej półkami. Stworzysz oryginalną, nowoczesną aranżację, optycznie powiększysz wnętrze oraz zyskasz sporo miejsca na drobne dekoracje, zastawę, szkło, pojemniki z żywnością, przyprawy itd. Jednak otwartą zabudowę polecamy przede wszystkim osobom zwracającym dużą uwagę na porządek, ponieważ wszystkie, przechowywane rzeczy są stale na widoku.

Jeżeli Twoim celem jest kuchnia w klimacie industrialnym, zamocuj w niej półki drewniane, betonowe, metalowe albo szklane na metalowych wspornikach. Na nich ustaw dodatki w loftowym stylu.

Półki nad wyspą — czy to dobry pomysł?

Oczywiście! Na półki możesz przeznaczyć zarówno przestrzeń pod, jak i nad wyspą kuchenną – zwłaszcza jeśli dysponujesz wysokim pomieszczeniem. Półka nad wyspą kuchenną w subtelny sposób wydziela strefę roboczą. To idealne miejsce do przechowywania garnków, patelni, chochli, kieliszków, a nawet… kwiatów. Oszczędzisz miejsce w szafkach i wszystko, co potrzebne, będziesz mieć pod ręką.

Otwarte półki w kuchni

Pomysły na półki w kuchni — półka na przyprawy

Szczególnym rodzajem półek do kuchni są półki i stojaki na przyprawy, czasem sprzedawane razem z dopasowanymi stylowo i rozmiarowo pojemniczkami. Na ogół cechują się one kilkupoziomową, płytką konstrukcją z zabezpieczeniem pojemników przed spadaniem. Do wyboru pozostają zarówno proste półki, jak i designerskie formy.

Stojące półki w kuchni na rośliny i zioła — aranżacje i pomysły

Coraz bardziej popularnym, ale wciąż nietypowym pomysłem na półki w kuchni jest stojący regał – drewniany lub metalowy. Stojaki pełnią funkcję dekoracyjną i dostarczają mnóstwo miejsca do przechowywania różnych dodatków kuchennych, zwłaszcza roślin, ziół i przypraw. Pozwalają stworzyć w kuchni urokliwy kącik zielonego bogactwa natury. Jeśli kochasz zapach i smak świeżych ziół, z pewnością docenisz możliwości, jakie oferują stojące półki. Są projektowane tak, aby umożliwić hodowanie większej ilości roślin na niewielkiej przestrzeni. Niektóre modele posiadają kółka, więc można je łatwo przestawiać. Taki stojak wykonasz samodzielnie lub kupisz gotowy w naszych salonach. Do wyboru pozostają półki stojące w różnych rozmiarach i wzorach.

Półka narożna w kuchni

Podsumowanie

W poszukiwaniu pomysłów na aranżacje półek w kuchni nie musisz nawet wychodzić z domu. Internet obfituje w ciekawe inspiracje. Natomiast same półki – w wielu wzorach, znajdziesz w naszych Salonach Agata stacjonarnie oraz w naszym sklepie online. Jeżeli masz zupełnie niestandardowy pomysł na półki w kuchni, możesz zlecić ich wykonanie na wymiar, jednak wiąże się to z dłuższym czasem realizacji i wyższym kosztem inwestycji.

Hasła tematyczne: Kuchnia akcesoria kuchenne