powrót

Jak wybrać idealną szafę do sypialni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Szafy do sypialni sprawdzają się zawsze. To rozwiązanie stosowane jest od lat i przez większość osób. Nie ma się co dziwić. Przecież już planując sypialnię, zawsze rezerwuje się miejsce na szafę, bo to pozwala swobodnie zagospodarować inne pokoje. Odpowiednio dobrany mebel z właściwą organizacją wnętrza często wystarcza dla całej rodziny.

Choć szafy sypialniane mają dzisiaj dużą konkurencję, bo coraz bardziej pożądane stają się garderoby, nic nie wskazuje na to, żeby miały zniknąć z pokojów do spania. Garderoby to bardzo wygodne pomieszczenia, które czasem mogą nawet zastąpić piwnicę i strych, gdzie często przechowywano nieużywane ubrania, sprzęty sportowe, a nawet inne, całkiem spore przedmioty rzadko wykorzystywane w domach. Garderoby jednak nie zastąpią szaf, bo w zwykłych mieszkaniach po prostu nie ma dodatkowych pomieszczeń, które można na nie przeznaczyć. Pojemne duże szafy do sypialni zawsze znajdą miejsce w naszych mieszkaniach.

Nowoczesne szafy do sypialni

Wybór szaf jest bardzo duży. Producenci oferują je w różnych stylach, wielkościach, a kolorów, oklein, faktur i sposobów wykończenia nikt nie zliczy. W mniejszych sypialniach pojawiają się więc szafy dwudrzwiowe lub narożne. Choć na tle innych modeli wydają się one niewielkie, to z pewnością pozwolą na umieszczenie w nich bardzo wielu ubrań i innych drobiazgów co najmniej dwóch osób.

W większych pomieszczeniach bardzo chętnie umieszczane są szafy trzydrzwiowe. Mogą one mieć drzwi mocowane na zawiasach i otwierane w tradycyjny sposób. Jednak od lat bardzo chętnie wybierane są szafy z drzwiami przesuwanymi, dzięki którym nie wymagają one tak wiele miejsca, aby swobodnie z nich korzystać. Na drzwiach często umieszcza się lustra, co jest szczególnie ważne dla wielu pań.

Czterodrzwiowe szafy, które na ogół zajmują całą ścianę w pokoju, to doskonałe rozwiązanie dla dużej rodziny lub dla osoby szczególnie uwielbiającej fatałaszki. Tak duża i pojemna szafa z lustrem zapewnia też większą swobodę w zagospodarowywaniu pozostałych wnętrz. W salonie mogą zatem znaleźć się tylko niewielkie komody lub szafki, a dzięki temu pomieszczenia będą wydawać się bardziej przestrzenne.

Gabaryty szafy do sypialni to jedno, a design to drugie. W sypialni dobrze będzie wyglądał mebel, dobrany stylem do pozostałych sprzętów. Z tym jednak też nie będzie problemu, bo w ofercie producentów znaleźć można szafy w każdym stylu. Bez trudu zdecydujesz się więc na nowoczesne formy, jak i te bardziej tradycyjne, klasyczne. Ważne jest, aby zachować jednolity charakter wszystkich mebli.

Organizacja wnętrza szafy

Wybierając szafę, należy dokładnie przyjrzeć się, w jaki sposób zostało zorganizowane jej wnętrze. Nawet najpiękniejsza szafa przesuwna z lustrem, jeśli będzie źle wyposażona w środku, może sprawić wiele problemów.

Szafa do sypialni powinna mieć w środku drążki i półki w odpowiednich proporcjach. Przyjmuje się, że najlepsze szafy to te, w których miejsce na ubrania wiszące na drążkach zajmuje około 30 procent całej przestrzeni. Resztę powinny stanowić półki i szuflady, a do wszystkich tych miejsc powinien być swobodny dostęp. Trzeba więc sprawdzić, szczególnie, gdy w grę wchodzą szafy rozsuwane, czy skrzydła nie blokują trwale dostępu do jakiś półek czy szuflad.

Na półkach przechowuje się wszystko. Na tych niższych ubrania codziennego użytku, a wyżej ubrania z innego sezonu, czasem rzadko używane sprzęty kuchenne, bombki i lampki świąteczne oraz tysiące innych drobiazgów. Warto kupić ozdobne kosze i pudełka, w których można wiele rzeczy poukładać i w ten sposób w szafie zawsze będzie porządek. Szuflady z reguły przeznacza się na drobne elementy garderoby i tu też warto zastosować specjalne organizery, dzięki którym nie traci się czasu na poszukiwanie drobiazgów.