powrót

Nowoczesna toaletka - co powinna posiadać

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Toaletka to mebel, któremu od lat wróżono zapomnienie, a ku zdziwieniu wielu osób, z roku na rok wciąż zyskuje na popularności. To o niej marzą zarówno panie, jak i młode dziewczyny. Wszak toaletka to miejsce, gdzie można wygodnie przechowywać wiele kosmetyków, biżuterię, a przed lustrem spędzać długie godziny, przygotowując się do wyjścia, zarówno tego zwykłego, porannego, jak i na wieczorne, eleganckie okazje.

Toaletka z lustrem znana była już w XVIII wieku. Wcześniej używano tylko niewielkich stolików z jedną lub dwiema szufladami. Dopiero gdy nad tego rodzaju meblami zaczęło się pojawiać lustro, zyskały one nową nazwę - "toaletka". Co ciekawe, sama nazwa wcale nie wywodzi się od słowa "toaleta", wskazującego na zabiegi higieniczne i kosmetyczne, ale od francuskiego wyrazu „toile”, który oznacza płótno. Dlaczego więc mebel ten nazwano podobnie, jak materiał? Otóż Francuzki przykrywały blat stołu i wiszące nad nim lustro różnymi tkaninami i stąd ten kobiecy mebel nazwany został toaletką.

W XIX wieku toaletki znajdowały się w wielu sypialniach, a w pierwszej połowie XX wieku były już atrybutem przepychu i nieodłącznym meblem w garderobach gwiazd kina. Meble te stawały się też coraz bardziej ozdobne, z lustrami, które posiadały dwa boczne skrzydła, umożliwiające oglądanie twarzy z każdej strony. Z czasem zaczęto wyposażać je w niezależne oświetlenie.

Dziś większość toaletek nie jest już tak duża i bogato zdobiona, co z pewnością wymusiło współczesne budownictwo, bo wielki mebel potrzebowałby bardzo dużo miejsca, a obecnie takie wyposażenie spotykamy nie tylko w sypialniach, ale także w dziewczęcych pokojach.

Toaletka do sypialni

Kiedyś toaletki ustawiano w pokojach zwanych buduarami, które z reguły znajdowały się pomiędzy salonem i sypialnią. W buduarze panie poprawiały fryzury i makijaże lub po prostu odpoczywały. Dziś, gdy takich pomieszczeń nie ma w naszych domach, toaletki najczęściej znajdują się w sypialniach.

Toaletka drewniana idealnie sprawdza się w sypialniach urządzonych w tradycyjnym, klasycznym stylu. Ładne mebelki z rzeźbionymi elementami i piękną stylową ramą wokół lustra z pewnością dodadzą klasy i szyku każdej takiej sypialni. We wnętrzu urządzonym we współczesnym stylu doskonale będzie wyglądać toaletka nowoczesna, do której można dobrać lustro w prostej ramie. Taka toaletka to idealny wybór do wszystkich sypialni o niezbyt dużej powierzchni.

Toaletka w pokoju dziewczęcym

Już małe dziewczynki, podglądając swoje mamy, marzą o tak kobiecym meblu. W pokojach nastolatek pojawiają się zgrabne, małe toaletki, przy których dziewczynki szykują się już nawet na szkolne dyskoteki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest toaletka dla dziewczyny w wersji prostej i delikatnej, z kilkoma szufladkami na kosmetyki i lakiery do paznokci. Do tak zgrabnego mebelka można dobrać lustro umieszczone na specjalnej płycie, którą montuje się bezpośrednio do ściany. Po jego bokach mogą znajdować się dodatkowe półeczki na ładne pudełka z kremami, czy też ozdobne flakony pierwszych perfum.

Odpowiednie oświetlenie toaletki jest też tematem, który warto przemyśleć. Panowie może nie zdają sobie do końca z tego sprawy, ale panie doskonale wiedzą, jak ważne jest właściwe światło w czasie wykonywania precyzyjnego makijażu. Warto więc pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowych lampek, które uczynią miejsce niezwykle komfortowym.